Lukašenko iekļaušana Latvijai nevēlamo personu sarakstā - stingrs signāls, ka nekādas sarunas nenotiks (16)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Aleksandrs Lukašenko
Aleksandrs Lukašenko Foto: Reuters/ScanPix

Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (JV) lēmums Latvijai nevēlamo personu sarakstā iekļaut Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko uzskatāms par stingru rīcību un signālu, ka ar šo personu nekādas sarunas nenotiks, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda ārlietu eksperts, Vidzemes Augstskolas lektors un Rīgas Stradiņa Universitātes doktorants Jānis Kapustāns.

Kapustāns atgādināja, ka, piemēram, pēc notikumiem Krimā un Donbasā sankciju sarakstā iekļāva augsta ranga Krievijas amatpersonas, bet ne Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Ar šādu soli tika atstāts "vaļā logs" sarunu vešanai. Lai gan Rietumvalstīm kontakti ar Krieviju ir mazinājušies, sarunas un pat tikšanās ar Putinu ir notikušas.

"Ja runājam par Baltkrieviju, tas ir skaidrs signāls, ka ar šīm personām nebūs nekādas tikšanās, nedz arī sarunu vešana. Tas ļauj domāt, ka Lukašenko vizīte Latvijā nenotiks vēl ilgu laiku," izteicās Kapustāns.

Pēc eksperta paustā, Latvijai un pārējām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm sankciju ieviešana pret Baltkrievijas amatpersonām gandrīz ir vienīgais instruments, ko šajā situācijā var piemērot. Raugoties no Latvijas puses, Rinkēviča solis esot uzskatāms par stingru rīcību, jo nevēlamo personu sarakstā ir iekļauts pašpasludinātais Baltkrievijas prezidents Lukašeno. "Tas, ka sarakstā ir iekļauts arī pats Aleksandrs Lukašenko un viņa dēls, tas liecina par rīcības nopietnību," akcentēja ārlietu eksperts.

Runājot par to, vai pastāv iespēja, ka Baltkrievija varētu no valsts izraisīt Latvijas vēstnieku, ārlietu eksperts uzsvēra, ka kaut kāda reakcija no Baltkrievijas ir gaidāma.

"Ja pret pašu prezidentu ievieš ieceļošanas aizliegumu, tas ir nozīmīgs signāls. Atklāts ir jautājums, vai režīmam, kas patlaban ir visai aizņemts ar vēršanos pret protestētājiem, būs laiks izraidīt mūsu vēstnieku," sprieda Vidzemes Augstskolas lektors, piebilstot, ka, piemēram, Venecuēlas prezidenta Nikolasu Maduro režīms, kad ES ieviesa sankcijas pret to, izraidīja bloka vēstnieku no Venecuēlas.

Kapustāns atzīmēja, ka iespējami ir dažādi attīstības scenāriji. Viņš minēja, ka tad, kad sankciju sarakstos iekļāva Krievijas amatpersonas, Krievija atbildēja ar līdzīgiem soļiem. Viņa ieskatā, Latvijas interesēs būtu skatīties, kā šī saraksta publiskošana ietekmēs Baltkrievijas un Latvijas ekonomiskās attiecības un tranzītu.

LETA jau vēstīja, ka ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) nolēmis Latvijai nevēlamo personu sarakstā iekļaut 30 Baltkrievijas pilsoņus, ieskaitot pašreizējo Baltkrievijas prezidentu Lukašenko, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

Pamatojoties uz Ministru kabinetā lemto, kā arī sazinoties ar Igaunijas un Lietuvas ārlietu ministrijām, Latvijas ārlietu ministrs pieņēmis lēmumu uz nenoteiktu laiku noteikt ieceļošanas aizliegumu Latvijā 30 Baltkrievijas amatpersonām no Baltkrievijas Prezidenta administrācijas, Baltkrievijas Prezidenta lietu pārvaldes un citām kaimiņzemes institūcijām.

Starp Latvijai nevēlamo personu sarakstā iekļautajām ir arī amatpersonas no Baltkrievijas Centrālās vēlēšanu komisijas, Baltkrievijas Iekšlietu ministrijas, Baltkrievijas Tieslietu ministrijas, Baltkrievijas Ģenerālprokuratūras, Baltkrievijas Valsts drošības komitejas, Baltkrievijas Izmeklēšanas komitejas, Baltkrievijas Drošības padomes, Baltkrievijas Valsts kontroles komitejas un Minskas pilsētas Izpildkomitejas.

Kā norādīja ĀM, minētās personas ar savu rīcību ir organizējušas un atbalstījušas 9.augusta prezidenta vēlēšanu viltošanu un atbalstījušas tām sekojošo miermīlīgo protestu vardarbīgo apspiešanu.

Rinkēvičs uzsvēra, ka Latvija stingri nosoda 9.augusta prezidenta vēlēšanu viltošanu, miermīlīgo protestētāju piekaušanu un represijas pret žurnālistiem un aktīvistiem Baltkrievijā.

"Ar šo soli mēs demonstrējam stingru signālu, ka šādas darbības Latvijai nav pieņemamas un atbildīgie nav vēlamas personas Latvijā. Aicinām arī Eiropas Savienību nekavēties ar līdzīgu lēmumu pieņemšanu," akcentēja ministrs.

Latvijai nevēlamo personu sarakstā iekļauts pašreizējais Baltkrievijas prezidents Lukašenko, viņa dēls Viktors Lukašenko, kā arī Igors Sergejenko, Makisms Riženkovs, Olga Čupris, Dmitrijs Krutojs, Genādijs Bogdans, Lidija Jermošina, Vadims Ipatovs un Jeļena Dmuhailo.

Tāpat sarakstā iekļauta Svetlana Kacubo, Igors Pliševskis, Oļegs Sliževskis, Irina Celikoveca, Valērijs Vakuļčiks, Ivans Terteļs, Ivans Noskevičs, Aleksandrs Koņuks, Jurijs Karājevs, Genādijs Kazakēvičs, Aleksandrs Barsukovs, Sergejs Homenko un Jurijs Nazarenko.

Latvijai nevēlamu personu sarakstā iekļauts arī Romāns Meļņiks, Ivans Kubrakovs, Oļegs Šabliko, Andrejs Ravkovs, Aleksejs Volkovs, Sergejs Azemša un Andrejs Smaļs.

LETA jau vēstīja, ka Baltkrievijā joprojām nerimst protesti pret 9.augustā notikušo prezidenta vēlēšanu viltošanu, kas bieži pārauguši protestētāju sadursmēs ar drošības spēkiem. Protestu gaitā tūkstošiem cilvēku aizturēti, vairāki simti ievainoti. Daudzu valsts uzņēmumu strādnieki streiko.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem vēlēšanās Lukašenko, kas ir pie varas kopš 1994.gada, ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%, taču opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska. Arī Eiropas Savienība vēlēšanu rezultātus neatzīst.

Komentāri (16)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu