ASV Senāts attaisno Trampu abās impīčmenta apsūdzībās

Papildināts
TVNET/LETA
ASV Senāts attaisno Trampu abās impīčmenta apsūdzībās
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 21
Foto: AP

ASV Senāts, kurā vairākums ir republikāņiem, trešdien attaisnoja prezidentu Donaldu Trampu abās impīčmenta apsūdzībās.

Senāts vispirms nobalsoja, ka Tramps nav vainīgs varas ļaunprātīgu izmantošanā, un pēc tam otrā balsojumā - ka viņš nav vainīgs šķēršļu likšanā ASV Kongresam.

Tramps uzreiz pēc balsojumiem paziņoja par uzvaru, un Baltais nams pavēstīja, ka prezidents ir pilnībā attaisnots. Demokrāti savukārt nodēvēja to par "bezvērtīgu netaisnīgas tiesas iznākumu".

Apsūdzības Trampam tika izvirzītas saistībā ar trauksmes cēlāja ziņojumu, ka Tramps jūlijā telefonsarunā ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski mēģinājis viņu pierunāt sniegt informāciju par sava politiskā sāncenša Džo Baidena un viņa dēla Hantera darbību Ukrainā. Pastāv bažas, ka Tramps aizturējis militāro palīdzību Ukrainai, lai izdarītu spiedienu uz Kijevu personīga politiska labuma gūšanai.

Tā kā republikāņiem Senātā ir vairākums, jau bija gaidāms, ka Senāts nobalsos pret Trampa atcelšanu no amata.

ASV senators Mits Romnijs, kurš pārstāv republikāņus, trešdien pirms Senāta balsojumiem bija paziņojis, ka prezidenta Donalda Trampa impīčmenta prāvā balsos par viņa vainas atzīšanu varas ļaunprātīgā izmantošanā, tādējādi kļūstot par pirmo republikāņu senatoru, kurš atteicies pakļauties partijas disciplīnai.

Senāts noraidīja pirmo impīčmenta apsūdzību ar 52 balsīm pret 48, bet otro apsūdzību - ar 53 balsīm pret 47. Pirmo apsūdzību atbalstīja visi demokrātu senatori un republikāņu senators Romnijs, bet otro apsūdzību - tikai demokrātu senatori.

"Divas trešdaļas klātesošo senatoru nav atzinuši viņu par vainīgu šeit izvirzītajās apsūdzībās, tādēļ (..) Donalds Džons Tramps tiek atzīts par attaisnotu," paziņoja ASV Augstākās tiesas galvenais tiesnesis Džons Robertss, kurš pārraudzīja tiesas prāvu Senātā.

Impīčmenta prāva atstās paliekošu traipu Trampa karjerā, bet, iespējams, pat uzlabojusi viņa reitingu pirms šogad gaidāmajām prezidenta vēlēšanām, kurās Tramps cīnīsies par otru termiņu amatā.

ASV Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi pauda viedokli, ka Trampa attaisnošana ir "beztiesiskuma normalizēšana".

"Bez tiesas nevar būt attaisnošanas, un nav tiesas bez lieciniekiem, dokumentiem un pierādījumiem," sacīja Pelosi.

"Republikāņu Senāta nodevības dēļ, diemžēl, prezidents turpinās būt drauds Amerikas demokrātijai, uzstājot, ka stāv pāri likumam un var sagrozīt vēlēšanas, ja vēlas," paziņoja Pelosi.

Senāta demokrātu mazākuma līderis Čaks Šūmers sacīja, ka Trampa attaisnošana ir bezvērtīga, jo republikāņi liedza uzklausīt prāvā lieciniekus.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu