C, 21.09.2023.

Gruzijas policija izmantojusi asaru gāzi pret protestētājiem Tbilisi

LETA/AFP
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 2
Foto: ZURAB KURTSIKIDZE / EPA

Gruzijā policija svētdien pielietojusi asaru gāzi un ūdens metējus pret tūkstošiem cilvēku, kas demonstrācijā Tbilisi pieprasīja rīkot jaunas parlamenta vēlēšanas.

Opozīcijas līderi mītiņā pavēstīja, ka varasiestādes totāli falsificējušas 31.oktobrī notikušo vēlēšanu rezultātus, tāpēc opozīcijas kandidāti atsakās pieņemt deputātu mandātus un pieprasa sarīkot jaunas vēlēšanas.

Televīzijā demonstrētajos kadros redzams, kā policija iejaucas miermīlīgā demonstrācijā un bez brīdinājuma liek lietā asaru gāzi un ūdens metējus.

Ūdens metēji no tuva attāluma tika vērsti arī pret žurnālistiem, kas filmēja notiekošo.

Gruzijas tiesībsargs aicināja policiju pārtraukt izmantot neproporcionālu spēku pret protestētājiem.

Svētdienas pēcpusdienā galvaspilsētā aptuveni 45 000 protestētāju sapulcējās pie parlamenta ēkas, lai pieprasītu jaunas vēlēšanas. Daudziem protestētājiem sejas sedza maskas.

Vēlāk vakarā protestētāji devās uz centrālās vēlēšanu komisijas ēku.

Protesti svētdien notika arī Batumi.

Valdošā partija "Gruzijas sapnis" vēlēšanās ieguva 48% balsu, kamēr astoņu partiju opozīcijas spēku koalīcija ieguva 52% balsu proporcionālajā balsojumā, kas nosaka 120 no 150 vietām parlamentā.

Foto: ZURAB KURTSIKIDZE / EPA

Vēlēšanas notika arī 30 vienmandāta apgabalos, no kuriem 14 valdošā partija uzvarēja jau pirmajā kārtā. 21.novembrī 16 vienmandāta apgabalos notiks otrā kārta.

Spēku sadalījums ir tāds, ka "Gruzijas sapnim" parlamentā ir vairākums, kas partijai ļauj veidot jauno valdību.

"Gruzijas sapņa" vadītājs, bijušais premjerministrs miljardieris Bidzina Ivanišvili paziņojis, ka viņa partija "uzvarējusi vēlēšanās trešo reizi pēc kārtas".

Taču opozīcijas līderis, bijušais prezidents Mihails Saakašvili, kurš pašlaik dzīvo Ukrainā un vada šīs valsts prezidenta Volodimira Zelenska politisko un ekonomisko reformu darba grupu, paziņojis, ka "Gruzijas sapnis" masveidā falsificējis vēlēšanu rezultātus, un aicinājis opozīcijas atbalstītājus uz "masu mobilizāciju".

Starptautiskie novērotāji no Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) un NATO Parlamentārās asamblejas ziņoja, ka vēlēšanas bijušas tāli no nevainojamām, bet "pamata brīvības ir ievērotas".

Vietējie novērotāji ziņoja par dažādiem pārkāpumiem, tostarp atkārtotu balsošanu un rezultātu viltošanu.

Organizācijas "Transparency International" Gruzijas nodaļa pavēstīja, ka šīs vēlēšanas Gruzijas demokrātijai ir kritiens atpakaļ, bet asociācija GYLA, kas veica vēlēšanu novērošanu, ziņoja, ka konstatēti nopietni pārkāpumi.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 2

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais