Koronavīruss. Skolēnu vecākus aicina būt godīgiem un ziņot par ceļojumiem ar bērniem

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska

FOTO: Zane Bitere/LETA

Izglītības un zinātnes ministrijas rīkotajā preses brīfingā saistībā ar rekomendācijām izglītības iestādēm un vecākiem koronavīrusa COVID-19 apdraudējuma gadījumā ziņoja par iespējām nepieciešamības gadījumā mācības uz laiku organizēt attālināti.

Šobrīd Latvijā visas izglītības iestādes strādā ierastajā režīmā. No 16. marta līdz 20. martam pavasara brīvlaikā dosies 1. līdz 11. klašu skolēni, bet no 23. līdz 27. martam – 12. klašu skolēni. Vecāki ir aicināti informēt izglītības iestādes par bērnu plāniem brīvdienās apmeklēt kādu valsti.

Videokonference ir normāla parādība pasaulē, tāpēc ministre iesaka to izmantot, piemēram, augstskolās - ja ne viss kurss ir tiešsaistes režīmā, taču kā praksi saziņai ar mācību spēkiem, tas būtu jāizmanto. Taču vai skolēniem visiem ir mājās internets un datori, tas nav zināms un nodrošināms, līdz ar to tas skolās būtu problemātiskāk. Eksāmeni notiks kā plānots. 

Tiklīdz vairs nebūs izsekojams, kā cilvēks vai cilvēku grupa saslimusi, tiks pieņemti cita apmēra drošības pasākumi vīrusa izplatībai.

Par to, ka skolēniem obligāti skolās jāziņo par ceļojumiem, ministre aicināja vecākus būt godīgiem un atbildīgiem, un par to godīgi ziņot.

Pagarinātais mācību gads pagaidām nav plānos, taču, ja pasliktināsies kopējā situācija valstī, piemēram, karantīna vai mācības ierobežotas būs ilgāk par mēnesi, tad šis variants tiks apsvērts, skaidroja ministre. 

Bērnudārzi ir sarežģīts jautājums - tiek izsūtīti padomi, instrukcijas, tomēr, kamēr vīrusa izplatība ir kontrolēta, tikmēr viss notiek ierastajā kārtībā. 

Dziesmu un deju svētku organizācijā pagaidām izmaiņas netiek izskatītas - skates un koncerti turpinās notikt, vērojot aktuālo situāciju.

Kā ziņots, IZM otrdien sāks sarunas ar uzņēmumiem par iespējām nepieciešamības gadījumā Latvijas skolās nodrošināt attālinātu mācību procesu, pirmdien pēc Krīzes vadības padomes sēdes sacīja Šuplinska.

"Jau otrdien tiekamies ar "E-klases", "Uzdevumi.lv" un "Mykoob" veidotājiem, lai apzinātu, kādas ir iespējas mācību procesu organizēt attālināti. Ja būs tāda nepieciešamība, tad ir aplēsts, ka attālinātas mācības varētu organizēt divu līdz četru nedēļu garumā," izteicās Šuplinska.

Trešā opcija, kuru IZM apsverot, ir saistīta ar mācību gada pagarinājumu, norādīja Šuplinska, gan paužot cerību, ka pie šiem līdzekļiem ķerties nevajadzēs.

Ministre piebilda, ka otrdien visām skolām tiks izsūtīta vēstule, kurā skolas tiks aicinātas apzināt situāciju saistībā ar skolēnu brīvlaiku. Šuplinska skaidroja, ka no 16.marta līdz 20.martam brīvlaikā dosies 1. līdz 11.klašu skolēni, bet no 23.marta līdz 27.martam - 12.klašu skolēni. Ja kādi skolēni dosies ceļojumā uz Covid-19 riska skartajām valstīm, vecākiem pēc atgriešanās būs jānodrošina 14 dienu karantīna. Skolas tiks aicinātas apzināt skolēnu ceļojumu plānus.

Savukārt augstākās izglītības iestādēm, sevišķi tām, kuras organizē starptautiskus pasākumus un konferences, IZM iesaka izvairīties no zinātniskiem braucieniem uz valstīm, uz kurām nav ieteikts doties. Tā vietā Šuplinska aicināja izmantot videokonferenču iespējas.

LETA jau vēstīja, ka koronavīrusa dēļ mājas karantīna Latvijā noteikta vairāk nekā 160 cilvēkiem. Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs stāstīja, ka lielākoties šie cilvēki ir infekcijas skarto lidmašīnu pasažieri.

Latvijā līdz šim apstiprināti astoņi saslimšanas gadījumi ar koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19, no tiem pēdējie septiņi ir vienas grupas tūristi, kuri inficējušies Itālijā.

Līdz šim visiem Latvijā reģistrētajiem Covid-19 pacientiem slimība norit vieglā formā.

Uz augšu