PVO misija Ķīnā neatklāj Covid-19 avotu

TVNET/LETA/AFP
PVO misija Ķīnā neatklāj Covid-19 avotu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) misija, kas Ķīnā centusies viest skaidrību par jaunā koronavīrusa izcelsmi, nav spējusi identificēt tā avotu dzīvniekos, otrdien pavēstīja zinātnieki.

Eksperti uzskata, ka slimība izcēlusies sikspārņos un nodota cilvēkiem ar citu zīdītāju starpniecību.

Transmisija no dzīvniekiem uz cilvēkiem ir ticamākais ceļš, tomēr līdz šim vīrusa "rezervuāra saimniekus identificēt nav izdevies", žurnālistiem sacīja Ķīnas komandas vadītājs Lians Vaņniaņs.

Pētījumi liecina, ka "vīruss lielus attālumus var tikt transportēts uz aukstās ķēdes produktiem", piebilda Lians, šādi, kā šķiet, izsakot mājienu par vīrusa iespējamo importu - teoriju, ko pēdējo mēnešu laikā aktīvi tiražē Pekina.

Nav "nekādu indikāciju", ka slimība Uhaņā būtu bijusi izplatīta pirms 2019.gada decembra, kad reģistrēti tikai pirmie oficiālie gadījumi.

PVO ārzemju eksperts Bens Embaraks, kas bija bāzēts PVO Pekinas birojā divus gadus no 2009.gada, atbalstīja šo viedokli.

Nav nekādu liecību, ka pirms šī laika "Uhaņā būtu bijuši plaši uzliesmojumi", sacīja Embaraks.

Viņš arī noraidīja teoriju, ka vīruss izplatījies sakarā ar noplūdi Uhaņas virusoloģijas institūtā, to nodēvējot par "ārkārtīgi mazticamu".

Eksperti Ķīnā pavadījuši mēnesi - divas nedēļas karantīnā un vēl divas, veicot lauka pētījumus.

Ņemot vērā, ka kopš vīrusa izcelšanās pagājis vairāk nekā gads, daudzi izsakās skeptiski par misijas nozīmi, kuras deklarētais mērķis ir noskaidrot vīrusa izcelsmes avotu.

Ekspertu grupa Uhaņas jūras velšu tirgū, kur pirms gada tika konstatēti daudzi no pirmajiem inficēšanās perēkļiem, pavadīja tikai stundu.

Savukārt vairākas dienas eksperti pavadīja viesnīcā, pieņemot Ķīnas amatpersonas un viesnīcu pat nepametot.

Nopietnāka izpēte veikta Uhaņas virusoloģijas institūtā, kur eksperti pavadīja teju četras stundas un tikās ar Ķīnas zinātniekiem, arī ar vienu no vadošajiem sikspārņu koronavīrusu ekspertiem un Uhaņas laboratorijas direktora vietnieku Ši Džeņli.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu