C, 28.09.2023.

ASV Kongress nosoda Ķīnu par uiguru apspiešanu

LETA/AP
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: AFP/SCANPIX

ASV Kongress otrdien ar lielu balsu pārsvaru apstiprinājis likumprojektu, kurā nosodīta Ķīnas brutālā attieksme pret musulmaņiem, galvenokārt uiguriem, valsts tālajos rietumos.

Ķīna šo likumprojektu nekavējoties nosodīja.

Pārstāvju palāta apstiprināja Uiguru cilvēktiesības politikas aktu ar 401 balsi pret vienu.

Senāts likumprojektu jau bija apstiprinājis iepriekš.

Likumprojektā nosodīta vairāk nekā miljons uiguru, kazahu un citu minoritāšu pārstāvju aizturēšana tā dēvētajās pāraudzināšanas nometnēs, kur viņi tiek pakļauti smadzeņu skalošanai, spīdzināšanai un tiek turēti pusbadā. Viņiem liegts praktizēt islāmu un runāt savā valodā.

Likumprojekts prasa ASV Valsts departamentam izvērtēt, vai Ķīnas amatpersonas atbilst kritērijiem par sankciju piemērošanu par musulmaņu apspiešanu Siņdzjanas reģionā.

"Ķīnas valdība un Komunistu partija strādā, lai sistemātiski izskaustu uiguru un citu musulmaņu minoritāšu etniskās un kulturālās identitātes Siņdzjanā. Šodien Kongress spēra vēl vienu nozīmīgu soli, lai sauktu ķīniešu amatpersonas pie atbildības par kliedzošajiem cilvēktiesību pārkāpumiem, kas turpinās," sacīja republikāņu senators Marko Rubio.

Ķīnas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis trešdien paziņoja, ka ASV izmanto Siņdzjanas jautājumu, lai radītu nesaskaņas Ķīnas dažādo etnisko pārstāvju attiecībās un grautu tālo rietumu reģiona stabilitāti un pārticību. 

"Ar Siņdzjanu saistītie jautājumi vienkārši nav cilvēktiesību, etniskās piederības vai reliģijas jautājumi, bet pretterorisma un pretseparātisma jautājumi," uzsvēra ministrijas pārstāvis.

"Šie pasākumi panākuši, ka Siņdzjanā pēdējos trīs gados nav notikuši terorakti, tos atbalsta 2,5 miljoni dažādu etnisko grupu cilvēki Siņdzjanā un tie pozitīvi ietekmējuši globālos centienu pret terorismu," apgalvoja Ķīnas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis.

Viņš aicināja ASV nekavējoties izlabot savu kļūdu un brīdināja, ka Ķīna reaģēs atbilstoši.

Pagājušajā mēnesī ASV Kongress pieņēma un ASV prezidents Donalds Tramps parakstīja likumu, kurā pausts atbalsts demokrātijai un cilvēktiesībām Honkongā, kā arī atbalstīti Honkongas valdības pretinieku protestu dalībnieki.

Honkongas cilvēktiesību un demokrātijas likumā pieprasīts, lai ASV prezidents katru gadu izvērtētu šīs Ķīnas autonomās teritorijas īpašās labvēlības statusu tirdzniecībā, kā arī pausti draudi to atcelt, ja brīvība Honkongā tiktu ierobežota.

Reaģējot uz šī likuma pieņemšanu, Ķīna pirmdien atcēla ASV karakuģu tehniskās apkopes vizītes Honkongā un noteica sankcijas vairākām ASV nevalstiskajām organizācijām.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais