Kā, paliekot mājās, kontrolēt holesterīna līmeni?

FOTO: depositphotos.com

Visa pasaule uz pāris mēnešiem ir apstādinājusi savu aktīvo un sociālo dzīvi, ceļošanu un publisku pasākumu apmeklēšanu. Tomēr ir arī labas lietas - mēs esam iemācījušies strādāt no mājām, mazāk doties uz lielveikaliem un fokusētāk veidot savus ikdienas iepirkumus. Ir pārmaiņas, kurām esam ātri pielāgojušies. Diemžēl statistika visā pasaulē neliecina, ka Covid-19 vīruss ir apturēts, tāpēc ne viens vien cilvēks piesardzības pasākumu dēļ ir spiests palikt mājās un padzīvot kādu laiku karantīnā. 

Karantīna nozīmē vairākas izmaiņas ikdienas paradumos, piemēram, sportošanu, ēdienreizes un pat psiholoģisku sadzīvošanu vienkopus ar ģimeni 24/7. Kā uzturēt sevi mundru un veselu šādos apstākļos, kad neveselīgs dzīvesveids ir viena soļa attālumā?

Riski, ko sev līdzi nes paaugstināta holesterīna esamība

Paaugstināts holesterīna līmenis var būt ne tikai veciem cilvēkiem. Patiesībā tas ir visai izplatīts mīts - arvien vairāk jaunu cilvēku, pat no 35 gadu vecuma, ir ar paaugstinātu holesterīna līmeni, kas nozīmē, ka jebkuram cilvēkam jau laikus ir jāveic profilaktiski pasākumi savas veselības labā.

Holesterīns ir lipīds (daudzveidīga bioorganisko vielu grupa), kas cilvēka organismam rodas aknās. Papildus cilvēks to uzņem arī ar noteiktiem pārtikas produktiem, kas visbiežāk ir neveselīga, taukiem blīva pārtika. Ņemot vērā, ka lipīdi nešķīst šķidrumā, tie veikli var nokļūt cilvēka asinīs un nonākt šūnās, un tur tie paliek uz asinsvadu sieniņām. Šāda notikumu gaita organismā sāk veidot paaugstinātu holesterīna līmeni un traucēt apgādāt sirdi ar tai nepieciešamajām barības vielām un skābekli. Tam sekas var būt infarkts vai hipertensija.

Ir arī labais holesterīns, tomēr tā veidošanās un ietekme organisma funkcijās ir citādāka, palīdzot organismam, nevis tam darot pāri.

Veselīgs un sabalansēts uzturs mājas karantīnā

80 % holesterīna organisms saražo pats, bet atlikušos % cilvēks uzņem ar pārtiku. Ir vairāki produkti, kuri satur augstu holesterīnu, piemēram, olas (visvairāk dzeltenumā), sviests, liesas zivis, liellopa gaļa, trekni piena produkti (saldais krējums, krējums u.c.), cūkgaļa un pat siļķe. Kardiologi iesaka cilvēkiem, kuriem jau ir paagstināts holesterīna līmenis, izvairīties arī no konditorejas izstrādājumiem, šokolādes, ātrajām uzkodām, čipšiem un pat sāls.

Holesterīnu pārsvarā nesatur graudaugu un pākšaugu produkti, piemēram, rīsi, pupas, bulgurs un zirņi. Veselīgi ir arī dārzeņi, zaļumi, rieksti un augļi.

Atsevišķi uzturā ieteicams ir lietot produktus, kuros ir balastvielas, jo holesterīna līmeni var samazināt arī dabīgā veidā. Balastvielas visvairāk ir auzās un pupās un tās saturošās uzturvielas ir tās, kas veicina žultsskābju veidošanos. Pateicoties aktīvai žultsskābei tiek uzsūkts holesterīns.

Papildus, bez jau minētā, cilvēka organismam vērtīgi ir uzņemt arī no sarkanā rauga rīsiem iegūstamo monakolinu (dabisks statīns), lauru lapu ekstrakta vielas, ardžunu un fermentētu sojas pupu ekstraktu, kas satur natokināzi (dabisks enzīms). Šīs visas vielas spēj uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs, veicina normālu asinsriti, veicot profilaktisku risku samazināšanu saslimt ar asinsvadu slimībām, piemēram, tromba veidošanos un infarktu.

Starp citu, pētījumos ir pierādīts, ka natokināzes un monokolīta viela spēj pat šķīdināt jau izveidojušos trombus, kas nozīmē, ka var pasargāt ne tikai no infarkta iespējamības, bet pat no nāves.

Fiziskās aktivitātes mājas apstākļos

Lai uzņemto holesterīnu “nodedzinātu”, katram pašam ir par to jāparūpējas - fiziskās aktivitātes ietekmē to, cik galu galā cilvēka organismā paliks šo holesterīna veidojošo vielu. Protams, ka katra cilvēka organisms ir savādāks un nelabvēlīgo vielu izvadīšana, noris ne visiem vienādi. To, cik daudz katram vajadzētu sportot vai piedomāt pie uztura, ietekmē iedzimtā ģenētika, dzimums, fiziskās aktivitātes un kopējais veselības stāvoklis.

Karantīnas laikā var izmantot dažādu online video vingrojumu programmas vai mobilo telefonu aplikācijas, kas piedāvā pilnvērtīgu sporta nodarbību mājas apstākļos. Aplikācijās ir iespējams noregulēt vai izvēlēties sev vēlamo fizisko intensitāti, ļaujot sev pilnvērtīgi izkustēties un justies enerģiski.

Pārmaiņas, protams, ne visiem ir vieglas, tomēr tās liek mums pastiprināti pārdomāt gan ēdienkarti, gan alternatīvas fiziskās aktivitātes ierobežotos apstākļos. Izmanto iepirkumu sarakstu, kurā atzīmē tikai vajadzīgos un organismam vēlamos produktus, lai izvairītos no kārdinājuma pirkt nevajadzīgas un neveselīgas lietas.

Ievies regulāru mājas sportošanas režīmu, neaizmirstot arī par pastaigām svaigā gaisā, ja vien tajās spēj ieturēt distanci vai maršruta pastaiga ir tikai Tev vienam.

Vēdini arī māju, lai iegūtu svaigu gaisu un mundrumu. Meklē risinājumus, lai būtu možs un vesels!

Raksts tapis sadarbībā ar Valentis Pharma.

Uz augšu