Kā pandēmija ietekmē emocionālo veselību?
Lai apturētu slimības izplatību, tika ieviesti dažādi ierobežojoši pasākumi, kas pēkšņi mainīja cilvēku ikdienu un socializēšanās paradumus. Ierobežojumu dēļ vairākos sektoros samazinājās vai teju pilnībā apstājās ekonomiskā aktivitāte, kas atstāja sekas uz nodarbinātību. "Eurostat" dati liecina, ka Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs darbinieku ieņēmumi samazinājās par vidēji 5%, taču vērojamas lielas atšķirības valstu vidū, kā arī samazinājās dīkstāvē esošo darbinieku un nostrādāto stundu skaits. Dažviet vecākiem uz noteiktu laiku pieauga pienākumu nasta, piemēram, kad skolēniem mācības notika attālināti. Turklāt brīdinājumi par slimību ir visuresoši - veikalos ir atgādinājumi par roku mazgāšanu un distances ievērošanu, jāvairās no rokasspiedieniem un gados vecāku tuvinieku apciemošanas.
2020.gada nogalē akadēmiskajā žurnālā "PLOS One" tika publicēts Eiropas zinātnieku pētījums, kas balstījās uz internetā veiktu aptauju un kurā apmēram 12% respondentu bija no Latvijas. "Pirmā viļņa" laikā vairums cilvēku atzina, ka viņu stresa līmenis ir vismaz viduvējs, trešdaļa cīnījās ar garlaicību un 50% uzskatīja, ka nevērtīgi iztērējuši daudz laika.
Apmēram 10% respondentu emocionālā veselība periodā no pērnā aprīļa līdz jūnijam bija vērtējama kā slikta, jo tiem bija konsekventi stresa un depresijas simptomi. Aptuveni 50% emocionālā veselība bija viduvēja. Savukārt atlikušajiem 40% respondentu emocionālā veselība bija labā līmenī. Pētnieki atzīmē, ka rezultāti kopumā ir pozitīvāki nekā citos iepriekš veiktajos pētījumos par mazāka mēroga reģionālajām karantīnām vai kuros pētītas noteiktas sabiedrības grupas, piemēram, mediķi. Zinātnieki kā iespējamo skaidrojumu min to, ka Covid-19 gadījumā pandēmija un ierobežojumi skar gandrīz visu pasauli, radot sajūtu, ka līdzīgas problēmas ir visur.
Pētnieki norāda uz trim būtiskiem psiholoģisko veselību ietekmējošiem faktoriem - līdzcilvēku atbalstu, izglītības līmeni un psiholoģisko reakciju elastīguma līmeni. Vissliktākie emocionālās veselības rādītāji bija saistīti ar finansiālās situācijas pasliktināšanos un nespēju atļauties pamatlietas.
Tikmēr ASV Tautas skaitīšanas birojs ziņojis, ka 42% pilngadīgo amerikāņu decembrī izjuta trauksmes vai depresijas simptomus. Salīdzinājumam - 2019.gada pirmajā pusē šis rādītājs bija 11%. Lielbritānijā 2020.gada jūnijā depresijas simptomi bija 19% pieaugušo, kamēr pirms pandēmijas rādītājs bija 10%.
Zinātniskais žurnāls "Nature" norāda, ka psiholoģiskajam stresam jauni cilvēki pakļauti vairāk par gados vecākiem cilvēkiem, iespējams, zaudēto socializēšanās iespēju dēļ. Statistikas dati liecina, ka jaunas sievietes stresam ir pakļautas vairāk nekā jauni vīrieši, bet
īpaši augsts risks ir mazu bērnu vecākiem un cilvēkiem, kam iepriekš diagnosticētas psiholoģiskas problēmas.
Nīderlandē veiktā pētījumā par Covid-19 krīzes ietekmi uz cilvēkiem ar diagnosticētu depresiju, trauksmi un obsesīvi kompulsīvajiem traucējumiem tika secināts, ka šiem cilvēkiem ir izteikta depresija, trauksme, bažas un vientulības sajūta. Taču, ņemot vērā, ka šādus simptomus viņi izjūt pastāvīgi, to pasliktināšanās statistiski bija mazāka nekā starp cilvēkiem bez garīgās veselības traucējumiem. Tas gan nemaina faktu, ka cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem ir psiholoģiskās veselības ziņā neaizsargātākā grupa gan pandēmijas laikā, gan arī pirms tam.