Policija drīkstēs apturēt auto, lai pārbaudītu pašizolācijas ievērošanu

Ilustratīvs attēls. FOTO: Edijs Pālens/LETA

Pirmdien, 12.oktobrī, sākot darboties Covid-19 apkarošanai paredzētajai ieceļotāju kontroles informācijas sistēmai, Valsts policija speciālus reidus nerīkos un privātās automašīnas aktīvi neapturēs, šodien žurnālistiem pastāstīja Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Krapsis atgādināja, ka jaunā sistēma uzlabos un atvieglos policijas iespējas kontrolēt tās personas, kurām jāatrodas pašizolācijā. Tāpat viņš atgādina, ka

no pirmdienas policijai būs tiesības izvēles kārtībā apturēt transportlīdzekli, lai veiktu pārbaudi par ziņu iekļaušanas sistēmā pienākuma izpildi.

10

"Policijas darbs no 12.oktobra nemainīsies, taču mums ir doti vairāki instrumenti kontrolei. Tas gan nenozīmē, ka no 12.oktobra rīkosim reidus un aktīvi apturēsim automašīnas," norādīja Krapsis.

Viņš arī solīja, ka pēc pašizolācijā esošo personu datu reģistrēšanas IeM izveidotajā sistēmā policija turpinās personas kontrolēt tāpat kā līdz šim, proti, sazināsies telefoniski vai arī izvēlēs kārtībā izbrauks uz konkrēto dzīvesvietu.

Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks prognozē, ka no pirmdienas jaunajā sistēmā iesniegtais iedzīvotāju apliecinājumu skaits palielināsies un policijas rīcībā esošā informācija dubultosies.

Jau ziņots, ka 6.oktobrī, Ministru kabinets apstiprināja Iekšlietu ministrijas iesniegtos grozījumus noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" par "Ieceļotāju uzskaites kontroles informācijas sistēmas (IECIS)" ieviešanu.

Elektroniskās anketas būs pieejamas no jebkuras viedierīces un aizpildāmas īpašā tīmekļvietnē "covidpass.lv" no 12.oktobra.

10

Tas nozīmē, ka personām, kas iebrauc Latvijas Republikā līdz 11.oktobrim plkst.23.59, vēl ir jāaizpilda papīra anketas, par kurām, tāpat kā līdz šim, parūpēsies pārvadātāji.

Iestājoties 12.oktobrim, jau būs pieejama mājaslapa "covidpass.lv", un personām, kas šķērsos Latvijas robežu, obligāti būs jāaizpilda anketa un jāparāda saņemtais QR kods robežsargiem.

Apliecinājuma aizpildīšana ir obligāta visiem ieceļotājiem, un tas ir jāveic ne agrāk kā 48 stundas pirms Latvijas robežas šķērsošanas. Personai anketā jānorāda savs vārds, uzvārds, personas kods, kontakttālrunis saziņai un faktiskās dzīvesvietas adrese, kurā persona būs sasniedzama, kā arī valstis un izbraukšanas datumi, kurās persona uzturējusies pēdējo 14 dienu laikā pirms ierašanās Latvijas teritorijā.

Katrai pilngadīgai personai apliecinājums ir jāaizpilda atsevišķi, nepilngadīgām personām apliecinājumu aizpilda vecāki vai likumīgie aizbildņi.

Pēc apliecinājuma anketas aizpildīšanas ieceļotājs saņems personificētu QR kodu, kas apliecinās datu iesniegšanu. Ja gadījumā QR kods tiks nozaudēts, mājaslapā ir izveidota funkcija "saņemt QR kodu" atkārtoti, ievadot e-pasta adresi.

Anketā norādītie dati tiks automātiski nodoti tiesībsargājošajām iestādēm - Valsts policijai (VP), Valsts robežsardzei (VRS) un Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC). Personas dati tiks uzglabāti 30 dienas ar mērķi saņemto informāciju izmantot epidemioloģiskās drošības nodrošināšanai un kontaktpersonu izsekojamībai. Pēc 30 dienām personas dati tiks automātiski dzēsti.

Savukārt Saeimā pieņemtie grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā paredz, ka personai par noteiktā pienākuma iekļaut ziņas personu uzraudzības informācijas sistēmā nepildīšanu piemēros naudas sodu no desmit līdz 2000 eiro.

Tāpat minētā likuma grozījumi paredz, ka policijas darbiniekam, pašvaldības policijas darbiniekam un robežsargam būs tiesības apturēt transportlīdzekli, lai veiktu pārbaudi par ziņu iekļaušanas sistēmā pienākuma izpildi.

Jaunā kārtība izveidota, jo bija trūkumi papīra anketas aizpildīšanai un policijas problēmas izkontrolēt to, vai ar privātajiem transportlīdzekļiem iebraucošās vai ar kājām robežu šķērsojušās personas ievēro pašizolāciju.

Uz augšu
Back