Sv, 4.06.2023.

Saņemtas 14 ziņas par iespējamām blaknēm pēc otrās pret Covid-19 vakcīnas devas saņemšanas

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 7
Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto. Foto: Shutterstock

Līdz 20.janvārim par novērotām iespējamām "Pfizer/BioNTech" pret Covid-19 vakcīnas blaknēm pēc otrās devas saņemšanas Latvijā ziņots 14 reizes, ziņo Zāļu valsts aģentūrā (ZVA).

 

Šajā laikā ar otro vakcīnas devu Latvijā vakcinēti 2126 cilvēki, līdz ar to par blaknēm ziņojis mazāk nekā 1% vakcinēto, uzsvēra aģentūrā.

ZVA informēja, ka pēc otrās vakcīnas devas ievadīšanas tādas reakcijas kā sāpes un pietūkums injekcijas vietā, nogurums, drudzis un muskuļu sāpes var izpausties biežāk, nekā pēc pirmās vakcīnas devas. Tas esot saistīts ar imūnas atbildes veidošanās mehānismu.

Vienlaikus tiek uzsvērts, ka

šīs reakcijas nav saistītas ar Covid-19 infekciju, jo Covid-19 vakcīnas ir nedzīvas un nespēj ierosināt īstu infekciju.

Kopumā no 2020.gada 28.decembra, kad Latvijā tika uzsākta vakcinācija pret Covid-19, līdz 2021.gada 20.janvārim ir vakcinēti 16 278 cilvēki. Kopējais veikto vakcināciju skaits bijis 18 404, kas ietver gan vakcināciju ar pirmo, gan ar otro devu.

Šajā laika posmā ZVA kopumā ir saņemti 60 ziņojumi par Covid-19 vakcīnu blaknēm, tai skaitā pieci ziņojumi par "Moderna" izstrādātās vakcīnas blaknēm un 55 ziņojumi par "Pfizer/BioNTech" vakcīnas blaknēm. Aģentūrā atgādināja, ka vakcinācija pret Covid-19 ar "Moderna" izstrādāto vakcīnu Latvijā ir uzsākta tikai šā gada 13.janvārī, bet ar "Pfizer/BioNTech" vakcīnu - 2020.gada 28.decembrī.

Pēc ZVA paustā, saņemto ziņojumu analīze liecina, ka galvenokārt ziņots par jau zināmām un lietošanas instrukcijā norādītām Covid-19 vakcīnu blaknēm, kas ir vieglas un parasti pārgāja vienas līdz divu dienu laikā.

Visbiežāk norādītās blaknes ir sāpes vakcīnas ievadīšanas vietā, apsārtums, tūska, limfmezglu jutīgums, vispārējas sūdzības par nogurumu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru, drudzi, galvassāpēm, sliktu dūšu, locītavu un muskuļu sāpēm, kā arī ādas jutīgums, rīkles kairinājums un tirpšanas sajūta. Līdzīgas šādas vakcīnizraisītas reakcijas novērojamas arī citu vakcīnu lietošanas gadījumā.

ZVA aicina pacientus vērsties pie sava ārsta, ja pēc vakcīnas saņemšanas rodas bažas par novērotajām blaknēm. Aģentūrā norādīja, ka gan ārsts vai farmaceits, gan pacients var ziņot par konstatētām zāļu, to vidū arī vakcīnu, izraisītām blaknēm ZVA.

Jau ziņots, ka Eiropas Savienībā (ES) apstiprinātā Covid-19 vakcīna "Comirnaty", ko izstrādājuši uzņēmumi "Pfizer" un "BioNTech", paredzēta koronavīrusa infekcijas novēršanai personām vecumā no 16 gadiem, bet uzņēmuma "Moderna" izstrādātā vakcīna - personām vecumā no 18 gadiem.

Pēc ZVA sniegtās informācijas, klīniskajos pētījumos ar vakcīnu "Comirnaty" kopumā piedalījās aptuveni 44 000 cilvēku, savukārt "Moderna" vakcīnas klīniskos pētījumos piedalījās aptuveni 30 000 cilvēku, un pētījumos abas vakcīnas uzrādīja teju identisku iedarbīgumu simptomātiskas slimības novēršanai, un šīs vakcīnas atbilst visām stingrajām drošuma prasībām.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 7

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu