P, 27.03.2023.

Noslēgumam tuvojas Siguldas Jaunās pils rekonstrukcija

TVNET/LETA
Noslēgumam tuvojas Siguldas Jaunās pils rekonstrukcija
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Siguldas Jaunā pils.
Siguldas Jaunā pils. Foto: Sigulda.lv./ Publicitātes foto

Siguldas Jaunajā pilī pēc vērienīgās rekonstrukcijas notiek labiekārtošanas darbi, lai, uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai, tā atkal vērtu durvis apmeklētājiem, aģentūru LETA informēja Siguldas novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldes vadītāja Sindija Brikmane.

Aprīļa vidū Siguldas Jaunajā pilī atgriezīsies laulību ceremonijas.

"Atsākot pilnvērtīgu pils darbu, pilsētas viesiem un iedzīvotājiem būs pieejami vairāki nozīmīgi jaunumi, proti, pirmo reizi Siguldas Jaunajā pilī būs apskatāma ekspozīcija, kas vēstīs par pils un Siguldas vēsturi. Paralēli tām pilī būs pieejamas aprīkotas telpas māksliniekiem izstāžu veidošanai, savukārt greznajās pils svētku zālēs noritēs koncerti un literārie lasījumi," atzīmējusi "Siguldas Attīstības aģentūras" direktore Dace Preisa.

Brikmane atgādināja, ka Siguldas Jaunā pils ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, tāpēc pils restaurācijas laikā vērība pievērsta pils interjera saglabāšanai un atjaunošanai, jo Latvijas arhitektūras vēsturē "tas vērtējams kā unikāla nacionālā romantisma interjera pērle". Daļa oriģinālo interjera priekšmetu tika zaudēti 2019.gada jūlijā ugunsgrēkā SIA "ReRe meistari" darbnīcā.

Siguldas Jaunās pils pastāvēšanas laikā tā pārbūvēta vairākas reizes, taču pašlaik tā atjaunota kā precīza kopija 1937.gada pārbūvei, kas noritēja arhitekta Alfrēda Birkhāna vadībā, pilī saimniekojot Latvijas Preses biedrībai. Tolaik pils interjera veidošanā tika iesaistīti zināmi latviešu mākslinieki, kuru darbi pilī skatāmi vēl patlaban. Pils svētku zāles četrās koka intarsijās skatāmi latviešu glezniecības vecmeistara Niklāva Struknes darbi, savukārt sienu gleznojumu vidū ir tādi autori kā Kārlis Sūniņš un Teodors Ozoliņš.

"Siguldas Jaunā pils ir daļa no radošā Siguldas pils kvartāla, kur jau vairākus gadus darbojas virkne radošo amatnieku, kas gan šeit uz vietas rada savu produkciju, gan savas amata prasmes māca un nodod tālāk plašākai auditorijai," sacīja Brikmane.

Siguldas Jaunās pils pārbūves un restaurācijas darbus veikusi "ReRe Grupa". Restaurācijas laikā veikta pils torņa fasāžu rekonstrukcija un noņemtas būvniecības sastatnes, paralēli tam veikta arī pils torņa iekštelpas koka vītņu kāpņu restaurācija, pils otrā stāva balkona atjaunošanas darbi, pils galvenās ieejas kāpņu un lieveņa izbūve.

Pilī izbūvēta jauna ventilācijas un apkures sistēma, kā arī veikti fasādes atjaunošanas darbi. Visas ieejas kāpnes Jaunās pils fasādēs ir vai nu restaurētas, vai pārbūvētas. Tāpat pilnībā veikta jumta konstrukciju un seguma restaurācija - nomainītas bojātās jumta konstrukcijas un siltināts jumta pārsegums, kā arī veikta jumta seguma (skārda valcprofila) montāža.

Telpu atjaunošana Jaunajā pilī veikta saskaņā ar restaurācijas programmu, kas saskaņota ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi.

LETA jau vēstīja, ka Siguldas Jaunās pils pārbūves un restaurācijas izmaksas ir 5,9 miljoni eiro. Daļu no izmaksām - 499 999 eiro - sedz Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansējums, Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 1 395 932 eiro, savukārt valsts budžeta finansējums ir 143 648 eiro.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais