Sv, 29.01.2023.

Zviedrijas Baznīcas priesteru vidū sieviešu skaits pārsniedzis vīriešu

TVNET/LETA
Zviedrijas Baznīcas priesteru vidū sieviešu skaits pārsniedzis vīriešu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 29
Krusts
Krusts Foto: Pixabay

Pirmo reizi vēsturē Zviedrijas Baznīcas priesteru vidū sieviešu skaits pārsniedz vīriešu kolēģu skaitu, trešdien pavēstīja Zviedrijas Baznīca. Tas noticis 60 gadus pēc tam, kad pirmās sievietes varēja kļūt par priesterēm Zviedrijas Baznīcā.

No 3060 priesteriem, kas šobrīd kalpo Zviedrijā, 1533 ir sievietes jeb 50,1% no priesteru kopējā skaita, sacīja Zviedrijas Baznīcas sekretāre Kristina Grenholma.

"Raugoties no vēsturiskās perspektīvas, šāda paritāte ir iestājusies ātrāk, nekā mēs to iepriekš iztēlojāmies. 1990.gada ziņojumā tika prognozēts, ka sievietes būs puse no garīdznieku skaita 2090.gadā," ziņu aģentūrai AFP sacīja Grenholma.

Zviedrijas luterāņu baznīca 1958.gadā atļāva sievietēm ieņemt priestera amatu, un pirmās trīs sievietes tika ordinētas 1960.gadā.

1982.gadā Zviedrijas parlaments atteicās no "sirdsapziņas klauzulas", kas ļāva garīdzniekiem vīriešiem atteikties sadarboties ar kolēģēm sievietēm.

Teoloģijas kursos sieviešu ir vairāk nekā vīriešu, un šī tendence ir jo izteiktāka kopš baznīcas un valsts nošķiršanas 2000.gadā. Ordinācijas pretendentu mācību kursos ir 70% sieviešu, konstatēts 2013.gada pētījumā.

"Daudzas draudzes cenšas panākt, ka svētdienās pie altāra ir gan vīrietis, gan sieviete," sacīja Grenholma.

"Tā kā mēs ticam, ka Dievs ir radījis cilvēkus - gan vīriešus, gan sievietes - pēc Dieva tēla, ir būtiski, ka mēs ne vien par to runājam, bet ka tas ir arī redzams," viņa piebilda.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu