EP apstiprina Leienu EK prezidenta amatā
Papildināts

Urzula fon der Leiena

FOTO: VINCENT KESSLER/REUTERS

Eiropas Parlaments (EP) ar nelielu balsu vairākumu otrdien apstiprinājis Eiropas Komisijas (EK) prezidenta amatā bloka dalībvalstu līderu izvēlēto kandidāti Urzulu fon der Leienu.

Par līdzšinējo Vācijas aizsardzības ministri balsoja 383 no 747 EP deputātiem, 327 balsoja pret, bet 22 atturējās.

60 gadus vecā Leiena 1. novembrī nomainīs amatā Žanu Klodu Junkeru.

Eiropas Parlamenta (EP) deputātu balsojums par Eiropas Komisijas prezidentu parādīja asu neiecietības gaisotni starp EP politiskajām grupām, aģentūrai LETA pauda EP deputāte Sandra Kalniete (JV).

Kalniete pauda gandarījumu par Urzulas fon der Leienas ievēlēšanu Eiropas Komisijas (EK) prezidenta amatā, jo viņa Baltijas valstīm esot labākā kandidāte no pašreiz iespējamās situācijas.

Vienlaikus politiķe uzsvēra, ka deputātu balsojuma rezultāts parāda, ka "gaisā ir divas lielas kaujas". "Leienas rezultāts radies, jo ir pretstāvēšana starp parlamentu un padomi. Iekšēji EP valda diezgan asa politiskas neiecietības gaisotne starp politiskajām grupām. Šī ir pirmā reize, kad piedzīvoju tik nekonstruktīvu attieksmi parlamentā," vērtēja Kalniete.

Tagad Leienu gaida ļoti grūts uzdevums - izveidot komisiju, par kuru EP nobalsos, sacīja Kalniete, uzsverot, ka Austrumeiropas, Centrāleiropas un arī Baltijas valstis sagaida, ka vadošajā kodolā viņa iekļaus komisārus, kas pārstāv arī mūsu Eiropas daļu. Kalniete akcentēja, ka ir jāatjauno ģeopolitiskā līdzsvara princips, kas iepriekš ticis pārkāpts un pat ignorēts.

Ņemot vērā EP deputāta Roberta Zīles (VL-TB/LNNK) izvēli neatbalstīt Leienu EK prezidenta amatā, Kalniete uzsvēra, ka Latvijas politiķiem būtu jāspēj situāciju vērtēt plašākā kontekstā. "Ja Leiena netiktu apstiprināta, tad rodas jautājums - kas tiktu ievēlēts tālāk? Vai tas būtu labāk? Neesmu pārliecināta, jo neviena no Eiropas politiskajām ģimenēm neizprot tik labi situāciju Baltijas valstīs kā Leienas pārstāvētā politiskā grupa," norādīja politiķe.

Pirms balsojuma, pēdējo reizi cenšoties pārliecināt EP deputātus, balsot par savu kandidatūru, Leiena solīja "klimata neitrālu Eiropu līdz 2050. gadam, sociālāku un konkurētspējīgāku Eiropu, Eiropu, kas izmanto visu savu potenciālu, Eiropu, kas ieguvusi jaunu eiropeiskās demokrātijas impulsu, un stipru Eiropu, kas aizsargā mūsu eiropeisko dzīvesveidu".

Pirms pieciem gadiem Junkera apstiprināšanu EK prezidenta amatā atbalstīja 422 deputāti, un eksperti uzskata, ka ievērojami mazākais atbalsts Leienai var vājināt viņas pozīcijas.

Uz augšu