Sv, 25.09.2022.

Par četru cilvēku nāvi zemnieku saimniecībā Jaunbērzē - tomēr brīvības atņemšana

TVNET/LETA
Par četru cilvēku nāvi zemnieku saimniecībā Jaunbērzē - tomēr brīvības atņemšana
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 7
Dobeles novada Jaunbērzes pagasta zemnieku saimniecība "Makleri"
Dobeles novada Jaunbērzes pagasta zemnieku saimniecība "Makleri" Foto: Kristīne Miļūna / LETA

Zemgales apgabaltiesa, apelācijas kārtībā izskatot krimināllietu par 2016.gadā jūlijā Jaunbērzes pagasta zemnieku saimniecībā notikušo kūtsmēslu noplūdi, kas izraisīja četru cilvēku nāvi, saimniecības īpašniekam Edgaram Makleram nosacīto sodu mainījusi uz brīvības atņemšanu, informēja tiesas pārstāve Diāna Ozoliņa.

Apgabaltiesa lietu skatījusi slēgtā sēdē, un Zemgales rajona tiesas 2018.gada 12.decembra spriedums atcelts. 

Maklers atzīts par vainīgu darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanā, kas izraisījusi cilvēka nāvi vai smagus miesas bojājumus vairākiem cilvēkiem, un sodīts ar brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un septiņiem mēnešiem.

Tāpat tiesa lēmusi atzīt apsūdzēto par vainīgu miesas bojājumu nodarīšanā aiz neuzmanības, sodot ar īslaicīgu brīvības atņemšanu uz vienu mēnesi. Pilnībā saskaitot piespriestos sodus, galīgais sods Makleram noteikts brīvības atņemšana uz diviem gadiem un astoņiem mēnešiem.

Drošības līdzeklis - uzturēšanās noteiktā vietā - apsūdzētajam atstāts negrozīts. Tāpat no viņa piedzīta materiālā kaitējuma kompensācija 860 eiro un morālā kaitējuma kompensācija 2500 eiro.

Daļā apsūdzības Maklers atzīts par nevainīgu.

Plašākus komentārus par spriedumu gan tiesa nesniedz, jo lieta skatīta slēgtā sēdē.

Pilns nolēmums būs pieejams 7.februārī.

"Firmas.lv" dati liecina, ka saimniecībai "Makleri" 2019.gada 17.decembrī sākts reorganizācijas process.

Jau ziņots, ka Zemgales rajona tiesa Dobelē nosprieda apsūdzēto zemnieku saimniecības "Makleri" īpašnieku un vadītāju Makleru atzīt par vainīgu par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, ja tas izraisījis cilvēka nāvi vai smagus miesas bojājumus vairākiem cilvēkiem, par ko draud cietumsods līdz pieciem gadiem.

Tiesa lēma sodīt viņu ar brīvības atņemšanu uz trim gadiem, taču, tā kā tiesa, ņemot vērā izdarītā noziedzīgā nodarījuma raksturu un radīto kaitējumu, vainīgā personību un citus lietas apstākļus, ieguvusi pārliecību, ka vainīgais, sodu neizciešot, turpmāk neizdarīs likumpārkāpumus, vainīgais notiesāts nosacīti.

Makleram noteikts arī pārbaudes laiks - četrarpus gadi. Tāpat tiesa lēma līdz sprieduma spēkā stāšanās brīdim negrozītu atstāt viņam noteikto drošības līdzekli - uzturēšanos noteiktā vietā.

Tika pieņemts lēmums arī piedzīt no apsūdzētā par labu trīs cietušajiem materiālā kaitējuma kompensāciju kopumā 3360 eiro apmērā.

2016.gada 22.jūlijā Jaunbērzes pagasta zemnieku saimniecībā remontdarbu laikā no tvertnes noplūda indīgi izgarojumi, kā rezultātā gāja bojā četri cilvēki, bet vēl trīs cietušie tika nogādāti slimnīcā.

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Ieva Sietniece informēja, ka bojāgājušie ir 1951., 1969. un 1989.gadā dzimuši vīrieši, kā arī 1976.gadā dzimusi sieviete. Viens no bojāgājušajiem ir saimniecības bijušais īpašnieks - 1951.gadā dzimušais Pēteris Maklers.

Negadījums notika kūtsmēslu-šķidrmēslu pārsūknēšanas vada avārijas dēļ. Kā pastāstīja Valsts vides dienesta Jelgavas reģionālās vides pārvaldes direktora vietniece Jolanta Ližus, avārijas rezultātā noplūda kūtsmēsli, kas nelielā apjomā izplūda arī piegulošajā teritorijā. Avārijā vainojams pārsūknēšanas vada pretvārsts. Ja pretvārsts tiktu salabots, nekādas noplūdes vidē vairs nebūtu iespējamas.

Vēlāk prokuratūra Makleram cēla apsūdzību pēc Krimināllikuma 146.panta otrās daļas - par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, ja tas izraisījis cilvēka nāvi vai smagus miesas bojājumus vairākiem cilvēkiem, par ko draud cietumsods līdz pieciem gadiem.

Galerija: Zemnieku saimniecība Jaunbērzē

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu