Honkongā notiek neoficiālas prodemokrātiskās nometnes priekšvēlēšanas

Protesti Honkongā.

FOTO: ISAAC LAWRENCE / AFP

Vairāk nekā pusmiljons cilvēku Honkongā sestdien un svētdien piedalījušies neoficiālās priekšvēlēšanās, ko sarīkojusi prodemokrātiskā nometne kandidātu atlasei rudenī gaidāmajām vēlēšanām.

Honkongas likumdošanas padomes vēlēšanas paredzēts 6.septembrī.

Priekšvēlēšanu organizatori - kustība "Demokrātijas spēks" - ziņoja, ka nobalsojuši vairāk nekā pusmiljons cilvēku.

Demokrātiskās partijas politiķis Teds Hui sacīja, ka lielā vēlētāju aktivitāte parāda honkongiešu reakciju uz tirāniju, un ir zīme, ka honkogieši izmantos septembrī gaidāmās vēlēšanas, lai saglabātu savas brīvības.

Priekšvēlēšanas notiek divas nedēļas pēc tam, kad Ķīna, apejot Honkongas likumdošanas institūciju, pieņēma jauno Honkongas nacionālās drošības likumu.

Pekina ir paziņojusi, ka jaunais likums aizliegs graujošu darbību, atdalīšanos no valsts, terorismu un slepenu sadarbību ar ārvalstu spēkiem, un ka tas ir vajadzīgs, lai atjaunotu stabilitāti Honkongā pēc demokrātijas piekritēju protestiem.

Kritiķi uzskata, ka tas ievadīs plašas politiskas represijas šajā autonomajā teritorijā.

Cilvēki devušies balsot, neskatoties uz Honkongas konstitucionālo lietu ministra brīdinājumu, ka priekšvēlēšanas var būt pretrunā jaunajam likumam, kas aizliedz traucēt vietējai valdībai īstenot savus pienākumus.

Priekšvēlēšanu organizētāji noraidījuši šos apgalvojumus, uzsverot, ka vienīgi vēlas saukt valdību pie atbildības, iegūstot vairākumu likumdošanas padomē.

Saskaņā ar jauno Honkongas nacionālās drošības likumu policija var veikt pārmeklēšanas bez tiesas ordera un pieprasīt no interneta pakalpojumu sniedzējiem un platformā, lai tās aizvāc saturu, kas uzskatām par likuma pārkāpumu.

Piektdien policija veica kratīšanu Sabiedriskā viedokļa izpētes institūtā, kas ir viens no priekšvēlēšanu organizētājiem.

Honkongas prodemokrātiskā nometne, kas ietver daudzas partijas, mēģina apvienot spēkus un izmantot priekšvēlēšanas kā rādītāju labāko kandidātu atlasei.

Tās mērķis ir iegūt vairākumu likumdošanas padomē, kur ir 70 vietas.

Lai sarīkotu priekšvēlēšanas, prodemokrātiskā nometne vāca pūļa finansējumu.

Bijušajai britu kolonijai Honkongai, kas ir viens no pasaules lielākajiem finanšu centriem, ir autonomas teritorijas statuss un atšķirīga tieslietu sistēma. Tās pilsoņiem ir paredzētas plašākas tiesības nekā pārējā komunistu pārvaldītajā Ķīnā. Šādu Honkongas statusu līdz 2047.gadam jeb 50 gadus pēc atdošanas Ķīnai nosaka Londonas un Pekinas vienošanās.

Uz augšu