C, 18.08.2022.

Trīs valstu prezidenti rosina ES apsvērt palīdzības plānu Baltkrievijai

LETA/BNS
Trīs valstu prezidenti rosina ES apsvērt palīdzības plānu Baltkrievijai
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4
Foto: Reuters/ScanPix

Lietuvas, Polijas un Rumānijas prezidenti Gitans Nausēda, Andžejs Duda un Klauss Johanniss aicinājuši Eiropas Savienību (ES) apsvērt palīdzības plānu Baltkrievijai.

Kā teikts Lietuvas prezidenta biroja izplatītajā paziņojumā, triju valstu prezidenti kopīgā deklarācijā aicina ES institūcijas un dalībvalstis apsvērt pasākumu kopumu, kas būtu vērsts uz palīdzību "demokrātiskas Baltkrievijas politiskai, ekonomiskai un sociālai transformācijai". Šo ierosinājumu paredzēts prezentēt 24. un 25. septembrī gaidāmajā Eiropadomes apspriedē.

"Triju valstu līderi aicina Eiropas Savienību izstrādāt palīdzības paketi, kas ietvertu tirdzniecību ar ES, palīdzību iestāšanās sarunās ar Pasaules Tirdzniecības organizāciju, bezvīzu režīmu Baltkrievijas pilsoņiem, valsts ekonomikas un enerģētikas nozares diversifikāciju, finansējumu ekonomikas pārstrukturēšanai un starptautisko finanšu institūciju iesaisti valsts ekonomikas reformēšanā un investīciju veicināšanā," norādīts Nausēdas biroja paziņojumā.

"Ja Baltkrievijas pilsoņi nolems veikt valstī politiskas un ekonomiskas reformas, veidot neatkarīgas institūcijas cilvēktiesību un vārda brīvības aizstāvībai, mēs palīdzēsim, daloties savās zināšanās un pieredzē," tajā teikts.

Prezidentu pieņemtajā deklarācijā uzsvērts, ka Lietuva, Polija un Rumānija aktīvi iestājas par brīvību un demokrātijas principiem un atzīst tikai brīvu, taisnīgu un caurskatāmu vēlēšanu rezultātus, ja tās rīkotas saskaņā ar Starptautisko paktu par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām un notikušas starptautisko novērotāju klātbūtnē.

Kā norāda šo valstu līderi, "par Baltkrievijas likteni nav tiesību lemt nevienam citam, kā vien tās pilsoņiem".

Viņi pauž pārliecību, ka sekmīga Baltkrievijas valsts, kas balstītos uz sabiedrības uzticēšanos un kopēju redzējumu, vienlaikus ir arī nosacījums stabilākai un drošākai Eiropai.

Lietuvas, Polijas, Rumānijas prezidenti aicinājuši visu starptautisko sabiedrību pievienoties Eiropas Savienībai un tās dalībvalstīm, izstrādājot Baltkrievijai pozitīvu programmu līdz ar atbalsta paketi valsts politiskai, ekonomiskai un sociālai transformācijai.

Foto: Protesti Baltkrievijā: 20. septembris

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu