"Dīvāngeita": vietu līdzās Erdoganam ieņēmušā Mišela skaidrojums

Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels FOTO: STEPHANIE LECOCQ / AFP / Scanpix

Otrdien Eiropas Savienības (ES) augstāko amatpersonu vizītē Turcijā radās neērta situācija: trīs galvenajiem tikšanās dalībniekiem bija sarūpēti tikai divi krēsli, ko ieņēma Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans un Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels, savukārt Eiropas Komisijas (EK) prezidenta Urzula fon der Leiena pēc mulsuma pilna brīža ieņēma vietu uz dīvāna.

Video redzams, ka Leiena par šādu nepieklājību bija pārsteigta. "Ēm?" jautājoši novilka Leiena, norādot uz abiem aizņemtajiem krēsliem, kuros bija pasteigušies iesēsties Erdogans un Mišels.

Leiena iekārtojās uz dīvāna, sēžot pretī Turcijas ārlietu ministram.

Incidents izsauca spēcīgu reakciju "Briseles burbulī". Sociālajos tīklos tika vērsta uzmanība uz to, ka vizītē apspriežamo jautājumu vidū bija sieviešu tiesības, ko ES pārstāvji vēlējās apspriest saistībā ar Turcijas izstāšanos no Stambulas konvencijas. 

Leienas pārstāvis nāca klajā ar paziņojumu, ka "pēc protokola [Eiropas Komisijas] prezidente ir tieši tādā pašā līmenī kā Eiropadomes prezidents", tādēļ tiem būtu bijis jāsēž vienādās pozīcijās.

Mišela skaidrojums

Eiropadomes priekšsēdētājs Mišels atzina, ka, iespējams, pieļāvis kļūdu, apsēžoties vienā no diviem noliktajiem krēsliem, taču viņš esot baidījies izraisīt diplomātisku incidentu. 

"Es ļoti nožēloju šo situāciju," Mišels ceturtdienas vakarā sacīja intervijā Beļģijas raidorganizācijai LN24. Viņš atzina, ka tā esot bijusi "katastrofāla aina", kā arī sacīja, ka vēlas, kaut būtu rīkojies citādi.

Eiropadomes priekšsēdētāju Šarls Mišels Ankarā, Turcijas prezidents Redžeps Tajipu Erdogans, Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena FOTO: EPA/PRESIDENTAL PRESS OFFICE HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Par spīti nožēlai, ko Mišels pauda, viņš arī norādīja uz diviem iemesliem, kāpēc nereaģēja izlēmīgāk. Viņam esot šķitis, ka "mana reakcija, lai arī kādā veidā es būtu reaģējis, riskē tikt uztverta kā paternālisms, jo Urzula pati bija skaidrā un nepārprotamā veidā paudusi neapmierinātību".

"Iespējams, ka no manas puses tā bija kļūda, taču tobrīd mana reakcija bija tāda, jo tā es saprotu vienlīdzīgas attiecības starp vīriešiem un sievietēm," viņš sacīja.

Kā otro iemeslu Mišels norādīja nevēlēšanos jebkādā veidā apdraudēt trauslo politisko dialogu ar Erdoganu. "Šī vizīte bija mēnešiem ilgas politiskās un diplomātiskās gatavošanās rezultāts," stāsta Mišels. "Var jau spriest par to, ko man vajadzēja darīt, bet es biju pārliecināts, ka tas izraisītu daudz nopietnāku incidentu, kas iznīcinātu mūsu ļoti trauslo kapacitāti beidzot nodibināt mazāk negatīvas attiecības ar Turciju. Uz spēles bija Eiropai ārkārtīgi svarīgas lietas - runa ir par migrāciju, par cīņu ar terorismu, par ekonomisko vienošanos."

Neskatoties uz neveiklo incidentu, tikšanās mērķis tika sasniegts - tika pagarināta vienošanās, saskaņā ar kuru Brisele sniedz finansējumu Turcijai, lai tā nepieļautu migrantu plūsmu pāri savai robežai uz Grieķiju.

Turcijas ārlietu ministrs Mevlits Čavušoglu, kurš otrdienas tikšanās laikā sēdēja uz dīvāna iepretim Leienai, ceturtdien žurnālistiem sacīja, ka Turcija esot izpildījusi visas ES puses sniegtās protokola prasības.

Tikmēr Itālijas premjerministrs Mario Dragi kritizējis Erdoganu par izturēšanos pret Leienu un nodēvējis viņu par "diktatoru".

"Es domāju, ka tā bija nepieņemama uzvedība," norādīja Dragi. "Ar šiem - sauksim lietas īstajos vārdos - diktatoriem, ar kuriem mums tomēr nākas sadarboties, ir ļoti skaidri jāpauž atšķirības uzskatos, viedokļos, uzvedībā, vīzijā par sabiedrību. Un jābūt gataviem sadarboties, lai aizsargātu viņu valsts intereses. Tas ir svarīgi. Mums jāatrod pareizais līdzsvars."

Uz augšu
Back