Zemas intereses dēļ Daugavpilī pašlaik pietiek vakcīnu; daļa vēlas potēties ar "Sputnik V"

Ilustratīvs foto. FOTO: REUTERS/Agustin Marcarian/File Photo

Daļa Daugavpils iedzīvotāju vēlas potēties ar Krievijā izstrādāto vakcīnu pret Covid-19 "Sputnik V", un pašlaik interese par vakcinēšanos ir zema, tāpēc vakcīnu pilsētā pietiek, otrdien žurnālistiem atzina pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Līvija Jankovska ("Mūsu partija").

Saskaņā ar pašvaldībai pieejamo informāciju, Daugavpils reģionālajā slimnīcā pirmdien ārstējušies 82 Covid-19 pacienti, no tiem 46 bijuši daugavpilieši. Ņemot vērā pacientu skaita kritumu, pašlaik iestādei nav nepieciešams izmantot pagaidu moduļa tipa ēkas, kas pie slimnīcas izvietotas Covid-19 pacientiem. Tāpat slimnīca daļēji atsākusi plānveida operāciju sniegšanu.

Jankovska stāstīja, ka vismaz pirmo poti pret Covid-19 ir saņēmuši 1920 pilsētas iedzīvotāju. Lielākā daļa no tiem ir medicīnas un sociālās aprūpes iestāžu darbinieki, kā arī pansionātu klienti.

Pilsētā noris arī senioru vakcinēšana, taču, pēc vicemēras teiktā, informācijas pensionāriem ir ļoti maz, tāpēc arī pašvaldība plāno sagatavot informāciju par pieteikšanos, vakcīnu iedarbību un iespējamām blaknēm. Tāpat tiek gaidīti dati no Vakcinācijas projekta biroja par to, cik daudz pilsētas iedzīvotāju ir izteikuši vēlmi saņemt poti.

"Pašlaik vakcīnu pietiek, vismaz uz tiem cilvēkiem, kas ir pieteikušies," atzina Jankovska, skaidrojot, ka slimnīca nepieciešamības gadījumā vakcīnas pārdala poliklīnikai, un tiks pasūtītas papildu devas, ja būs gribētāji.

Jankovska uzskata, ka vakcinēšanās ir nepieciešama un neizbēgama, taču aptaujas izglītības, medicīnas iestādēs parādījušas, ka daļa no iedzīvotājiem nav gatava vakcinēties.

"Kā vienu no iemesliem min to, ka tiek gaidīta "Sputnik V" vakcīna," piebilda politiķe, pieļaujot, ka šāda izvēle saistīta ar vēsturisko pieredzi un pieejamās informācijas kvalitāti.

Iepriekš arī Daugavpils slimnīcā pret koronavīrusu sākotnēji bija gatava vakcinēties ļoti neliela strādājošo daļa, lai arī pilsēta tobrīd bija viens no saslimstības smagāk skartajiem valsts reģioniem. Slimnīcas vadītājs tolaik pieļāva, ka pie vainas varētu būt cilvēku ietekmēšanās no dezinformācijas sociālajos medijos.

Vairāk nekā 7500 pilsētas iedzīvotāju jau ir izslimojuši ar Covid-19, un viņus par potes nepieciešamību Jankovska aicina konsultēties ar savu ģimenes ārstu.

Pašvaldībā apspriestas iespējas ierīkot arī nacionāla mēroga vakcinēšanas centru. Jankovska neatklāja, kādi varianti tiek izskatīti, taču atzina, ka viens no šādiem objektiem varētu būt olimpiskais centrs, kurā iespējams nodrošināt iekļūšanu arī iedzīvotājiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām. Tāpat ēkā ir vairākas ieejas. Vienlaikus domes priekšsēdētāja vietniece atzina, ka pašlaik papildu telpas potēšanas procesa nodrošināšanai pilsētā nav nepieciešamas.

"Darīsim visu iespējamo, lai vakcinēšanās pilsētā notiktu ātrāk, bet pašlaik problēma ir tieši ar gribētājiem. Tas ir mūsu kopīgs darbs," sacīja Jankovska.

Arī Bauskas novada domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks (ZZS) atzina, ka pašlaik nav indikāciju, ka novadā būtu jāierīko īpašas telpas vakcinēšanai pret Covid-19, jo to nodrošina gan slimnīca, gan ģimenes ārstu prakses.

Jau ziņots, ka Rēzeknes dome rosina veselības ministru Danielu Pavļutu (AP) izskatīt iespēju Latvijas iedzīvotājiem nodrošināt arī Krievijā izstrādāto vakcīnu pret Covid-19 "Sputnik V".

Rēzeknes domē pie varas ir partija "Saskaņa". Domes priekšsēdētāja Aleksandra Bartaševiča (S) parakstītajā vēstulē norādīts, ka pilsētas Sociālais dienests ir sācis darbu pie vakcinēšanas sarakstu gatavošanas. Darba procesā noskaidrots, ka gatava vakcinēties ir tikai trešdaļa Rēzeknes pansionāta klientu. Analizējot situāciju, pašvaldība esot noskaidrojusi, ka liela daļa no tiem, kas atteikušies, būtu gatavi vakcinēties ar Krievijas vakcīnu.

Rēzeknes pašvaldība uzskata, ka "nav pieļaujama vakcinācijas procesa politizācija un sabiedrības veselība ir galvenā prioritāte, līdz ar to "Sputnik V" vakcīnas izmantošana ir loģisks solis vakcinācijas kapacitātes palielināšanai un pozitīva rezultāta sasniegšanai cīņā ar Covid-19".

LETA jau vēstīja, ka Eiropas Zāļu aģentūra sākusi vērtēt Krievijas izstrādāto Covid-19 vakcīnu "Sputnik V", paziņojusi Amsterdamā bāzētā aģentūra. Savukārt Eiropas Komisija ir atzīmējusi, ka tai pašlaik nav plānu iegādāties vakcīnas no Krievijas.

Krievija reģistrēja "Sputnik V" augustā, vairākus mēnešus pirms Rietumu konkurenti reģistrēja savas Covid-19 vakcīnas un pirms lielu klīnisko izmēģinājumu sākuma, kas raisīja bažas ekspertu vidū. Jau krietni vēlāk medicīnas žurnālā "The Lancet" tika publiskots pētījums, kas liecināja, ka Krievijā izstrādātās vakcīnas efektivitāte esot 91,6%.

Uz augšu
Back