Dzemdības pludmalē un nepaklausīgas vecmāmiņas - glābēja pieredze Vecāķu glābšanas stacijā

Vecāķu pludmale.

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Rīgas pašvaldības policija sociālajā vietnē "Facebook" publicējusi glābēja Aleksandra Ļisicina pieredzi glābēja darbā Vecāķu glābšanas stacijā. 

Aleksandrs, kurš savus darba pienākumus nu jau ceturto gadu veic Vecāķu glābšanas stacijā, atklāj, ka pirmā darbā pieteikšanās reize nav bijusi veiksmīga. Tomēr pēc draugu ieteikumiem dokumentus iesniedzis otrreiz.

Šajā reizē likumsargs, izvērtējot viņa dotības, novirzīts uz Rīgas pašvaldības policijas Drošības uz ūdens un civilās aizsardzības pārvaldi, lai kļūtu ne vien par policistu, bet arī glābēju.

Par pirmo darba gadu Aleksandrs vien nosaka, ka tas bijis grūts, sākot ar uztveres maiņu, beidzot ar fiziskajiem pārbaudījumiem. Kā vienu no grūtībām viņš min iedzīvotāju attieksmi pret saviem pārkāpumiem. Bieži vien saņemti nepamatoti pārmetumi, tomēr, laikam ejot, Aleksandrs aizvien skaidrāk apzinājies, ka pārmetumi nav veltīti viņam – Aleksandram. Cilvēki reizēm ir dusmīgi paši uz sevi, bet caur tevi kā amatpersonu izlaiž savas dusmas.

Ko glābējs dara ziemā? 

Peldēšanas sezonā, kas parasti ir no 15.maija līdz 15.septembrim, darbinieki savus pienākumus veic glābšanas stacijās. Savukārt ziemas sezonā daļa darbinieku veic policistu pienākumus, bet otra daļa turpina darbu pie ūdens jeb uz ledus – tiek pārskatītas  maluzvejnieku iecienītas vietas, mērīts ledus biezums un uzmanīti iedzīvotāji paaugstinātas bīstamības periodā.

Apmācību procesā ne vien nācies iemācīties Latvijā dzīvojošās zivju sugas, bet arī vadīt kuteri, laivu un citus transportlīdzekļus. Sarunas laikā likumsargs uzteic priekšniecību, ka bijusi iespēja bez maksas iegūt kuģa vadīšanas tiesības. Turpinot stāstīt par citām darba priekšrocībām, viņš nosaka: “Kurā citā darbā vēl vari paņemt laivu un doties izbraukumā?”

Kā vēl vienu mazo darba prieku viņš atklāj 18.novembra svētkus, kuros likumsargam bijis jādežurē ar laivu Daugavā. Lai arī bija jāuzrauga pontoni, uz kuriem atradušās raķetes, uguņošanu ar kolēģiem vērojis no unikāla skatupunkta.

Policist, netraucējiet atpūsties! Labāk pieskatiet manus mazbērnus! 

Iztaujājot Aleksandru par spilgtākajiem notikumiem pēdējo gadu laikā, viņš min trīs. Pirmo viņš atceras kādu vecmammu, kura ar trīs mazbērniem devusies atpūsties uz Vecāķu peldvietu. Bērni vieni paši devušies peldēties, savukārt pati netraucēti apgūlusies. Drīz pēc tam viens no bērniem pamanīts pie bojām. Puika izvilkts krastā un nodots sievietei, kura tikai tajā brīdī atskārtusi, ka pazuduši arī viņa brālīši.

Pārskatot peldvietu, atrasti pārējie mazbērni, kuri, nevienam nemanot, bija izgājuši no ūdens un aizgājuši labu gabalu no pieskatītājas. Kad zēni nogādāti sievietei, viņa kategoriski noliegusi, ka mazbērnus neesot pieskatījusi, un glābējiem pārmetusi, ka traucējot viņai atpūsties.

Likumsargs kā vienu no Vecāķu peldvietas uzraudzīšanas izaicinājumiem min tieši pieaugušo nevērību pret savām atvasēm. Aleksandrs norāda, ka glābējiem jāveic glābšanas darbi, nevis aukļu.

Jāpalīdz visiem - gan sirmmāmiņām, gan tikko dzimušiem zīdaiņiem

Kā vēl vienu lietu, par kuru atpūtniekiem vajadzētu aizdomāties, glābējs min – izvērtēt savu veselības stāvokli.

Aleksandrs sāk stāstīt par vēl kādu spilgtu gadījumu Vecāķu peldvietā. Likumsargiem norādīta kāda sirma kundze, kurai peldvietā palicis slikti. Savos 90 gados viņa bija nolēmusi sauļoties vairāk nekā 30 grādu svelmē tiešos saules staros. Mēģinot piecelties kājās, sievietei sareibusi galva. Uz notikuma vietu izsaukti mediķi, kuri sniedza palīdzību. Drīz vien sirmgalve atguvusies, tomēr mediķu busiņš uzkavējies pie glābšanas stacijas.

Mirkli vēlāk atbraucis vēl viens mediķu busiņš. Glābēji atgriezušies pie mediķiem, lai noskaidrotu, kas atgadījies. Izrādījās, pēc sirmās kundzes atdzesēšanas pie viņiem vērsusies sieviete, kurai sākušās dzemdības.

Jaunā māmiņa pēdējās grūtniecības dienās bija nolēmusi doties uz pludmali sauļoties. Par laimi, mediķi bijuši turpat uz vietas un sākuši pieņemt dzemdības. “Izvērtējiet savu veselības stāvokli!” vēlreiz uzsver glābējs.

Ar baltu drānu pārsegts līķis

Lai arī nakts maiņas ir daudz mierīgākas un izsaukumu ir maz, viens no tiem Aleksandram palicis īpaši atmiņā. Glābēju stacijā vērsies kāds pāris, kurš tumsā pastaigājies gar jūras krastu. Viņi ziņoja, ka netālu aiz oficiālās peldvietas ieraudzījuši izskalotu līķi.

Likumsargs nekavējoties ar operatīvo kvadriciklu devies pārmeklēt norādīto vietu un pēc brīža atradis krastā guļošo vīrieti. Tā ķermenis bijis pārsegts ar baltu drānu. Likumsargs vairākas reizes uztaurējis, tad pieskrējis klāt. Te piepeši vīrietis atvēris acis. Kungs pavēstīja, ka vienkārši atnācis uz jūras krastu izgulēties.

“Cerams, ka šogad iztiksim bez starpgadījumiem!” Aleksandrs nosaka, piesitot pie galda.

Pievienoties glābēju komandai iespējams šeit

Uz augšu