C, 11.08.2022.

Trīs vienkārši brīvdienu projekti mājas pagalmam

TVNET
Trīs vienkārši brīvdienu projekti mājas pagalmam
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Foto: Unsplash

Pavasaris ir klāt, un šis ir īstais brīdis, lai īstenotu kādu aizraujošu projektu sava dārza vai pagalma labiekārtošanai. 

Lūk, vairāki vienkārši īstenojami brīvdienu projekti uzņēmīgiem saimniekiem, lai iepriecinātu mājiniekus!

Foto: Unsplash

Ugunskura vieta omulīgiem vakariem

Kamēr līdz siltajiem vasaras vakariem vēl nedaudz jāpagaida, iekārtojiet ugunskura vietu, kas būs ne vien skaists akcents pagalma iekārtojumā, bet arī omulīga vieta, kur pulcēties ar tuvajiem cilvēkiem.

Nav vajadzīgi specifiski instrumenti vai būvmateriāli – pietiks vien ar lāpstu, grābekli, nedaudz grants un dažiem bruģakmeņiem.

Ja vēlēsieties paaugstinātu apmali ap ugunskura vietu, tad papildus būs nepieciešama arī mūrjava.

Kad esat izvēlējušies vietu ugunskuram, iezīmējiet tās centru, iespraužot zemē mietiņu. Pie mietiņa piesieniet auklu un, izmantojot to kā cirkuli, uzzīmējiet divus apļus – vienu mazāku, kur atradīsies pats ugunskurs, un otru, lielāku, kas būs atpūtas zona ap ugunskuru.

Norociet zemes virskārtu abos atzīmētajos apļos tādā dziļumā, lai atliktu gana daudz vietas, kur noblietēt nelielu grants kārtu un tajā ieguldīt bruģakmeņus.

Grants jāklāj vismaz 2–5 cm biezā kārtā, lai bruģakmeņi negrimtu zemē un saglabātu līdzenu virsmu.

Vienmērīgi izlīdziniet granti pa visu norakto laukumu un kārtīgi noblietējiet to ar kājām.

Blietēšanai var izmantot arī plata dēļa gabalu, ko nolikt uz grants un tad piemīdīt. Pēc tam izkārtojiet bruģakmeņus ārējā aplī jeb atpūtas zonā, savukārt vidējo apli atstājiet tukšu – tur varēs kurināt ugunskuru.

Varat arī veidot paaugstinātu apmali ap ugunskura vietu, apmūrējot to ar bruģakmeņiem vai iedvesmojoties no daudzajiem internetā atrodamajiem paraugiem.

Uz sagatavotās pamatnes iespējams brīvi izpausties, veidojot dažādas konstrukcijas no bruģakmeņiem un citiem materiāliem.

Foto: Unsplash

Zaļumu siena acu priekam

Pēc pelēcīgās ziemas ikvienam kārojas savā ikdienā vairāk košuma un dārza zaļumu, kas sniedz arī vitamīnus.

Lai vērtīgos augus padarītu par lielisku dekoru, izveidojiet vienkāršu zaļumu sienu, kas iederēsies gan pagalmā, gan mājokļa iekštelpās. Turklāt zaļumu dobes iespējams izvietot vairākos stāvos vienu virs otras, taupot vietu. 

Lai īstenotu šo ieceri, jāsarūpē dēļi, skrūves, puķu kastes un to stiprinājumi, zeme stādīšanai un, protams, arī paši zaļumi vai puķes.

Projekta ideja ir pavisam vienkārša – no dēļiem tiek veidots režģis, līdzīgs palešu konstrukcijai, un pie tā tiek stiprinātas puķu kastes.

Dēļu režģa izmēri ir atkarīgi no pieejamās platības un izvēlētajām puķu kastēm, turklāt gatavo konstrukciju var novietot gan uz zemes, gan stiprināt pie sienas. Ieteicams zaļumu sienā ievietojamos stādus kombinēt tā, lai augšpusē būtu kāds augs ar nokarenām stīgām, kas efektīgi apvīs dēļu konstrukciju.

Tāpat dēļus var arī nokrāsot vai aiz tiem ievietot apgaismojumu, kas vakarā piešķirs īpašu noskaņu apkārtējai telpai.

Foto: Unsplash

Dekoratīvais dīķis mierpilnai noskaņai

Ūdenstilpne vienmēr atdzīvina pagalmu – tas ir gan ainavisks elements, gan vieta, kas rada īpašu noskaņu un pat jaunu dzīvību.

Īpašajai sajūtai, ko parasti sniedz atrašanās pie nelielas upītes vai ezera, pilnīgi pietiek ar dekoratīvu dīķi, ko var ierīkot pašu spēkiem.

Viens no populārākajiem dīķa iekārtošanas veidiem ir plēves dīķi. Tos var ierīkot jebkurā vietā, un šis process ir salīdzinoši vienkāršs.

Ir pieejamas arī gatavās dīķu pamatnes formas no plastikāta, kas procesu var vēl vairāk atvieglot. Tomēr pamata darbi abos gadījumos ir līdzīgi.

Vispirms izrociet vēlamās formas un dziļuma bedri. Vajadzētu paredzēt vismaz divus dažāda dziļuma līmeņus un sieniņas veidot ar nelielu slīpumu.

Izraktā dīķa forma jāattīra no akmeņiem un koku saknēm, kā arī jāizklāj ar ģeotekstila audumu vai mitrām smiltīm 5 cm biezā kārtā. Tas pasargās dīķa plēvi no bojājumiem.

Tikai tad, kad pamatne ir sagatavota, var nomērīt nepieciešamo plēves daudzumu, uz katru malu ierēķinot vismaz 60 cm papildu materiāla, lai to varētu pienācīgi nostiprināt.

Materiāla izvēle noteiks tālākās dīķa iekārtošanas iespējas. Jāizvēlas tāda plēve, kas paredzēta baseinu vai dīķu izklāšanai, vēlams, vismaz 1 mm bieza, jo tā būs ilgmūžīgāka un vieglāk ieklājama.

Lai uz dīķa pamatnes izvietotu akmeņus, jāizvēlas 1,5 mm bieza plēve.

Ieklājiet plēvi, nostiprinot tās malas aptuveni 20 cm dziļā grāvītī, kas izrakts pa dīķa perimetru. Iekārtojiet dīķa pamatni ar smiltīm, oļiem un dažādām ūdens augu kombinācijām.

Pēc tam varat sākt iepildīt ūdeni. Dariet to pamazām, lai dotu laiku plēvei ieņemt precīzu gultnes formu. Lai ūdens būtu dzidrāks, ieteicams pievienot arī cirkulācijas sūkni, savukārt īpašai noskaņai pieejamas nelielas strūklakas.

Ja teritorijas platība atļauj, ar laiku vidi ap dīķi var labiekārtot.

Kas zina, varbūt tieši šeit ir īstā vieta jūsu zaļumu sienai un ugunskuram, radot neatkārtojamu atpūtas zonu gariem vasaras vakariem.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu