Kā tikt galā ar organiskajiem atkritumiem: katram pilsētniekam sava komposta kaudze?

FOTO: Unsplash

Tie, kuri jau vairākus gadus aktīvi šķiro atkritumus, ir iemanījušies ne tikai šķirot stiklu, papīru, metālu, plastmasu, bet arī bioloģiski noārdāmos jeb organiskos atkritumus. Kur tos likt pilsētniekam?

Kas ir organiskie atkritumi?

Bioloģiski noārdāmie atkritumi ir virtuves, pārtikas atliekas un pusfabrikāti, bez iepakojuma (vai jebkādā citā veidā iepakoti), kas ir termiski apstrādāti (cepti, vārīti utt.), bet kas vairs nav paredzēti lietošanai uzturā. Pie BIO pieskaitāmi arī bioloģiski noārdāmi dārzu un parku atkritumi, kā arī izlietotas papīra salvetes, papīra dvieļi (izņemot rūpnieciski ražotās mitrās salvetes), kā arī slapjš, taukains papīra un kartona iepakojums.

FOTO: Unsplash

Kompostēšana mājās

Viens no dabai draudzīgākajiem veidiem, kā apsaimniekot organiskos atkritumus, ir komposta veidošana mājas apstākļos. Kompostēšana ir organisko vielu jeb BIO atkritumu kontrolēta sadalīšanās, kā rezultātā mēs iegūstam kompostu – daļēji sadalījušās organiskās vielas. Iegūto materiālu izmanto kā augsnes uzlabošanas līdzekli, nodrošinot papildu barības vielas augiem. Šī metode, kad bioloģiski noārdāmie atkritumi tiek atdalīti no citiem atkritumiem, sniedz iespēju būtiski samazināt sadzīves atkritumu daudzumu.

Kompostēšana ir lielisks risinājums tiem, kuriem ir savs dārzs un vieta veidot kompostu. Daudzi pilsētās dzīvojošie izvēlas kompostēt savos lauku īpašumos vai dārziņu teritorijās, bioloģiskos atkritumus vācot mājās – noslēgtā traukā, bet pēc tam aizvedot tos uz izveidoto komposta kaudzi.

Pāris pamatnosacījumi, kas ir jāievēro, lai izveidotu bioloģisko atkritumu kompostu –

  • Atceries, ka kompostēšanai piemērots materiāls ir ēdiena paliekas, ieskaitot augļus, dārzeņus, olu čaumalas, izlietotas papīra salvetes, papīra dvieļi, kā arī slapjš vai netīrs iepakojuma papīrs (galvenais, lai tas nav laminēts vai krāsots), kafijas un tējas biezumi, kā arī parku un dārzu atkritumi – zari, novītuši ziedi, augi, lapas, nopļautā zāle, augu saknes.
  • Uzmanies un nepieļauj kļūdu – kompostā nemet dzīvnieku kaulus, kaitēkļu apsēstus augus, gaļu, piena produktus, jebkādus vienreizējos papīra traukus, bioplastmasu un citus neorganiskus materiālus.
  • Balstoties uz komposta materiāla daudzumu, ir jāizvēlas veids, kā tas tiks uzglabāts – komposta kaudzē, kas ir novietota dārza tālākajā stūrī – gadījumā, ja rodas nepatīkams aromāts, tas netraucēs ikdienu; komposta tvertnē, kas ir paredzēta mazākam BIO atkritumu daudzumam un ir slēgta un viegli pārvietojama; vai arī komposta kastē – kas ierobežos sakrāto materiālu, bet tajā pašā laikā tam varēs piekļūt skābeklis, saule un mitrums, lai ātrāk veidotos komposts.
FOTO: Unsplash

Specializēts bioloģisks maiss atkritumiem

Ja nav iespējas veidot savu kompostu, tad ir alternatīva – speciāli maisi organisko atkritumu savākšanai. Tikai pirms maisu iegādes pārliecinies, vai tie ir biodegradējami atkritumu maisi, lai tie būtu videi draudzīgs produkts – ražoti no pilnībā bioloģiski noārdoša materiāla, kas sadalītos gan mājas komposta apstākļos un augsnē, gan arī jūras saldūdenī. Lielākoties ir divas iespējas – iegādāties maisu un pašam pēc tam šos BIO atkritumus nogādāt šķiroto atkritumu savākšanas laukumā vai arī iegādāties priekšapmaksas maisus un uzreiz pieteikt šo maisu savākšanu sev ērtā laikā. Šādus maisus vari iegādāties pie sava atkritumu apsaimniekotāja.

Organisko atkritumu konteiners

Ja šķiet, ka organisko atkritumu daudzums ir liels, un zini, ko var mest pie bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem un ko ne, tad ir laiks sazināties ar atkritumu apsaimniekotāju, ar ko ir noslēgts līgums, un pieteikt organisko atkritumu konteineru, lai jau drīzumā varētu šķirot atkritumus vēl pilnvērtīgāk. Vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” šo pakalpojumu šobrīd piedāvā Rīgā, bet otrajā pusgadā šāda pakalpojuma sniegšana tiks sākta arī Pierīgas pašvaldībās.

Uz augšu
Back