Sociālās aprūpes centros vakcinēšana pret Covid-19 sāksies februāra sākumā

Ilustratīvs attēls. FOTO: AFP/SCANPIX

Sociālās aprūpes centriem (SAC) darbinieku un klientu vakcinēšanai pret Covid-19 jābūt gataviem februāra sākumā, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijā (VM).

 

Vērtējot situāciju ar Covid-19 infekcijas izplatību SAC, ministrija norāda, ka joprojām ievērojami nepieciešams uzlabot epidemioloģiskās drošības pasākumu ievērošanu un kontroli, jānodrošina obligāta un regulāra centru iemītnieku un darbinieku testēšana, stingra apmeklētāju kontrole un skaidra kārtība medicīniskās palīdzības pakalpojumu pieejamībai centru klientiem.

Pamatojoties uz līdz šim veiktajām Veselības inspekcijas (VI) pārbaudēm SAC,

prioritāri nepieciešams turpināt epidemioloģiskās drošības pasākumu ievērošanu un kontroli, kā arī aktīvi jāveic SAC klientu un darbinieku regulāra testēšana ikdienā,

pauda VM. Ministrija arī uzsver, ka testēšanai jābūt obligātai, nevis kā līdz šim - pēc brīvprātības principa.

Tāpat jānodrošina skaidru risinājumu noteikšana Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai, nodrošinot patstāvīgu klientu un darbinieku veselības stāvokļa uzraudzību, lai operatīvi reaģētu un izolētu saslimušos cilvēkus, tādējādi novēršot infekcijas tālāku izplatību un saslimušo nonākšanu kontaktā ar citiem cilvēkiem. Jābūt arī pastāvīgai apmeklētāju plūsmas kontrolei.

Vienlaikus nepieciešama konkrēta un vienota kārtība, kā tiek organizēta veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība centru klientiem. VM nepieciešamības gadījumā ir gatava sniegt tūlītēju atbalstu par pieejamajiem valsts nodrošinātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, kā arī nepieciešamības gadījumā nodrošināt mājas aprūpes veselības aprūpes pakalpojumus vai sniegt citu atbalstu šī mērķa īstenošanā.

VM vērš uzmanību arī uz nepieciešamību piesaistīt papildu ārstniecības personālu un aicina izmantot pieejamos resursus. VI jau ir sākusi ārstniecības personu apzināšanu, kas ir izteikušas vēlmi strādāt šā brīža epidemioloģiskajā situācijā, bet līdz šim ir strādājušas ārpus veselības aprūpes, un var iesaistīties pakalpojumu sniegšanā SAC.

SAC darbinieki un klienti ir prioritāri vakcinējamā grupa pret Covid-19 un, ņemot vērā augstos saslimstības rādītājus šajās iestādēs, veiksmīga vakcinācijas sākšana ir ļoti svarīgs pasākums infekcijas izplatības ierobežošanā,

uzskata VM. Atbilstoši vakcīnu piegāžu prognozēm, centriem jābūt gataviem vakcinācijai februāra sākumā, kas nozīmē, ka nekavējoties jāizveido precīzi vakcinējamo personu saraksti, lai brīdī, kad vakcīna būs pieejama Latvijā, nekavējoties varētu sākt klientu un darbinieku vakcināciju.

Tāpat veselības nozare ir apzinājusi vakcinācijas pakalpojumu sniedzējus, kas nodrošinās vakcināciju. SAC uzdevums šajā procesā ir aktīvi sadarboties ar vakcinācijas pakalpojuma sniedzējiem un izpildīt to prasības, piemēram, telpu iekārtošanā, plūsmu organizēšanā.

Ņemot vērā līdz šim veiktās pārbaudes, kas svarīgas mērķtiecīgu pasākumu ieviešanai, VI turpinās regulāru uzraudzību, risku izvērtējumā balstoties pēc principa "vispirms konsultē", taču atkārtotu pārkāpumu gadījumā plānots piemērot stingrākus mērus. VI aktīvi turpinās veikt sniegto rekomendāciju īstenošanas uzraudzību, regulāri ziņojot par rezultātiem VM un Labklājības ministrijai (LM).

Kā ziņots, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) pagājušajā nedēļā izdeva rezolūciju, ar kuru uzdeva LM, VM un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijām līdz darba nedēļas beigām iesniegt koordinētas rīcības plānu tūlītējiem pasākumiem Covid-19 izplatības ierobežošanai visās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās.

 
Uz augšu
Back