Šī estētiskā tīrība nes sev līdzi arī praktisku vides veselību. Atkritumi, kas bija dabā, daudzviet tika vienkārši sadedzināti ugunskuros vai ierakti zemē, kas patiesībā bija milzīgs kaitējums dabai. Daudzviet šie atkritumi vienkārši tika atstāti vidē, tie sadalījās mikroplastmasā (mikroatkritumos) un nonāca augsnē un gruntsūdeņos. Daudzi par to tajā laikā vēl neaizdomājās.
Lielā Talka - vides kampaņa, kuru zina visi
Talkas komanda ir radoša, un sākumā, protams, bija tikai mērķis ātri ātri dabūt atkritumus prom, bet ar laiku jau sākās pagalmu labiekārtošana, cilvēki gribēja arī stādīt. Protams, atkritumos stādīt nevar, tie vispirms ir jāsavāc. Kad trīs, četrus gadus kāda teritorija ir kopta, tad to praktiski pārstāj arī piemēslot. Bet, tā kā cilvēki gribēja talkot, tad sākās labiekārtošanas darbi: soliņu, parku veidošana, kas pēdējos gadus notiek paralēli atkritumu vākšanai.
Bija gadi, kad likām akcentu uz ūdeņu tīrību: upju talkas, kopām Baltijas jūras piekrasti.
Varu teikt: pat ja neizdevās sasniegt galamērķi, tad rezultāts, es uzskatu, ir ļoti labs. Pirmkārt, gandrīz visi Latvijas iedzīvotāji un tagad arī diaspora, ir informēti, kas ir talka. Šī zaļās un veselīgās Latvijas ideja, ja tā tiek ilgstoši propagandēta un kultivēta, sāk mainīt domāšanu, un cilvēki jau to pieņem kā faktu. Cilvēki mēģina to uzturēt, un pat tiem, kuri nav talkojuši, audzinošais elements ir nācis par labu. Protams, ir kāda sabiedrības daļa, kas vai nu ekonomisku apsvērumu dēļ atkritumus joprojām ved uz mežu, vai viņiem vienkārši ir vienalga. Es gan gribu domāt, ka viņiem nav mērķis piesārņot dabu: viņi droši vien vienkārši grib atrisināt savas ekonomiskā rakstura problēmas.
Latvijas ideju par solo un duo talkām lietoja arī citviet pasaulē
Arī pagājušajā gadā Lielā Talka notika. Sākotnēji tā tika izsludināta aprīļa beigās, bet tad tieši stājās spēkāšie te aizliegumi, kas saistīti ar Covid-19 pandēmiju, un mēs talku pārcēlām uz 16. maiju. Radošā komanda izdomāja, ka šajos apstākļos var talkot pa vienam, pa diviem, ievērojot distanci un ģimenes kopībā. Solo talkas, duo talkas un ģimeņu talkas - viens cilvēks var paņemt maisu, savākt mežā atkritumus un atstāt pašvaldības norādītajā vietā; divi cilvēki var iet kopā, ievērojot noteikto divu metru distanci, un, protams, vienas mājsaimniecības cilvēki var iet kopā. Manuprāt, divas trīs nedēļas pirms talkas atļāva arī 25 cilvēku pulcēšanos. Un tad, kad atļāva 25 cilvēku pulcēšanos, sāka birt talku pieteikumi, un to bija ļoti daudz.
Lielā Talka jau ir tradicionāls pasākums. Bija cilvēki, kas bija nobijušies, bet bija arī, kas gribēja iet talkā. Tā kā mēs esam "Let's do it" kopienā, kas apvieno 180 valstis, un Covid ir visas pasaules problēma, tad brīdī, kad neviena valsts netalkoja,