Valdības politikas dēļ atkāpjas Igaunijas vēstnieks Somijā

Igaunijas premjers Jiri Ratass

FOTO: Sille Annuk

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida atsaukusi vēstnieku Somijā Harri Tīdo, kurš lūdzis viņu atcelt no amata valdības politikas dēļ, vēsta laikraksts "Postimees".

Kā pavēstījis 66 gadus vecais Tīdo, ir divi iemesli viņa aiziešanai no amata: vecums un nesaskaņas ar pašreizējo Igaunijas valdību.

"Mana pasaules aina pārāk atšķiras no mūsu pašreizējās valdības pasaules ainas. Es uzskatu, ka, ja neatkāpjas tā, varbūt labāk būs, ja atkāpšos es," pavēstīja Tīdo.

Pēc viņa teiktā, īpaši satraucoši ir labēji populistiskās Konservatīvās tautas partijas (EKRE) paziņojumi.

"Viņi sašaurina vai jau ir sašaurinājuši apstākļus starptautiskajai konkurencei Igaunijā. Tāpat viņi ir pasliktinājuši attiecības starp Igauniju un Somiju, cik visiem zināms," paziņoja Tīdo, atgādinot gadījumu, kad agrākais partijas vadītājs un iekšlietu ministrs Marts Helme asi kritizēja Somijas valdību un premjerministri Sannu Marinu nodēvējis par "pārdevēju, kas kļuvusi par premjerministri".

"Jā, viņi var saprast, ka to saka Igaunijā, igauņu valodā un vietējā radio un ka viņi to dara iekšpolitisku mērķu dēļ. Taču visi zina visu. Un ja diplomātam nepieciešams, piemēram, vērsties pēc palīdzības pie Somijas, tad pēc tādiem paziņojumiem ir ļoti grūti prasīt somu palīdzību," pavēstīja Tīdo.

Vienlaikus viņš neuzskata, ka attiecībām starp abām valstīm nodarīts nelabojams kaitējums, bet attiecību izmaiņas ir Igaunijas un Somijas vēlēšanu rezultāts. "Būtībā pēc pēdējām vēlēšanām Igaunijas valdība pavirzījās pa labi, Somijas valdība - pa kreisi. Taču gan Igaunijā, gan Somijā valdība ir legāla, ja tā ir veidota uz demokrātisku, likumīgu vēlēšanu pamata. Un tā ir mana problēma, ja man nepatīk [pašreizējā valdība] un ja es negribu to pārstāvēt," paziņoja Tīdo.

Tīdo bija Igaunijas vēstnieks Somijā teju trīs gadus. 

Uz augšu