Pargevs Martirosjans ir starptautiski neatzītās Arcahas Republikas arhibīskaps. Viņš ir dzimis un audzis Azerbaidžānā, Pirmā Kalnu Karabahas kara varonis. Arhibīskapam ir melnā josta karatē, un viņš ir arī Šotokan Karate federācijas goda prezidents.

Jūs esat nozīmīga reliģiskā personība Arcahā un Armēnijā, tāpat arī saņēmis Pirmā Karabahas kara varoņa apbalvojumu. Toreiz, kad notika cīņas par Šušu, jūs svētījāt karavīrus pirms kaujām. Jūs bijāt arī pirmais mācītājs, kurš vadīja lūgšanas Šušas Ghazanchetsotas katedrālē pēc 1920. gada Šušas slaktiņa. Kāda, jūsuprāt, ir reliģijas nozīme šajā karā?

Tas nav reliģiskais karš.

Jūs zināt, ka Staļins 1921. gadā nolēma piešķirt trīs vēsturiskas armēņu provinces kā dāvanu jaundibinātajai Azerbaidžānas republikai.

11

Arcahu, Nahičevanu un Utiku, no kurienes cēlies esmu es. Nahičevanā viņi ir tikuši vaļā no visiem armēņiem. Tieši to pašu viņi gribēja izdarīt šeit - Arcahā. Mūsu cilvēki teica: viss, pietiks. Mēs cīnīsimies par mūsu pamattiesībām. Mēs esam autonomais reģions, mēs gribam šeit dzīvot kā armēņi, gribam zināt mūsu vēsturi, valodu, un mēs gribam, lai ir atvērtas mūsu baznīcas. Mūsu baznīcas tika iznīcinātas 30. gados. Mums izdevās atvērt mūsu vēsturisko diecēzi 1989. gadā. Maskava atļāva, nevis Baku. 1988. gadā viņi nogalināja daudz armēņu Sumgaiti, Gandžā un 1990. gadā Baku. Un 1991. gadā sāka karu pret mums. Tagad ir trešais karš, bet ar lielu atšķirību - varenā Turcija ir iesaistījusies šajā karā. Ar F-16 iznīcinātājiem, raķetēm un droniem, 1200 cilvēku lielu specvienību, 4000 starptautiskajiem teroristiem. Mēs esam redzējuši cilvēkus no Sīrijas, Lībijas, Afganistānas, Pakistānas. Redzējām melnos pie Šušas. 

Stepanakertas katedrāle

FOTO: Jānis Vingris

Kāpēc Staļins uzdāvināja šādu dāvanu Azerbaidžānai?

Tāpēc, ka viņiem bija labas attiecības ar Turciju un viņš mēģināja izmantot islāma elementus kolonizēšanai. Turcija apsolīja: ja Krievija jeb Padomju Savienība dos viņiem naudu un ieročus, viņi radīs jaunu komunistu revolūciju. Bet tie bija milzīgi meli. Viņi izmantoja šos ieročus un naudu pret grieķiem un pateica uz redzi komunistiem. Bet Azerbaidžānai, kas bija jaunizveidota islāmistu republika, teica: atdosim viņiem trīs armēņu provinces un divas Turcijai. Tas pats notika arī Krimā - Hruščovs gribēja Ukrainai uzdāvināt Krimu kā lielu dāvanu 1956. gadā. Pretī viņš cerēja, ka Ukrainas komunisti palīdzēs viņam kļūt par ģenerālsekretāru. 

Kāpēc Turcija ir iesaistījusies karā? 

Turcijai tā ir sāncensība ar Krieviju. Kas valdīs Dienvidkaukāzā - Krievija vai Turcija?

Turcijas prezidentam Erdogana kungam ir liels sapnis, viņš grib dibināt jaunu Osmaņu impēriju no Turcijas caur Dienvid- un Ziemeļkaukāzu uz Vidusāziju, Ķīnu, kur dzīvo uiguri.

11

Tas ir viņa sapnis. Un šajās krustcelēs atrodas armēņi un Karabaha. Viņi grib veikt jaunu genocīdu - iztīrīt šo teritoriju no mums. 

Reliģiju viņi mēģina izmantot kā iemeslu, lai savāktu kaujiniekus no visām islāmistu valstīm. Bet viņi ļoti labi zina, ka tas nav reliģiskais karš. Mums ir daudz armēņu komūnu islāma valstīs - Ēģiptē, Jordānijā, Arābu Emirātos, Sīrijā, Irākā, Libānā, Irānā, un viņi tur dzīvo labās attiecībās ar islāma reliģiskajiem līderiem. Mums nav problēmu ar musulmanismu. Tieši tādēļ es saku, ka tas nav reliģiskais karš. 

Atvainojiet par cinisko jautājumu, bet izskatās, ka armēņi zaudēs Karabahu. Kā jūs domājat, vai ir vēl cerības? 

Mēs esam šeit, un mēs cīnīsimies par savu zemi un brīvību.

Bumbu patvertne Stepanakertas katedrāles pagrabā

FOTO: Jānis Vingris