S, 13.08.2022.

Britu finanšu ministrs bezvienošanās "Brexit" raksturo kā nodevību

TVNET/LETA/AFP
Britu finanšu ministrs bezvienošanās "Brexit" raksturo kā nodevību
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Bijušais Lielbritānijas finanšu ministrs Filips Hamonds
Bijušais Lielbritānijas finanšu ministrs Filips Hamonds Foto: Reuters/ScanPix

Izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) bez vienošanās būtu 2016.gadā notikušā "Brexit" referenduma iznākuma nodevība, trešdien publikācijā laikrakstā "The Times" paziņojis bijušais Lielbritānijas finanšu ministrs Filips Hamonds.

Hamonds, kurš atkāpās no amata 24.jūlijā dažas stundas pirms Borisa Džonsona stāšanās Lielbritānijas premjerministra amatā, norādīja, ka lielākā daļas tautas un parlamenta deputātu neatbalsta izstāšanos no ES bez vienošanās.

Viņš pauda pārliecību, ka vairums cilvēku vēlas organizētu "Brexit".

"Bezvienošanās ["Brexit"] būtu 2016.gada referenduma rezultāta nodevība," uzskata Hamonds.

Lielbritānijas parlaments ir trīs reizes noraidījis "Brexit" vienošanos, ko Džonsona priekštece premjera amatā Terēza Meja panāca ar Briseli. Daudzi deputāti bažījās par pagaidu risinājumu, kura mērķis ir novērst robežkontroles atjaunošanu uz robežas starp Īriju un Ziemeļīriju, kas pēc "Brexit" kļūs par ES ārējo robežu.

Hamonds pauda viedokli, ka pārslēgšanās no centieniem panākt izmaiņas pagaidu risinājumā uz prasību to vispār izsvītrot no vienošanās ir pagrieziens no stingras sarunu nostājas uz iznīcinošu.

"Tā ir prasība, kam ES nevar piekrist un nepiekritīs," uzsvēra Hamonds.

"Pienācis laiks mūsu valdībai demonstrēt vēlmi vest patiesu dialogu ar ES, lai panāktu vienošanos," viņš piebilda.

Plānots, ka Lielbritānija izstāsies no ES 31.oktobrī. Džonsons solījis ievērot šo datumu neatkarīgi no tā, vai "Brexit" vienošanās tiks apstiprināta vai ne.

Hamonds brīdināja, ka bezvienošanās "Brexit" apdraudēs arī Lielbritānijas integritāti, jo riskē sagraut miera līgumu Ziemeļīrijā un izraisīt referendumu par provinces izstāšanos no Lielbritānijas un pievienošanos Īrijai, kas ir ES valsts.

Lielbritānijas izstāšanās no ES bez vienošanās novestu arī pie jauna neatkarības referenduma Skotijā un var izraisīt Apvienotās Karalistes izjukšanu, uzskata Hamonds.

Bijušais finanšu ministrs arī norādīja, ka ASV runas par "lielisko tirdzniecības līgumu" nozīmē līgumu, kas ir lielisks Savienotajām Valstīm, atverot Lielbritāniju ASV produkcijai, kas "iznīcinātu britu lauksaimniecību".

Hamonds brīdināja, ka gadījumā, ja parlaments izlemtu iet pa konkrētu ceļu, lai nepieļautu bezvienošanās "Brexit", atrastos līdzekļi, lai tas varētu notikt.

Arī parlamenta apakšnama spīkers Džons Berkovs brīdināja, ka cīnīsies visiem spēkiem pret Džonsona mēģinājumu panākt, ka bezvienošanās "Brexit" notiktu pret deputātu gribu, Džonsonam izmantojot pilnvaras apturēt parlamenta darbību.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu