"Drīkst visu, izņemot slepkavību." Krievijas asinskārās seksuālo minoritāšu "medības"

LGBT. Ilustratīvs attēls Foto: Pixabay

Vlads draugiem izstāstīja par savu netradicionālo orientāciju. Viņi puisi nosita. Krievijas LGBT kopienas locekļi nereti slēpj savu seksuālo orientāciju pat no pašiem tuvākajiem cilvēkiem, uzskatot to par lielu kaunu vai baidoties no sekām. Šā gada pavasarī Jeļena publiski atzina, ka ir biseksuāla, bet dažus mēnešus vēlāk viņu brutāli nogalināja. Sabiedrība notikušajā vainoja homofobisko kustību "Zāģis", kas neilgi pirms tam savā mājaslapā bija publiskojusi "potenciālo upuru sarakstu". Tajā bija arī Jeļenas vārds.

Konteksts

Naktī uz 21.jūliju Sanktpēterburgā nežēlīgi tika noslepkavota 41 gadu vecā LGBT tiesību aktīviste Jeļena Grigorjeva. Līķi ar astoņām ar nazi durtām brūcēm atrada netālu no viņas dzīvesvietas.

Zināms, ka Grigorjeva kopš 2017.gada publiski pauda atbalstu ne tikai LGBT tiesībām, bet arī Krimas tatāriem, māsām Hačaturjanām, prasīja Krievijas atkāpšanos no Krimas.

Šī gada pavasarī Grigorjeva paziņoja, ka esot biseksuāla.

Foto: Елена Григорьева/Facebook

Pēdējais, ko Grigorjeva publicēja savā "Facebook" kontā - informācija par homofobisko kustību "Zāģis". Pirms dažām nedēļām nobloķētajā mājaslapā tika publicēts potenciālo vardarbības mērķu saraksts. To vidū bija pati Grigorjeva.

2018.gada pavasarī parādījās informācija par to, ka Baškortostānā sākusi darboties homofobiska grupa, kas izveidojusi "spēli "Zāģis"". Šīs grupas mājaslapā tika publicēti cilvēku (domājams, LGBT) dati, tai skaitā fotogrāfijas un deklarētā vai faktiskā adrese. Mājaslapas izveidotāji piedāvā "honorārus" par uzbrukumiem LGBT kopienas pārstāvjiem. Mājaslapa vairākkārt pārtrauca darbību, bet pēc tam uzradās no jauna.

"Aicinām uz geju medībām"

"Zāģa" mājaslapā bija publicēts šāds paziņojums: "Aicinām uz geju medībām." Tas bija anonīms ielūgums dažādās Krievijas pilsētās sameklēt LGBT kopienas pārstāvjus un "īstenot vardarbīgas darbības" pret viņiem.

Neidentificējot paši sevi, mājaslapas veidotāji meklēja cilvēkus, kas ir "sportiski, ar savu kaujas aprīkojumu, stipru garu, agresiju pret LGBT, spēj ātri domāt un pieņemt lēmumus". Viņiem vajadzēs "par solīdu atlīdzību izpildīt homofobiskus uzdevumus".

"Drīkst gandrīz visu, izņemot slepkavību. Par to mēs jums pieklājīgi atlīdzināsim līdz 300 000 rubļiem [4270 eiro], kā arī nodrošināsim maksimālu juridisko aizsardzību," bija teikts mājaslapā.

Daudzi Grigorjevas paziņas uzskata, ka viņas slepkavība saistīta ar nelikumīgo grupējumu. Izmeklētāji šo versiju noraida.

Homofobija vai sadzīvisks konflikts?

Saistībā ar Grigorjevas slepkavību 25.jūlijā tika aizturēts iepriekš tiesāts 1981.gadā dzimis Kirgizstānas pilsonis. Krievijas Federācijas izmeklēšanas komitejas mājaslapā teikts, ka esot izmeklētas dažādas versijas, taču secināts, ka konflikts noticis starp savstarpēji pazīstamiem cilvēkiem un tam esot bijis sadzīvisks raksturs. Aizdomās turamais esot bijis alkohola reibumā.

Foto: Елена Григорьева/Facebook

Raidorganizācija RFL/RL, atsaucoties uz cilvēktiesību aktīvistu Dinaru Idrisovu, norāda, ka Grigorjeva regulāri esot saņēmusi nāves draudus. Izskanējusi arī informācija, ka sieviete esot vērsusies policijā, taču tam neesot sekojusi nekāda rīcība no likumsargu puses.

Krievijas Iekšlietu ministrija portālam "Fontanka" apstiprināja, ka Grigorjeva vērsusies policijā, taču nevienā no gadījumā neesot saskatīti draudi viņas dzīvībai.

Potenciālo upuru saraksts

Nezināmie "Zāģa" mājaslapas izveidotāji draudējuši ar nāvi ne vien cilvēktiesību aktīvistiem, bet arī Krievijas neatkarīgo mediju "Novaja gazeta" un RFE/RL Krievijas redakcijām.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The Russian homophobic organization «Saw» published a list of people who will be killed for being part of the LGBT+ community. ⠀ @andrewpetrov1 @ssvetski and ten more people are on their list. Activist Elena Grigoryeva was on that list too, but not anymore. She was stabbed to death near her home 3 days ago. ⠀ She had regularly received death threats and reported them to the police, who did nothing to protect her before she was murdered. Grioryeva wrote that the site, which organizes a «hunt for homosexual, bisexual and transgender people» went online in spring 2018 and was shut down several times but always popped back up. The website posted the personal data of «presumably LGBT+» activists, «including photos and addresses» and offered prizes to those who completed an attack. ⠀ ⠀ Share this with everybody you know, tag news sites accounts. This story shouldn’t be hushed up or they will continue to kill people with impunity.⠀ ⠀ #StopSAW #ОстановитьПилу

A post shared by Vlad Yashin (@yashinss) on

Zināms, ka draudus no "Zāģa" saņēmuši arī LGBT resursu centra darbinieki Jekaterinburgā. Anonīmā vēstulē tika izteikta prasība slēgt centru līdz 1.augustam un visus centra rīcībā esošos līdzekļus pārskaitīt kādam labdarības fondam. Ja šīs prasības netiks izpildītas, vēstules sūtītāji draudēja ar pārtikas piegādes starpniecību ievest centrā spridzekli.

Potenciālo upuru sarakstā atrodams arī LGBT mājaslapas "Parņi+" redaktors Vitālijs Bespalovs. Viņš izdevumam "Sobaka.ru" sacīja, ka personīgus draudus neesot saņēmis. Viņš arī neuzskata, ka "Zāģis" bija iesaistīts aktīvistes Grigorjevas noslepkavošanā.

"Visāda veida biedēšana un slepkavība - tās ir divas dažādas lietas. Pilnībā iespējams, ka publicētais saraksts iedvesmoja kaut kādus slimus ļautiņus," viņš teica. "Man grūti noticēt, ka ir tāda visu varoša organizācija. Spriežot pēc viņu "Telegram" ierakstiem, tie ir kaut kādi skolēni vai studenti, kuriem nav, ko darīt."

Grigorjeva nav vienīgā

Neskatoties uz to, ka līdz šim nav pierādījumu, ka "Zāģis" vai kāda cita pret seksuālajām minoritātēm vērsta organizācija būtu tiešā veidā vainojama pie vardarbīgiem noziegumiem, LGBT aktīvisti atgādina par citām homofobiskām slepkavībām Krievijā.

Viens no skaļākajiem gadījumiem bija 23 gadus vecā Vlada Tornova nogalināšana 2013.gada maijā Volgogradā.

Tornovs, viņa labākais draugs un divi paziņas dzīvoja kaimiņos. 9.maija vakarā viņi kopīgi iedzēra. Kā norādīja izmeklēšanas komiteja, tovakar Tornovs saviem draugiem atklāja, ka esot gejs.

Vēlāk jaunie vīrieši atzina, ka esot pazemojuši Tornovu līdz pat viņa nāvei. Uz viņa līķa tika atrasti daudzi savainojumi, tai skaitā dzimumorgānu apvidū. Viņa galva bija pārsista ar 20 kilogramus smagu akmeni. 

Uz jautājumu, kāpēc pastrādājuši šaušalīgo noziegumu, jaunieši atbildēja: "Tāpēc, ka viņš pateica, ka esot gejs." Tornovs savu seksuālo orientāciju atklāti neizrādīja un nekādos LGBT pasākumos nepiedalījās.

Ko rāda statistika

Seksuālās minoritātes Krievijā bieži slēpj savu seksuālo orientāciju pat no vistuvākajiem cilvēkiem, uzskata to par lielu kaunu un zina - pastāv iespēja, ka paša ģimene novērsīsies. 

43% Krievijas iedzīvotāju ir pret to, lai gejiem un lezbietēm būtu līdzvērtīgas tiesības, liecina "Levadas centra" 2019.gada aprīlī veiktā aptauja. 

56% respondentu sacīja, ka viņu attieksme pret seksuālajām minoritātēm ir drīzāk negatīva, bet 39% to raksturoja kā neitrālu. Tikai 3% aptaujāto norādīja, ka pozitīvi uztver homoseksuāļus.

Vistolerantākie pret LGBT ir jaunieši līdz 25 gadu vecumam. Šajā vecuma grupā 60% respondentu sacīja, ka viņiem pret seksuālajām minoritātēm esot neitrāla vai pozitīva attieksme.

Tikmēr organizācijas "ILGA Europe" vērtējumā LGBT tiesību ievērošanas situācija Latvijā joprojām ir vissliktākā visā Eiropas Savienībā (ES).

Lai situāciju uzlabotu, organizācija Latvijai rekomendē likumos un politikā, kas paredzēta cīņai ar naida runu, minēt arī seksuālo orientāciju, dzimuma identitāti un dzimuma pazīmes. Tāpat organizācija Latvijai rekomendē ieviest normatīvus, lai atzītu un aizsargātu viendzimuma pārus, piemēram, paredzēt partnerattiecību reģistrāciju.

GALERIJA: Praids Rīgā 2018.gadā

Aktuālais šodien
Svarīgākais