Tetovējoties darba telpā turpmāk drīkstēs atrasties tikai klients un meistars

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4
Tetovēšanas salons. Ilustratīvs attēls.
Tetovēšanas salons. Ilustratīvs attēls. Foto: REMY GABALDA / AFP

 Lai samazinātu saslimšanas riskus ar infekcijas slimībām, īpaši vīrushepatītu B un C, kas saistīti ar invazīvās skaistumkopšanas pakalpojumiem, Veselības ministrija (VM) plāno ieviest prasības, kas veicinātu drošākus tetovēšanas un pīrsinga pakalpojumus, tostarp arī mudināt aizliegt nepiederošām personām atrasties tajā pašā telpā tetovēšanas laikā, liecina šodien Ministru kabinetā apstiprinātie noteikumu grozījumi.

Ministrija skaidro, ka tās mērķis ir rast vienotu pieeju higiēnas prasībām augsta riska pakalpojumu sniegšanai, piemēram, pīrsinga, tetovēšanas, mikropigmentācijas, permanentā grima un skarifikācijas pakalpojumiem, jo to laikā tiek caurdurta vai traumēta āda.

Lietojot nepietiekami vai nepareizi apstrādātus instrumentus, pastāv iespēja inficēties ar vīrushepatītiem. Lai tas nenotiktu, liela nozīme ir profilakses pasākumiem, it īpaši pievēršot uzmanību darba piederumu apstrādei pirms pakalpojuma sniegšanas, uzsver VM.

Starp ministrijas priekšlikumiem ir arī prasība noteikt, ka atkritumu tvertnēm ir jābūt ar atveramu vāku. VM skaidro, ka tādā veidā tiek precizēts tvertnes atvēršanas veids, lai novērstu roku kontaktu ar potenciāli inficētu virsmu. Tāpat arī grozījumos iekļauta prasība, ka tetovēšanas pakalpojumu sniedz atsevišķā speciāli šim mērķim iekārtotā telpā vai atsevišķā, nodalītā vietā bez nepiederošu personu klātbūtnes.

Pēc Veselības inspekcijas pārbaudēs konstatētā, 2018.gadā 38% no kontrolētajiem tetovēšanas pakalpojumu sniedzējiem neievēroja noteiktās higiēnas normas, savukārt 2017.gadā neatbilstības tika konstatētas 64% gadījumu. Šāda veida pārbaudēs visbiežāk konstatēts, ka iestādē nav nodrošināta uzskaite par daudzreizējās lietošanas darba piederumu dezinfekciju un sterilizāciju.

Līdz ar to VM ir noteikusi detalizētākas prasības daudzreiz lietojamo instrumentu apstrādei pirms pakalpojuma sniegšanas, kā arī precizējusi prasības darba piederumu tīrīšanas, dezinfekcijas un sterilizācijas plāna izstrādei. Tāpat instrumentu sterilizācijai būs aizliegts izmantot ultravioleto starojumu emitējošas iekārtas un ultraskaņas iekārtas, kas nav pietiekami efektīvas.

VM noteikusi prasības arī higiēnas kursa apmācītāju kvalifikācijai - mācību programmu varēs pasniegt tikai sertificēta ārstniecības persona.

Lai pakalpojumu sniedzēji un apmācītāji sagatavotos, atsevišķu prasību ieviešanai MK noteikumi paredz termiņu līdz 2020.gada 1.aprīlim.

Vienlaikus, lai veicinātu pakalpojumu sniegšanas drošību un izglītotu sabiedrību izvēlēties drošus un legālus tetovēšanas un skaistumkopšanas pakalpojumus, Slimību profilakses un kontroles centrs kopā ar VM un Veselības inspekciju 2019.gadā sāka kampaņu sabiedrības un pakalpojumu sniedzēju izglītošanai par drošiem un legāliem skaistumkopšanas pakalpojumiem.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu