Ar Krievijas opozīcijas līdera un Korupcijas apkarošanas fonda dibinātāja Alekseja Navaļnija “medīšanu” nodarbojušās vairākas Krievijas Federālā drošības dienesta (FDD) struktūrvienības, kas specializējas represijās pret Kremlim nevēlamiem cilvēkiem, secināts Krievijas pētnieciskās žurnālistikas projekta “IStories” veiktajā izmeklēšanā. 

Navaļnijs pēc saindēšanas, kas notika 20.augustā Krievijas pilsētā Tomskā, tagad ārstējas Vācijā. Septembra sākumā Vācijas valdība paziņoja, ka iegūti neapstrīdami pierādījumi, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder pie "Novičok" grupas. To apstiprinājušas arī Francijas un Zviedrijas laboratorijas. 

Vācijas varasiestāžu paziņojumi, kā arī fakts, ka Krievija noliedz Navaļnija saindēšanu un nevēlas ierosināt krimināllietu par notikušo, ir tikai dažas no pazīmēm, kas liecina, ka aiz Navaļnija slepkavības mēģinājuma stāv Krievijas valsts.

Jau vairāk nekā desmit gadus Navaļnijs, viņa kolēģi un draugi ir pakļauti rūpīgai novērošanai - tas ietver ne tikai fizisku izsekošanu, bet arī slepenu iekļūšanu telpās, kuras šie cilvēki apmeklē vai gatavojas apmeklēt, kā arī sarunu noklausīšanos un elektroniskās sarakstes izspiegošanu.

“IStories” izpētīja pret Navaļniju ierosināto krimināllietu materiālus un aprunājās ar vairākiem bijušiem tiesībsargājošo dienestu darbiniekiem, kuri bija iesaistīti Navaļnija un citu Korupcijas apkarošanas fonda darbinieku izsekošanā un novērošanā. Izdevumam izdevies noskaidrot, ka ar Navaļinija “izstrādi” nodarbojas pat vairākas FDD struktūrvienības, kas jau iepriekš pildījušas Krievijas prezidenta Vladimira Putina administrācijas īpašos uzdevumus attiecībā uz Kremlim nevēlamiem cilvēkiem. 

Šo struktūru darba specifika, kā arī Navaļnija publiskais statuss rada pamatu uzskatam, ka Navaļnija indēšanas operācija sākta pēc paša Kremļa saimnieka Putina rīkojuma.

Desmit gadi zem papēža 

Navaļnijs Krievijas specdienestu uzmanības lokā pirmo reizi nonāca laika periodā starp 2008. un 2010.gadu, to “IStories” apstiprina vairāki bijušie dienestu darbinieki. 

Tajā laikā Navaļnijs sāka iegūt arvien lielāku popularitāti kā blogeris, kas atmasko korupciju Krievijas valsts uzņēmumos. 

Tā kā korupcija Krievijā ir plaši izplatīta un valsts uzņēmumi nereti kalpo kā instruments Putinam pietuvināto personu personīgās turības vairošanai, šādas Navaļnija aktivitātes uzreiz piesaistīja specdienestu uzmanību. 

Kā pirmā Navaļnija “lietai” pievērsās FDD pārvaldes “K” 6.nodaļa.

6.nodaļa pret Navaļniju un Korupcijas apkarošanas fondu 

6.nodaļas sākotnējais uzdevums bija noskaidrot, kas finansē Navaļnija aktivitātes. Šajā lietā drošības dienesta struktūrai palīdzību sniedza Krievijas finanšu uzraudzības aģentūra “Rosfinmonitoring”, ko nereti mēdz dēvēt par finanšu izlūkdienestu. 

“Rosfinmonitoring” pienākumos ietilpst cīņa ar naudas atmazgāšanu, terorisma finansēšanu un masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanu, tomēr pēc īpaša rīkojuma no Kremļa, “Rosfinmonitoring” sāka meklēt Navaļnija finansējuma avotus. 

Šajā procesā tika pārbaudīti tostarp arī vairāki uzņēmēji, kas ziedojuši naudu Navaļnija fondam, kā arī prezidenta administrācijas bijušais darbinieks, kam ir draudzīgas attiecības ar vienu no uzņēmējiem. 

Ar laiku nodaļas aktivitātes attiecībā uz Navaļniju arvien vairāk no “novērojošām” kļuvušas par “uzbrūkošām”. 

73

Tieši 6.nodaļai bija nozīmīga loma gandrīz visām krimināllietās, kas tika ierosinātas pret Navaļniju un viņa kolēģiem. Piemēram, “Kirovļes” lietā, kurā Navaļnijs tika apsūdzēts uzņēmuma mantas izlaupīšanā, gandrīz visu operatīvo informāciju izmeklētajiem sagādāja 6.nodaļas darbinieks Aleksejs Kuzins. Viņš vāca materiālus par Navaļnija pārvietošanos, viņa ģimeni un paziņām un draugiem. 

Šajā lietā Navaļnijam vispirms tika piespriests reāls cietumsods, kas vēlāk tika aizstāts ar nosacītu sodu. 

“IStories” informācijas avoti uzsver, ka abus lēmumus - vispirms “iesēdināt”, bet pēc tam “atbrīvot” - tiesa pieņēmusi pēc attiecīgiem rīkojumiem no Kremļa. 

2016.gadā 6.nodaļa un tās darbinieks Kuzins parādās lietā par uzņēmuma “Yves Rocher” līdzekļu piesavināšanos. Šajā lietā Navaļnijs atkal saņēma nosacītu sodu, bet viņa brālim Oļegam tika piespriesta reāla brīvības atņemšana uz trīsarpus gadiem. 

Šīs tiesas prāvas, visticamāk, bija nepieciešamas, lai neļautu Navaļnijam Kandidēt 2018.gada Krievijas prezidenta vēlēšanās. 

6.nodaļa un Kuzins figurējuši arī vairākās citās krimināllietās pret Navaļnija līdzgaitniekiem. 

Aleksejs Navaļnijs

FOTO: ALEXEI NAVALNY HANDOUT/EPA

Prezidenta administrācijas “soda institūcija” 

Pārvalde “K” ietilpst FDD Ekonomiskās drošības dienesta sastāvā. Tā tiek uzskatīta par vienu no spēcīgākajām un ietekmīgākajām FDD struktūrvienībām - tās pārraudzībā ir visa finanšu sfēra, muitas un nodokļu institūcijas, un tajā ir arī nodaļas cīņai ar organizēto noziedzību un narkotiku kontrabandu. 

Ņemot vērā, ka “K” lēmumi skar banku sektoru, tā uzskatāma par vienu no korumpētākajām FDD struktūrām. 

Tomēr pārvaldei “K” ir kāds vēl ļoti svarīgs, bet mazāk zināms uzdevums - jautājumi, kas saistīti ar Krievijas prezidenta administrāciju. Praksē gan tas faktiski nozīmē, ka

“K” ir prezidenta administrācijas “soda institūcija”, kuras mērķis ir izrēķināties ar citādi domājošajiem. 

73

Kā liecina sarunu ieraksti, kuros dzirdams arī pārvaldes “K” vadītājs Ivans Tkačovs, starp “K” uzdevumiem ir “saskaņot” teju ikvienu personu, kas pretendē uz vēlētu amatu Krievijas reģionos. Kremlis arī izmanto “K” lai uz šīm ievēlētajām personām nepieciešamības gadījumā izdarītu spiedienu. 

Savukārt veiktās izmeklēšanas un ierosinātās krimināllietas pret Kremļa oponentiem, nebūt nav atkarīgas no likuma prasībām vai savāktajiem pierādījumiem. Lietu var sākt vienkārši tāpēc, ja kāds apdraud Kremļa intereses. 

“K” vadītāja izteikumi arī apliecina, ka skaļajās politiskajās lietās, tostarp lietās pret Navaļniju, specdienesti lēmumus pastāvīgi gandrīz nekad nepieņem. Ir prezidenta administrācijas rīkojumi, ko specdienesti izpilda jeb kā izteicies Tkačovs “bija komanda un vilciens sāka braukt”.

Foto: Navaļniju transportē uz "Charite" klīniku Berlīnē

6.nodaļa pret citiem Kremļa ienaidniekiem  

Ivana Tkačova vārdiem runājot, pārvalde “K” - tas ir vilciens, kas brauc pēc prezidenta administrācijas izveidota kustības saraksta, savukārt “K” 6.nodaļa ir vissvarīgākais šī vilciena vagons. 

6.nodaļa tika izveidota 1999.gadā. Tās formālie uzdevumi - analītika un reģionālo jautājumu koordinēšana. Tomēr jau neilgi pēc nodaļas izveidošanas, tās uzdevumi krietni pārsniedza sākotnējās funkcijas. 

Pirmais 6.nodaļas vadītājs Vladimirs Džabarovs un viņa vietnieks Pāvels Toporovs nodaļu pameta 2006.gadā - vēl pirms nodaļa sāka “strādāt” ar Navaļniju.  Tomēr šiem abiem cilvēkiem bija nopietna loma citu kremļa ienaidnieku vajāšanā. 

6.nodaļai iepriekš bija būtiska loma kriminālprocesos pret Kremļa oponentiem Mihailu Hodorkovski un Borisu Berezovski. 

Lai arī nodaļas vairākas pirmās ietas bija ar politisku nokrāsu, tomēr tās krietni vairāk balstījās realitātē - tajās bija vairāk reāla nozieguma sastāva.

Disidentu apspiešanas vienība 

Kā “IStories” norāda bijušie specdienestu darbinieki, kas strādājuši lietās, kas ierosinātas pret Navaļniju, laika gaitā pārvaldes “K” 6.nodaļa palēnām sākusi zaudēt savu ietekmi. 

Tas skaidrojams ar to, ka pārvaldes vadība izvēlējusies vairāk koncertēties uz lietām, kas ir perspektīvākas no naudas plūsmas viedokļa, piemēram, uz banku sektoru. 

Laikā, kad 6.nodaļa sāka zaudēt savu ietekmi, bet Navaļnijs kļuva par arvien redzamāku politisko figūru, viņa “izstrādei” pieslēdzās vēl viena FDD struktūrvienība - Pārvalde cīņai ar terorismu un politisko ekstrēmismu (UBTPE). Šī pārvalde ietilpst FDD Konstitucionālās kārtības nodrošināšanas un terorisma apkarošanas dienestā.  

UBTPE reputācija nav viennozīmīga. No vienas puses, šajā struktūrvienībā strādā cilvēki, kas pilda kaujas uzdevumus terorisma apkarošanā. No otras puses, arī šajā pārvaldē ir nodaļas, kuru galvenais uzdevums ir politisko disidentu vajāšana un apspiešana. 

Kā uzsver “IStories”, Navaļnija un Korupcijas apkarošanas fonda “izstrādei”, FDD pēdējo desmit gadu laikā tērējis krietni vairāk daudz pūļu un līdzekļu, nekā tika novirzīts pat visbīstamāko teroristu meklēšanai un notveršanai. 

Nenoliedzams arī ir fakts, ka visās lietās, kas sāktas pret opozīcijas līderi Navaļniju, bijušas acīmredzamas pierādījumu falsifikācijas pazīmes, kā arī tiesībsargājošo institūciju varas ļaunprātīga izmantošana no varas iestāžu puses. 

Šis fakts un tas, ka Navaļnijs tika indēts ar ķīmisko ieroci, neatstāj nekādas šaubas par to, kas stāv aiz uzbrukuma Navaļnijam. Navaļnija indēšanas organizētāju un izpildītāju vārdi noteikti ir ļoti labi zināmi FDD, jo dienesta struktūras gadiem ilgi rūpīgi sekojušas katram Navaļnija, viņa ģimenes, draugu un kolēģu solim. 

Tomēr maz ticams, ka FDD varētu jebkad šos vārdus atklāt, jo

mūsdienu Krievijā “valsts drošības virsnieks” nozīmē nevis aizsargāt tautu no varas iestāžu patvaļas, bet gan aizsargāt varas iestāžu patvaļu no tautas dusmām. 

73

Foto: Aleksejs Navaļnijs izrakstīts no slimnīcas