Nav skaidrības, kurš būs Lemberga jaunais pamata advokāts

Aivars Lembergs. FOTO: Edijs Pālens/LETA

Rīgas apgabaltiesā, turpinot skatīt smagos noziegumos apsūdzētā Ventspils mēra Aivara Lemberga ("Latvijai un Ventspilij") krimināllietu, pirmdien vēl netika viesta skaidrība, kurš būs Lemberga jaunais pamata advokāts šajā procesā.

Jauns aizstāvis Lembergam ir nepieciešams, jo 25.jūnija tiesas sēdē viņa komandu pameta aizstāvis Raimonds Krastiņš, kurš pašlaik ir apturējis savu darbību advokatūrā. Lembergam lietā bija vēl divi advokāti, tomēr politiķis tika paziņojis, ka viņi nevarot uzņemties trešā advokāta pienākumus, jo katrs atbildot par specifiskiem lietas aspektiem, un tieši Krastiņš bijis "vienīgais un pastāvīgais tiesas advokāts, aizstāvības stratēģis". Pārējiem pilnvaras tikušas izrakstītas uz konkrētām sēdēm. Šodien tiesā Lembergs bija ieradies bez citiem advokātiem.

Tiesai saskatot zināmu vilcināšanos jauna advokāta izvēlē, Lembergam tika piešķirts valsts nodrošināts advokāts, kura vārds sākotnēji atklāts netika. Šodien tiesā atklājās, ka Lembergam kā valsts nozīmētais aizstāvis piešķirts jurists Genādijs Ivankins. Paralēli Lembergs pats paziņoja, ka par savu jauno aizstāvi ir izvēlējies Aivo Leimani, kurš viņu pārstāvējis jau iepriekš.

Ivankins šodien tiesai pauda, ka piekrīt Lemberga sacītajam - tā kā Leimanis jau agrāk ir pārstāvējis Lemberga intereses šajā kriminālprocesā, viņam, iespējams, būs nepieciešams mazāk laika, lai iepazītos ar lietas materiāliem. Pēc Ivankina teiktā, ja viņš aizstāvēs Lembergu, tad viņam būs nepieciešams vismaz pusgads, lai iepazītos ar lietas materiāliem.

Ivankins agrāk nonācis mediju redzes lokā, jo aizstāvējis par spiegošanu Krievijas labā apsūdzēto AS "Latvijas dzelzceļš" (LDz) ceļu meistaru Aleksandru Krasnopjorovu, kā arī vienu no apsūdzētājiem krimināllietā par 2016.gadā pie Juglas ezera atrastajiem 30 kilogramiem kokaīna.

Tiesnese Irīna Jansone informēja, ka tiesā ir saņemts Leimaņa iesniegums, ka viņš ir noslēdzis vienošanos ar Lembergu, bet līdz 2.septembrim atrodas atvaļinājumā. Savukārt pēc tam viņam septembrī esot ļoti noslogots kalendārs. Tāpat viņš tiesai tika lūdzis dot laiku iepazīties ar lietas materiāliem.

Tiesa Lembergam norādīja, ka viņam ir tiesības slēgt vienošanos ar tik aizstāvjiem, cik viņš vēlas, bet viņam neesot tiesības slēgt vienošanos ar aizstāvi, kurš ieradīsies tikai uz tām tiesas sēdēm, uz kurām Lembergs vēlēsies. "Vai nu jūs aizstāvēs aizstāvis, kurš varēs ierasties uz nozīmētajām tiesas sēdēm līdz gada beigām, vai arī jums ir nodrošināts valsts aizstāvis. "Nerausim" tiesas sēdes, ja ir vienošanās ar kādu, kas netiek," situāciju vērtēja Jansone.

Savukārt Lembergs tiesai pauda nostāju, ka šādi tiek pārkāptas viņa tiesības uz godīgu tiesu, jo advokātam ir nepieciešams laiks iepazīties ar lietas materiāliem, kas sastāv no 240 sējumiem, kā arī ar prokuroru debašu runu un tiesas sēžu protokoliem.

Krimināllietas skatīšana šodien tika atlikta, jo vēl joprojām saslimis ir lietas tiesnesis Boriss Geimans, kā arī sasirdzis apsūdzētais Anrijs Lembergs. Nākamā tiesas sēde paredzēta 3.septembrī plkst.10.

Jau vēstīts, ka prokurori tiesas debatēs lūdza Lembergam piemērot astoņus gadus ilgu brīvības atņemšanu ar mantas konfiskāciju, kā arī naudas sodu 150 minimālo mēnešalgu jeb 64 500 eiro apmērā. Prokurori sāka debatēt pagājušā gada februārī un savu debašu runu noslēdza šogad martā.

Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem. Lietā apsūdzēts arī Lemberga dēls Anrijam Lembergam un Lemberga biznesa partneris Ansis Sormulis.

Anrijam Lembergam prokuratūra lūdz piemērot brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem un sešiem mēnešiem, konfiscējot mantu, savukārt Lemberga biznesa partnerim Sormulim - brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem un mantas konfiskāciju.

Visi trīs apsūdzētie norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, ko prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009.gada 20.augustā. Lietas sarežģītības dēļ tagad to izskata tiesneši Boriss Geimans, Irīna Jansone un Ligita Kuzmane, bet par rezerves tiesnesi noteikta Ārija Ždanova.

Uz augšu
Back