Pk, 3.02.2023.

Koronavīruss sasniedzis arī Latviju - reģistrēts pirmais inficētais

Papildināts
TVNET
Koronavīruss sasniedzis arī Latviju - reģistrēts pirmais inficētais
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 51
Foto: LETA, AFP/Scanpix

Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) apstiprina, ka Latvijā pirmajam pacientam diagnosticēta koronavīrusa izraisītā slimība COVID–19. Preses konferencē šodien, 2. martā, plkst. 20.00 informēs par atbildīgo dienestu turpmāko rīcību un rekomendācijām.

Preses konferencē piedalīsies veselības ministre Ilze Viņķele (AP), SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs, kā arī Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna.

LTV rīcībā esošā informācija liecina, ka

"Covid-19" infekcija konstatēta kādai sievietei. Šobrīd Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde organizē viņas pārvešanu uz Latvijas Infektoloģijas centru. Sievietes veselības stāvoklis neesot smags.

Jau ziņots, ka jaunais koronavīruss pirmo reizi konstatēts 2019.gada 31.decembrī Ķīnā. Kopš tā laika tas reģistrēts vēl vairākos desmitos valstu. Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar koronavīrusa izraisīto slimību "Covid-19".

Tomēr jaunais koronavīruss ceturtdien tika konstatēts Igaunijā, bet piektdien - arī Lietuvā un Baltkrievijā. Igaunijā konstatētajā gadījumā saslimušais Irānas pilsonis uz Tallinu bija ceļojis caur Rīgu. Visos šajos gadījumos inficētās personas kaimiņvalstīs ieradušās no vīrusa skartajām valstīm un teritorijām, konkrētajos gadījumos - no Irānas un Itālijas.

Latvijā no 28.februāra īpaši piesardzības pasākumi ir attiecināti uz personām, kuras ir atgriezušās no Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas-Romanjas, Pjemontas apgabaliem, Japānas, Singapūras, Dienvidkorejas, Irānas un Ķīnas.

Situācija pasaulē mainās nemitīgi

Latvijas iedzīvotājiem vajadzētu nopietni apdomāt, vai doties ceļojumos uz koronavīrusa "Covid-19" skartajām teritorijām, uzsver Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs, atzīstot, ka pats izklaides pēc uz konkrētajām vietām nebrauktu. 

Pēdējās nedēļas laikā situācija pasaulē ir strauji mainījusies, jo jaunais vīruss strauji izplatās ārpus Ķīnas un pašlaik jaunās saslimšanas vairāk konstatē ārpus šīs valsts. Piemēram, Itālijā pašlaik notiekot "mazliet nekontrolēta" vīrusa izplatība, jo šajā valstī īsti nav noteikts, kā vīruss sācis izplatīties.

Šādos apstākļos speciālists vēlreiz aicināja Latvijas iedzīvotājus izvērtēt, vai ceļot uz vīrusa skartajām teritorijām - Itālijas ziemeļiem Lombardijas un Veneto reģionu, Ķīnu, Dienvidkoreju un Irānu. Viņš gan atzina, ka inficēšanās risks lielā mērā ir atkarīgs no galamērķa reģiona, proti, Itālijā pašlaik par vīrusa skartiem atzīti pāris reģioni, bet uz pārējiem ceļot ir drošāk.

Foto: Publicitātes attēls.

Latvijas iedzīvotājiem, kuri šobrīd plāno doties uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, uz kurām tiek attiecināti īpaši pasākumi,

speciālisti iesaka izvērtēt ceļojuma nepieciešamību un ceļojuma laikā ievērot vispārējos profilakses pasākumus, kā arī sekot līdzi vietējo varas iestāžu norādījumiem.

Ceļotājiem, kuri atgriežas no šīm vietām, jānovēro sava veselība turpmākās 14 dienas. Parādoties saslimšanas simptomiem - paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums vai apgrūtināta elpošana, jāierobežo kontaktus ar ģimenes locekļiem un citām personām, nekavējoties jāzvana 113, jāinformē ārstniecības personas par simptomiem un ceļojumu uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām.

Speciālisti iesaka, ja bērns pēdējo 14 dienu laikā bija ceļojumā kādā no koronavīrusa "Covid-19" skartajām valstīm vai teritorijām, bērnam neapmeklēt izglītības iestādi, vecākiem sazināties ar ģimenes ārstu un sadarbībā ar ģimenes ārstu novērot bērna veselību 14 dienas pēc ceļojuma.

Latvijas ceļotājiem ļoti populārs galamērķis ir Itālija, tostarp kalnu slēpošanas kūrorti valsts ziemeļos, taču Itālijā ir lielākais koronavīrusa "Covid-19" gadījumu skaits Eiropā.

Ja Latvijā tiktu konstatēts jaunais koronavīruss "Covid-19", pilnīgi droši "pirmajā vilnī" vienlaikus specifisko aprūpi varētu nodrošināt 100 cilvēkiem, bet ir arī rīcības plāns gadījumam, ja saslimušo skaits būtu lielāks, otrdien pēc Krīzes vadības padomes sēdes paziņoja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Viņa uzsvēra, ka ir apzināts gan gultas vietu skaits, gan karantīnas vietu skaits gadījumā, ja cilvēki būtu jāārstē un jāizolē gan Rīgā, gan reģionos.

Latvijas Veselības ministrija (VM) no 24.februāra par koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, uz kurām attiecināti īpaši pasākumi noteikusi Ķīnu, Dienvidkoreju, Irānu, kā arī Itālijas Lombardijas un Veneto apgabalus.

Speciālisti iesaka izvērtēt ceļojuma nepieciešamību uz minētajām koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, kā arī ceļojuma laikā ievērot vispārējos profilakses pasākumus un sekot līdzi vietējo varas iestāžu norādījumiem.

Speciālists vērtēja, ka 2% mirstība no jaunā vīrusa ir vērtējama kā augsts rādītājs, lai arī patiesībā dati varēti būt citādi, jo ne visi saslimšanas gadījumi tiek fiksēti.

Pašlaik izpētīts, ka vīruss izplatās no cilvēka uz cilvēku līdz divu metru attālumā. Pēc Perevoščikova vārdiem, vīruss ir bīstamāks, piemēram, par gripu, jo tas ir jauns un nevienam nav imunitātes pret to. Tāpat sarežģītāka ir tā ārstēšana, turklāt, ja infekcijai pievienojas pneimonija, ārstēšana ieilgst vēl vairāk.

Perevoščikovs atzīmēja, ka pašlaik neviens medicīnas speciālists neprognozē, kad varētu pierimt vīrusa izplatība. Lai arī ļoti daudzi medicīnas speciālisti strādā pie medikamentu izstrādes pret "Covid-19".

GALERIJA: Austrumu slimnīca informē par iestādes gatavību infekciju konstatēšanas gadījumā 

 GALERIJA: Bīstamais koronavīruss Ķīnā

GALERIJA: Koronavīrusa uzliesmojums Itālijā 

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais