LŽA nopietni satraukta par Novaya Gazeta žurnālista Romāna Aņina aizturēšanu

Roman Anin. FOTO: European Press Prize

Naktī uz sestdienu Krievijas varas iestādes aizturējušas opozīcijas izdevuma “Novaya Gazeta” žurnālistu Romānu Aņinu. Aņins patlaban atrodoties Krievijas Izmeklēšanas komitejā, kur viņu aizveda pusnaktī pēc Maskavas laika pēc sešu stundu ilgušās kratīšanas žurnālista dzīves vietā. Situācijai uzmanīgi seko līdzi Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA). 

Kā Twitter ziņoja Aņina kolēģis, BBC krievu servisa žurnālists Sergejs Gorjaško, Aņins aizturēts lietā, ko ierosināja Krievijas izmeklēšanas komitejas galvenā izmeklēšanas pārvalde pēc Krievijas Federācijas Kriminālkodeksa 137. Panta 2. daļa – “privātās dzīves neaizskaramības pārkāpšana ar dienesta stāvokļa izmantošanu”.

Informāciju apstiprina arī vietnes “Važnije Istorii”, kur Aņins ir galvenais redaktors, sociālā tīkla Telegram kanāls. 

Kratīšanas laikā Aņinam tika izņemti portatīvie datori, zibatmiņas un telefoni. 

Aņina statuss krimināllietā joprojām nav zināms. 

Kā vēsta portāls, kratīšana, iespējams, ir saistīta ar Novaya Gazeta materiālu “Princeses Olgas noslēpums”. Kā Rosneft vadītājs Igors Sečins ir saistīts ar vienu no greznākajām jahtām pasaulē? ”. Materiālā, kura autors bija Aņins, figurēja arī Igora Sečina sieva. 2016. gadā tiesa lika laikrakstam atsaukt šo rakstu. 

Savukārt kā ziņo Organizētās noziedzības un korupcijas ziņošanas projekts (OCCRP), Aņins un viņa kolēģi līdz šodienai nezināja, ka pret viņu ir ierosināta krimināllieta par iespējamiem privātuma pārkāpumiem, kas acīmredzot ir saistīts ar atsevišķu Sečina sievas iesniegto prasību. Šī ir nopietna apsūdzība, par kuru var sodīt līdz četriem gadiem cietumā. Aņina advokātam tika paziņots, ka lieta tika atklāta 2016. gadā, un tā tika atsākta šī gada 24. martā, nepilnas divas nedēļas pēc tam, kad Aņins publicēja izmeklēšanu par Krieivjas Federālā drošības dienesta (FDD)  priekšnieka saistību ar noziedzīgo pagrīdi. 

Aņina Projekts “Važnije Istorii” specializējas pētnieciskajā žurnālistikā. To 2020. gadā izveidoja "Novaja Gazeta" žurnālisti Romāns Aņins un Oļesja Šmaguna. Pirms tam Aņins strādāja par "Novaya Gazeta" pētnieciskās nodaļas redaktoru.

LŽA aicina žurnālistus sekot, kā risinās notikumi. 

Tāpat asociācija aicinās piedalīties publiskās akcijās, ja žurnālistu neatbrīvos.

Uz augšu
Back