Ziemeļīrijā uz miera līnijas notiek vardarbīgas nekārtības

FOTO: Jason Cairnduff / REUTERS

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons nosodījis vardarbību, kas atkal pieredzēta Ziemeļīrijas ielās, šādi reaģējot uz ziņām par trešdienas vakara nekārtībām Belfāstā.

Kā pavēstīja Ziemeļīrijas Policijas dienests (PSNI), Belfāstas rietumos autobuss apmētāts ar degmaisījuma bumbām un aizdedzināts.

Tas bija viens no vairākiem incidentiem, kas trešdienas vakarā pieredzēts uz miera līnijas ielas, kas savieno lojālistu Šankilas ceļa rajonu ar nacionālistu Springfīldas ceļa rajonu.

20.gadsimta otrajā pusē Ziemeļīrijā apmēram 30 gadus notika asiņains konflikts starp lojālistiem, kuri vēlējās, lai Ziemeļīrija paliek Apvienotās Karalistes sastāvā, un nacionālistiem, kuri iestājās par Ziemeļīrijas pievienošanos Īrijai. Šajā laikā Ziemeļīrijā notika vardarbība uz ielām, spridzināšanas, snaiperu uzbrukumi, ceļu bloķēšana un ieslodzīšana bez tiesas. 

Konflikts noslēdzās 1998.gadā ar Lielās Piektdienas vienošanās noslēgšanu par Ziemeļīrijas pašpārvaldes atjaunošanu. "Brexit" sarunās ļoti būtisks jautājums bija saistīts ar robežkontroles atjaunošanu starp Ziemeļīriju un ES dalībvalsti Īriju, pastāvot bažām, ka tas varētu novest pie jauniem konfliktiem.  

"Esmu nopietni satraukts par vardarbības ainām Ziemeļīrijā, it īpaši par uzbrukumiem PSNI, kas aizsargā sabiedrību un uzņēmumus, uzbrukumiem autobusa šoferim un uzbrukumu žurnālistam," tviterī apliecināja Džonsons. "Ceļš, kā atrisināt atšķirības, ir dialogs, nevis vardarbība vai noziedzība."

Nekārtības Ziemeļīrijas lojālistu kopienās turpinās vairākus vakarus, saglabājoties spriedzei ap "Brexit" vienošanās Ziemeļīrijas protokolu un to, kā PSNI reaģējis uz koronavīrusa karantīnas ierobežojumu pārkāpumiem, kas notikuši, republikāņu partijas "Sinn Fein" pārstāvjiem apmeklējot republikāņa Bobija Storija bēres.

Trešdienas vakarā policisti apmētāti ar akmeņiem un uzbrukts arī kādam fotožurnālistam.

Ziemeļīrijas pirmā ministre Arlīna Fostere tviterī nosodīja uzbrukumus, norādot: "Vardarbībai nav attaisnojuma. Tas ir nepareizi un ir jāizbeidz."

Vēlāk viņa piebilda: "Tas nav protests. Tas ir vandalisms un slepkavības mēģinājums. Šī rīcība nereprezentē unionismu un lojālismu. Tas ir apkaunojums Ziemeļīrijai un kalpo  vienīgi tam, lai novērstu uzmanību no īstajiem likumu pārkāpējiem "Sinn Fein" rindās. Domās esmu kopā ar autobusa šoferi."

Ceturtdien ārkārtas debatēm sasaukta Ziemeļīrijas Asamblejas sēde.

Uz augšu
Back