Jaunais koronavīruss varētu būt bīstams arī kalnu gorillām

FOTO: Reuters/ScanPix

Cilvēks varētu nebūt vienīgā dzīvnieku suga, kuram var kaitēt jaunais koronavīruss, proti, Kongo Demokrātiskajā Republikā kāds nacionālais parks ir slēdzis savas durvis, lai no koronavīrusa pasargātu austrumu jeb kalnu gorillas, kas ir īpaši uzņēmīgas arī pret cilvēku slimībām. 

Virungas Nacionālais parks pagājušajā nedēļā paziņojis, ka parku slēdz ciet jaunā koronavīrusa izraisītās slimības “Covid-19” dēļ. Kalnu gorillu apskate nebūs iespējama no 23. marta līdz vismaz 1. jūnijam.  

Nacionālā parka pārstāvji paziņojumā citē Pasaules veselības organizācijas vadlīnijas, lai minimalizētu pārvietošanos un socializāciju, kā arī piemin zinātnieku brīdinājumus, ka gorillas var būt īpaši uzņēmīgas pret jauno koronavīrusu. 

“Virungas Nacionālais parks ir īpaši ņēmis vērā zinātnes ekspertu ziņas par to, ka primāti, īpaši kalnu gorillas, var ciest no “Covid-19". Tāpēc mēs centīsimies nosargāt šīs apdraudētās dzīvnieku sugas," komentēja Virungas Nacionālā parka pārstāvji. 

Virunga nav vienīgais nacionālais parks, kas pieņēmis līdzīgus drošības mērus. Izdevums “Associated Press” vēsta, ka trīs kaimiņos esošie nacionālie parki arī ierobežojuši tūrisma un pētniecības iespējas, lai pasargātu tur mītošās gorillas. 

Infekciju slimībām, kas no primātiem nonākušas līdz cilvēkiem un otrādi, ir sena vēsture. Pazīstamākais vīruss ir HIV. Tiek uzskatīts, ka tas cēlies no šimpanžu imūndeficīta vīrusa. Palielinoties kontaktam starp cilvēkiem un primātiem, zinātnieki arvien vairāk uztraucas par jaunu potenciālu vīrusu un slimību rašanos, kas šajā gadījumā var iznīcināt jau tā apdraudēto kalnu gorillu sugu. 

2011. gadā pieaugusi gorillu mātīte un jaundzimušais nomira pēc inficēšanās ar cilvēka metapneimovīrusu, kas izraisa elpceļu slimību. Zināms, ka ar šo vīrusu vēlāk inficējās vēl vairākas kalnu gorillas. No parastās saaukstēšanās ir mirušas vairākas šimpanzes un citi primāti. 

“Mums ir zināms, ka gorillas ir ļoti jutīgas pret cilvēku slimībām. Ja kādam ir iesnas vai gripa, tad viņam nav ļauts apmeklēt gorillas," izdevumam “AP” teica dzīvnieku aizsardzības grupas “WildlifeDirect" pārstāve Pola Kahumbu. 

Savvaļā dzīvojošo kalnu gorillu skaits ir mazs - aptuveni 1000 indivīdu, kas ir nedaudz vairāk kā 20. gadsimta 70. gados.  

Uz augšu
Back