Policija atteikusi sākt kriminālprocesu par "Olainfarm" valdes locekles rīcību

Farmācijas kompānija AS "Olainfarm".

FOTO: LETA

Valsts policija atteikusi sākt kriminālprocesu par SIA "Olmafarm" bijušās valdes locekles Milanas Beļevičas, kura patlaban ir AS "Olainfarm" valdes locekle, rīcību saistībā ar "Olmafarm" valdes iesniegtu dokumentu izņemšanu no Uzņēmuma reģistra.

Valsts policijā informēja, ka Rīgas Centra iecirknī iesniegums par šādu faktu bija saņemts, tomēr tika pieņemts lēmums atteikt sākt kriminālprocesu, jo notikušajā nav konstatētas noziedzīga nodarījuma pazīmes.

"Olmafarm" valdes priekšsēdētājs Pēteris Rubenis pērn lūdzis Uzņēmumu reģistru pārbaudīt, kāpēc komercreģistrā netika reģistrētas 2019.gada 13.jūnijā veiktās izmaiņas valdē, no tās atceļot Beļeviču un viņas vietā ieceļot Rubeni. Pēc Rubeņa minētā, Uzņēmumu reģistrā pretlikumīgi izņemti dokumenti atceltās valdes locekles Beļevičas interesēs.

Uzņēmumu reģistrs pērn novembrī, saņemot šo lūgumu, to pārsūtīja Valsts policijai, jo, kā aģentūrai LETA skaidroja Uzņēmumu reģistrā, saņemot iesniegumus, kuros ir paustas aizdomas par krimināla rakstura darbībām, reģistrs tos nosūta pārbaudei Valsts policijā.

Savukārt Uzņēmuma reģistrs norādīja, ka ir pilnveidojis iekšējo kārtību, nosakot, ka turpmāk "Olmafarm" lietā iesniegtos dokumentus var izņemt, labot vai kā citādi ar tiem rīkoties tikai persona, kas tos ir parakstījusi un iesniegusi reģistrā vai arī šīs personas pilnvarotais pārstāvis. Tāpat šī situācija pārrunāta ar iesaistītajiem darbiniekiem.

Rubenis skaidroja, ka dokumentu izņemšana no Uzņēmumu reģistra lietas deva iespēju Beļevičai, kura bija zaudējusi "Olmafarm" līdzmantinieku vairākuma uzticību un no valdes atcelta, turpināt prettiesiski rīkoties uzņēmuma vārdā, tādējādi nodarot kaitējumu uzņēmumam un tā līdzmantinieku interesēm.

Rubenis norādīja, ka nākamajā dienā pēc tam, kad Uzņēmumu reģistrā bija iesniegti dokumenti, ar kuriem no "Olmafarm" valdes bija atcelta Beļeviča un viņas vietā iecelts Rubenis, minētos dokumentus no Uzņēmuma reģistra izņēma Jānis Balodis, tādējādi Uzņēmumu reģistram bez dokumentiem vairs nebija iespējams reģistrēt izmaiņas "Olmafarm" valdē.

Uzņēmumu reģistrs atzinis, ka pilnvarotā persona, zvērināta advokāta Haralda Velmera palīgs Balodis nedrīkstēja pieprasīt un saņemt Rubeņa iesniegtos dokumentos par izmaiņām "Olmafarm", jo darbojās uz Beļevičas izsniegtās pilnvaras pamata, zinot, ka tā uz to brīdi jau bija nederīga, ņemot vērā, ka Beļeviča bija jau atcelta no uzņēmuma valdes locekles amata.

"Olmafarm" kā lielākais "Olainfarm" akcionārs pērn novembrī ir vērsies arī uzraugošajās iestādēs ar lūgumu izvērtēt "Olainfarm" valdes rīcību. ""Olainfarm" valde, izmantojot virkni klaji prettiesisku līdzekļu, tai skaitā ignorējot Komerclikumu un "Olainfarm" statūtus, pašlaik ierobežo uzņēmuma akcionāru likumiskās tiesības lemt par uzņēmuma pārvaldību un nākotni, kas ir pretēji jebkuriem labas pārvaldības principiem un rada riskus uzņēmuma sekmīgai funkcionēšanai nākotnē," norādīja Rubenis.

Savukārt Beļeviča aģentūrai LETA pauda, ka Rubenis par viņu publiskajā telpā izplata godu un cieņu aizskarošu informāciju un apzināti grauj viņas reputāciju. Beļeviča norādīja, ka Rubeņa izplatītās ziņas ir nepatiesas, tendenciozas ar ļaunprātīgu mērķi izdarīt spiedienu uz viņu, tāpēc apsver iespēju pret Rubeni vērsties tiesā.

"Rubeņa kā "Olmafarm" valdes priekšsēdētāja iecelšanu uz šo pašu dokumentu pamata, uz ko tagad viņš atsaucas, ir vērtējusi Zemgales rajona tiesa pirmajā instancē, un lēmusi, ka viņš amatā ir iecelts prettiesiski, kam vēl jāstājas spēkā," uzsvēra Beļeviča. 

Viņa piebilda, ka 2019.gada 13.jūnijā viņai nebija informācijas, kā arī netika paziņots, ka būtu veiktas kādas izmaiņas "Olmafarm" valdē. 

"Vienīgā valdes locekle uz to brīdi biju es, un ņemot vērā, ka man jānodrošina uzņēmuma sekmīga darbība, esmu tiesīga vērtēt iesniegtos dokumentus. Man joprojām ir pārliecība, ka Rubenis "Olmafarm" valdē ir iecelts prettiesiski, jo lēmums, uz kā pamata bija veiktas izmaiņas uzņēmuma valdē, tika pieņemts slepus un nepauž visu trīs "Olmafarm" kopīpašnieku gribu," pauda Beļeviča. 

LETA jau ziņoja, ka Zemgales rajona tiesa Jelgavā 2019.gada 20.novembrī apmierināja Annas Emīlijas Maliginas, kuras aizbildne ir Baldere-Sildedze, prasību atzīt par spēkā neesošu "Olmafarm" 13.jūnija dalībnieku sapulces lēmumu, ar kuru "Olmafarm" valdē tika iecelts Rubenis un atcelta Beļeviča. Tiesas spriedumu 30 dienu laikā kasācijas kārtībā var pārsūdzēt Augstākajā tiesā. Tiesas spriedums vēl nav stājies likumīgā spēkā.

Savukārt Rubenis aģentūrai LETA iepriekš sacīja, ka "Olmafarm" ieskatā Zemgales rajona tiesa ir pieņēmusi nepamatotu spriedumu, kas balstīts uz nepareizu tiesu normu interpretāciju un kurš tiks pārsūdzēts likumā noteiktajā kārtībā.

Tāpat ziņots, ka Zemgales rajona tiesa septembrī apmierināja prasību uz laiku apturēt "Olmafarm" balsstiesības "Olainfarm" akcionāru sapulcēs. "Olmafarm" uz laiku tika aizliegts rīkoties arī ar tās īpašumā esošajām "Olainfarm" akcijām apmēram 60 miljonu eiro vērtībā. Prasību par pagaidu aizsardzības līdzekļu noteikšanu tiesai lūdza Anna Emīlija Maligina, kuras aizbildne ir Baldere-Sildedze.

Līdz ar to kvoruma trūkuma dēļ 1.novembrī nenotika abas "Olainfarm" akcionāru ārkārtas sapulces, kurās bija plānots lemt par izmaiņām padomes sastāvā.

"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. "Olainfarm" lielākais akcionārs ir "Olmafarm" (42,56%), kas vienādās daļās pieder Valērija Maligina mantiniecēm - Irinai Maliginai, Annai Emīlijai Maliginai un Nikai Saveļjevai. "Olainfarm" akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.

Uz augšu