Noslēgusies Francijas prezidenta vizīte Latvijā

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (no labās) un Francijas prezidents Emanuels Makrons kopīgās preses konferences laikā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Šodien, 30. septembrī, noslēgusies divu dienu ilgā Francijas prezidenta Emanuela Makrona un viņa sievas Brižitas Makronas vizīte Latvijā. Vakar, 29. septembrī, prezidents ar kundzi tika sagaidīts Rīgas pilī, bet šodien, vizītes otrajā dienā, notika dažādu amatpersonu tikšanās, diskusija par demokrātiju digitālajā laikā, ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un citi notikumi.

Šodien plkst.8.45  Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā notika Francijas prezidenta Emanuela Makrona divpusējā tikšanās ar Latvijas Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV).

Premjera preses sekretārs Sandris Sabajevs informēja, ka tikšanās laikā pārrunās aktuālos Eiropas Savienības un ārējo attiecību jautājumus.

Latvija ir ieinteresēta spēcīgā, uz kopīgām vērtībām balstītā Eiropas Savienībā, abām valstīm ir līdzīgas pozīcijas vairākos gan Eiropas Savienības, gan ārējo attiecību jautājumos, piemēram, klimata politikā, tiesiskuma stiprināšanā un dezinformācijas apkarošanā.

Tikšanās laikā tika pārrunāti arī abu valstu divpusējo attiecību jautājumi skaidroja Sabajevs.

Pēc tikšanās plkst.9.45 notika premjera un Francijas prezidenta kopīgā preses konference. Tikmēr dienas pirmajā pusē Francijas prezidenta kundze Brižita Makrona un Latvijas Valsts prezidenta kundze Andra Levite viesojās Eiropas Savienības mājā.

Pēc tikšanās ar Kariņu Makrons apmeklēja Latvijas Okupācijas muzeju, kam sekoja svinīgā ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa. Pēc ziedu nolikšanas ceremonijas pie Brīvības pieminekļa Levite un Makrona viesojās Latvijas Nacionālajā operā un baletā.

Vizītes turpinājumā Francijas prezidents devās pastaigā pa Vecrīgu, pēc kā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā piedalījās apaļā galda diskusijā par demokrātiju digitālajā laikmetā.

Diskusijā piedalījās Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, Makrons, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts, fonda atvērtai sabiedrībai "Dots" izpilddirektore un sarunu festivāla "Lampa" direktore Ieva Morica, domnīcas "Sabiedriskās politikas centrs Providus" direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka un Latvijas ANO Jauniešu delegāte Natālija Knipše.

Savukārt Levite un Makrona apskatīja Dainu skapi un ar Franciju saistītu reto grāmatu un manuskriptu kolekciju Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Tikās arī Bruņoto spēku vadītāji un ārlietu ministri

Makrona oficiālās vizītes laikā šodien notika arī Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (JV) un Francijas Eiropas lietu un ārlietu ministra Žana-Īva Ledriāna divpusējā tikšanās, kuras laikā tika parakstīti divi dokumenti - Latvijas un Francijas Rīcības plāns sadarbībai izglītībā un zinātnē 2020.-2025.gadam un Deklarācija par prioritātēm 2020.-2022.gadam, kas ir daļa no Latvijas un Francijas stratēģiskās partnerības rīcības plāna 2018.-2022.gadam.

Savukārt Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) šodien tikās ar Francijas Bruņoto spēku ministri Floransu Parlī, lai pārrunātu Latvijas un Francijas turpmāko sadarbību aizsardzības jomā un reģionālās drošības aktualitātes. 

Francijas Bruņoto spēku ministre Parlī uzturējās vizītē Latvijā Francijas prezidenta delegācijas sastāvā.

Francija regulāri piedalās NATO Baltijas gaisa telpas patrulēšanas misijā, rotācijas kārtībā nodrošinot pastāvīgu vienību klātbūtni Baltijas reģionā.

2017.gada 7.februārī Parīzē tika parakstīta Latvijas un Francijas starpvaldību vienošanās aizsardzības jomā, paredzot attīstīt divpusējās attiecības starp Latvijas un Francijas Aizsardzības ministrijām un bruņotajiem spēkiem tādās jomās kā drošības un aizsardzības koncepciju izstrāde, stratēģiskā komunikācija, aizsardzības un plānošanas politika, kiberaizsardzība, militārās informācijas un komunikācijas sistēmas un ar to saistītās tehnoloģijas, militārās mācības, iniciatīvas bruņojuma un militārā ekipējuma jomā, kara medicīna, valodu apmācība.

Francija ir viena no pirmajām valstīm, ar kuru Aizsardzības ministrija uzsāka sadarbību, un toreizējais Francijas aizsardzības ministrs Pjērs Žoks bija viens no pirmajiem ārvalstu aizsardzības ministriem, kurš apmeklēja Latviju jau 1993.gada janvārī.

Uz augšu
Back