Kā radīt mājīgu sajūtu savā pagalmā, terasē vai uz balkona?

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Publicitātes foto

Šogad, ņemot vērā pasaulē valdošo situāciju un ceļojumu ierobežojumus, ir aktuālāk nekā citus gadus pavadīt laiku kopā ar draugiem un ģimeni savā pagalmā vai mājas terasē.

Interneta veikals 220.lv un interjera dizainere Dace Stabulniece ir apkopojuši padomus, kā iecienīto atpūtas stūrīti padarīt pēc iespējas mājīgāku. Jāsāk ar stila izvēli, funkcionalitāti, zonu dalījumu, atbilstošāko mēbeļu izvēli un pareizo akcentu piemeklēšanu, lai jaunais koncepts aicinātu atgriezties atkārtoti.

Jāsāk ar sava iecienītākā stila izvēli

Dizainere norāda, ka populārais skandināvu minimālisms būs atbilstošs tiem, kuri vēlas maigus akcentus ieturētā kompozīcijā. Šai stilā dominē tādas krāsas kā balts, pelēks, melns un visu krāsu neitrālo toņu gammas. Materiāli ir jāizvēlas dabīgi  – koks, lins, kokvilna, džuta, akmens, betons, metāls. Savukārt tiem, kas vēlas padarīt savu vidi pavisam košu un nepieradinātu pretēji skandināvu stilam, eksperte iesaka izvēlēties ekspresīvo boho stilu. Latvijā tas ir pazīstams salīdzinoši nesen. Šis stils popularitāti guvis visā pasaulē, pateicoties dažādajām krāsām, materiāliem un formām, kuru kompozīcijās ir izmantoti dažādu kultūru sajaukumi.

Foto: Publicitātes foto

Dalījums zonās – stūrakmens sakārtotai videi

Pirms tiek plānota terases vai balkona iekārtošana, ir jāsaprot, kādas iespējas sniedz apkārtējā vide un kāda ir atvēlētā platība. Vienlaikus ir jāapzinās nepieciešamās zonas, to funkcionalitāte un dalījums – vieta maltītei, atpūtai un relaksācijai, bērnu izklaidēm, kā arī zona dārza darbiem. Būtiski iekārtojumā ir ņemt vērā ne tikai debespuses un saules ceļu, bet arī skatu leņķus un kopējo kompozicionālo fonu, piemēram, pļava, ezers, augu siena u.tml. Ja vieta neļauj pavērst skatu pret ainavu, tad to var radīt pašu spēkiem – apzaļumojot, dekoratīvi mūrējot vai izvietojot butaforijas.

Kādas mēbeles izvēlēties?

Maltītes zonai eksperte iesaka izvēlēties jau gatavus mēbeļu komplektus, tie ir pieejami jau savstarpēji saderīgā izmērā un stilā. Mēbeļu dizaina, krāsu un formu daudzveidība ir plaša, piemēram, klasiska kvadrātveida vai ovāla. Tāpat ir iespēja izvēlēties komplektus, kuros iestrādāts saulessargs praktiskai lietošanai. Sliktākiem laikapstākļiem der atcerēties, ka noderēs nojume, kur patverties. Ja vieta ļauj, tad nojumi var kombinēt atsevišķi, taču ir pieejamas arī nojumes, kurās iestrādātas ne tikai dekoratīvas, bet arī funkcionālas drapērijas – aizkari, kas ļaus norobežoties no nelabvēlīgajiem laikapstākļiem.  

Ja tiek plānota zona atpūtai un relaksācijai, ir vērts padomāt par vairāku mēbeļu grupu kombinēšanu vienkopus – āra dīvāns, atsevišķs atzveltnes krēsls, šūpuļkrēsls, dārza gulta. Eksperte vērš uzmanību, lai mīkstās mēbeļu daļas ir noņemamas un viegli kopjamas. Tāpat ērtākai lietošanai vajadzētu izvēlēties mēbeles dabiskos toņos, lai vēlāk nemanītu netīrumus un saules balinošo ietekmi.

Terases iekārtošanā var izmantot pāris akcenta krēslus, kuru forma veido unikālu siluetu, vai šūpuļkrēslu patīkamai atpūtai, kas kalpos arī kā dekoratīvs elements. Ērtākai brīvdienu snaudai noderēs sauļošanās gulta - lielisks objekts pilnīgai relaksācijai. Pilnvērtīgas vakara atmosfēras radīšanai var iekārtot vietu ugunij. Viens no risinājumiem ir īpaša uguns bļoda no metāla, kas reizē var kalpot arī kā ērta grila vieta. Tāpat var paredzēt vietu āra kamīnam, kura ierīkošanai nav vajadzīgas īpašas pūles.

Neaizmirstot par bērniem, eksperte iesaka bērnu zonu aprīkot ar dažādām rotaļu un izklaides iespējām, kas  būs lielisks iemesls ilgāk spēlēties svaigā gaisā. Iespējas, kā izklaidēt savus mazos, ir vairākas, sākot ar smilšu kasti, šūpolēm, rotaļu namiņu, batutu, beidzot ar baseinu un piepūšamajām atrakcijām.

Foto: Publicitātes foto

Āra telpa nav iedomājama bez dekoratīviem akcentiem

Dizainere norāda, ka akcentam var izmantot sezonālos vai daudzgadīgos augus - ziedošus augus, zaļos krūmājus vai askētisku zālāju. Tomēr ir arī kāds risinājums, kas var būt piemērots ne tikai interjeram, bet arī vēlākai notiesāšanai. Jau kādu laiku popularitāti ir guvusi dekoratīvā apzaļumošana ar garšaugiem, augļu un dārzeņu stādiem. Piemēram, iedēstīti ķirbji vai zemeņu stādi smalkā puķu podā uz elegantas kājas. Tas noteikti radīs brīnišķīgu, mazliet komisku un vienlaikus funkcionālu efektu.

Apgaismojums un aizsardzība garākiem vasaras vakariem

Ar papildu gaismas ķermeņiem var panākt vēl īpašāku atmosfēru. Āra stāvlampas, kas izvietotas netālu no atpūtas vai ēdamzonas, pildīs ne tikai apgaismošanas funkciju, bet arī izcels konkrētas vietas. Bieži sastopamās lampiņu virtenes terasēs un pagalmos ir populāras jau labu laiku, tieši to radītās patīkamās atmosfēras dēļ.

Vienlaikus būtiska ir aizsardzība pret kukaiņiem un sliktākiem laikapstākļiem. Lai komfortabli un pilnvērtīgi baudītu laiku savā pagalmā, terasē, dārzā vai uz balkona, noderēs āra sildlampas, kas darbojas ar gāzi un spēj sasildīt līdz pat deviņiem metriem diametrā. Savukārt, lai dzesētu un maisītu sasilušu gaisu, palīdzēs ventilatori, kas gan vairāk piemēroti terasei – daļēji slēgtai āra telpai. Pret kukaiņu uzbrukumiem palīdzēs cīnīties īpašas elektriskās āra lampas, kas ekoloģiski un bez piesārņojuma tos piesaista un noķer. Noderēs arī speciāls, smalks aizsargtīkls – aizkars.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu