Marta vidū vairāk nekā pusē Covid-19 gadījumu konstatēts Lielbritānijas paveids

Ilustratīvs foto. FOTO: Ajdin Kamber, Shutterstock.

Marta vidū Covid-19 Lielbritānijas paveidu konstatēja gandrīz 60% gadījumu, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) aktuālā informācija par epidemioloģisko situāciju Latvijā.

Laikā no 7.marta līdz 17.martam pēc Latvijas Biomedicīnas studiju un pētījumu centra sekvencēšanas datiem Lielbritānijas koronavīrusa paveids konstatēts 54% analizēto paraugu. Savukārt laikā no 1.marta līdz 9.martam Lielbritānijas paveids bija atklāts 51% gadījumu.

Savukārt "E.Gulbja laboratorijā" pēc polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) metodes saslimstība ar Lielbritānijas paveidu konstatēta 58% Covid-19 gadījumos. Salīdzinot ar marta sākumu, toreiz jaunais paveids atklāts 44% gadījumu.

Jau ziņots, ka Latvijā janvāra beigās tika atrasti Covid-19 jaunā Lielbritānijas paveida gadījumi, bet 15.martā Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra laboratorijā atklāts Covid-19 slimību izraisošā vīrusa Ugandas jeb A.23.1 paveids, kas lokāli izplatījies Liepājā. Savukārt 22.martā veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) paziņoja, ka Latvijā konstatēts viens saslimšanas gadījums ar Covid-19 Dienvidāfrikas paveidu.

Līdz šim Latvijā Dienvidāfrikas paveids nebija atklāts, lai gan tas bija izplatījies citās pasaules valstīs.

Tāpat ziņots, ka Covid-19 vakcīnas "Comirnaty" izstrādāji uzņēmumi "Pfizer" un "BioNTech" paziņoja, ka viņu vakcīna ir efektīva pret jaunā koronavīrusa Lielbritānijas un Dienvidāfrikas paveidiem.

Kā teikts abu kompāniju paziņojumā, "nelielās atšķirības", kas pamanītas testos, salīdzinot oriģinālo vīrusu ar jaunajiem paveidiem, "diezin vai novedīs pie ievērojamas vakcīnas efektivitātes samazināšanās".

Lai arī rezultāti rāda, ka nav nepieciešama jauna vakcīna pret jaunajiem paveidiem, "Pfizer" un "BioNTech" paziņoja, ka reaģēs, ja būs liecības, ka jaunie paveidi spēj uzveikt viņu pašreizējo vakcīnu.

Jaunais Covid-19 variants, kas sākotnēji tika konstatēts Lielbritānijā, šobrīd atklāts vismaz 70 valstīs. Dienvidāfrikas paveids, kurš tāpat kā Lielbritānijas paveids ir lipīgāks, atklāts 31 valstī.

Uz augšu
Back