Mīts: Hormonālā kontracepcija veicina trombu veidošanos.
Jā, viens no hormonālās kontracepcijas blakusefektiem var būt asins reces veicināšana. Riska faktori, kas var veicināt trombu veidošanos, ir liekais svars (ĶMI > 30kg/m2), smēķēšana (risks strauji pieaug pēc 35 gadu vecuma), hipertensija, vecums, kā arī insulta vai infarkta gadījumi pašas sievietes vai viņas pirmās pakāpes radinieku slimības vēsturē. Ja risks ir paaugstināts, tiek runāts par citu kontracepcijas veidu.
Kaut arī šie riska faktori skar tikai pavisam nelielu sieviešu daļu, ginekologa pienākums ir informēt savas pacientes par simptomiem kā atpazīt trombozi, un pirms kontracepcijas izrakstīšanas rūpīgi iztaujāt sievieti par iespējamajiem riska faktoriem.
Mīts: Hormonālā kontracepcija paaugstina vēža risku.
Ja runājam par vēzi, tad jāņem vērā vēža patoģenēze. Piemēram, olnīcu vēža risks pat samazinās par 30 – 50%! Viena no olnīcu vēža attīstības teorijām ir ovulācijas teorija - ovulācijas laikā plīst folikuls un plīsuma vietā, šūnām strauji daloties, var attīstīties ļaundabīgas šūnas. Lietojot hormonālo kontracepciju, ovulācija tiek nomākta, samazinās olnīcu virsmas traumatisms. Arī endometrija vēža risks samazinās par vismaz 30%, jo tiek nomākta endometrija šūnu proliferācija.
Taču ir vēži, piemēram, hormonatkarīgie krūts vēža paveidi, kuru attīstības risks var nedaudz pieaugt. Ja sieviete ir vesela un viņai dzimtā sievietes nav slimojušas ar krūts vēzi, risks ir minimāls. Lietošanas laikā krūšu vēža attīstības relatīvais risks ir 1.24, tas samazinās līdz 1.14 1 līdz 4 gadus pēc lietošanas pārtraukšanas. Risks atgriežas vispārējās populācijas līmenī 10 gadus pēc kombinētās orālās kontracepcijas lietošanas pārtraukšanas. Ja sievietei ir bijis krūts audzējs, tad drošības nolūkos no hormonālās kontracepcijas vajadzētu izvairīties.
Jaunām un veselām sievietēm, kuras lieto kontracepcijas tabletes ģimenes plānošanai un dzimstības kontrolei, ieguvumi un iespējamie riski ir līdzsvarā. Savukārt sievietēm, kurām ir paaugstināts risks saslimt ar olnīcu (BRACA1 un BRACA2 gēni) un endometrija (Linča sindroms) vēzi, kombinētās hormonālās kontracepcijas lietošana var dot efektu – samazināt vēžu attīstības risku.
Mīts: Hormonālā kontracepcija rada nomāktību un samazina libido jeb vēlmi pēc seksa.
Emocijas ir ķīmisku reakciju galarezultāts, un dzimumhormoni var ietekmēt šīs ķīmiskās reakcijas. Ir sievietes, kurām hormonālā kontracepcija ievērojami atvieglo pirmsmenstruālā sindroma simptomus un viņas jūtas brīnišķīgi, un ir sievietes, uz kurām, tieši pretēji, var attīstīties nomāktība. Tāpat hormonālajā kontracepcijā esošais progestīna komponents atsevišķos gadījumos var izraisīt libido samazināšanos. Taču problēma ir risināma.
Mūsdienās ir pieejamas dažādas kontracepcijas tabletes, arī tādas, kas neietekmē libido un garastāvokli, tāpēc sievietēm par jebkurām sūdzībām būtu jāpastāsta savam ginekologam, un viņš noteikti spēs piemeklēt tieši jums atbilstošu kontracepciju.
Mīts: Hormonālā kontracepcija rada nelabumu.
Nelabumu kā hormonālās kontracepcijas blakusparādību var novērot ļoti reti, jo mūsdienās hormonu devas ir ļoti mazas. Šis blakusefekts vairāk ir raksturīgs tajos gadījumos, kad nākas lietot ļoti lielas kontracepcijas devas. Piemēram, lai apturētu asiņošanu, vairākas dienas pēc kārtas ārsts var nozīmēt pa 2 – 3 kombinētās orālās kontracepcijas tabletēm. Turklāt jāņem vērā, ka jebkuras zāles, kuras uzsūcas caur kuņģa zarnu traktu, var veicināt sliktu dūšu.
Mīts: Hormonālās kontracepcijas lietošanas laikā ir novērojama smērēšanās.
Smērēšanās ir blakusparādība, par ko ginekologs vienmēr brīdina savas pacientes. Uzsākot lietot kontracepciju, dažām sievietēm 2 – 3 mēnešu var būt asiņaini, smērējoši izdalījumi. Tas notiek tāpēc, ka ķermenis adaptējas stabilam hormonu līmenim. Dabiska cikla laikā hormonu līmenis ir mainīgs. Tuvojoties ovulācijai, dzemdes iekšējais slānis sabiezinās un gatavojas grūtniecībai, bet, lietojot hormonālo kontracepciju, tas vairs nesabiezinās un kļūst plānāks, kas dažkārt var radīt nelielu smērēšanos. Taču tas nav nekas bīstams, no kā būtu jābaidās. Pēc pāris mēnešiem organisms adaptējas, smērēšanās pazūd, savukārt mēnešreizes paliek mazākas un nesāpīgākas.