S, 25.03.2023.

Par Ernesta Rieksta nelegālo hosteļu biznesu VID aprīļa sākumā sācis kriminālprocesu; Rieksts gatavojies "pazust"

Par Ernesta Rieksta nelegālo hosteļu biznesu VID aprīļa sākumā sācis kriminālprocesu; Rieksts gatavojies "pazust"
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 19
Ugunsnelaime Merķeļa ielā: notikuma vietā norit dzēšanas darbi
Ugunsnelaime Merķeļa ielā: notikuma vietā norit dzēšanas darbi Foto: Jānis Škapars/TVNET

Pagājušās nedēļas ugunsgrēks nelegālajā hostelī Merķeļa ielā ir otrs traģiskākais vismaz pēdējo trīsdesmit gadu laikā. Četru tajā bojāgājušo identitātes aizvien nav izdevies noskaidrot. Hosteļa patiesais saimnieks Ernests Rieksts jau sešus gadus bijis pazīstams kā nelikumīgu naktsmītņu īpašnieks. Pirms mēneša par viņa biznesu sākts kriminālprocess, un Rieksts klientus brīdinājis, ka grasās doties prom.

Merķeļa ielā 8 nelikumīgi ierīkotajā hostelī "Japanese Style Centrum" apmesties varēja par dažiem eiro naktī. Divos dzīvokļos bija ierīkotas 34 istabiņas, katrā dzīvoja vairāki cilvēki. Te uz dažām naktīm iegriezās tūristi, bet daudzi Rīgā strādājoši ārzemnieki un Latvijas pilsoņi dzīvoja pastāvīgi. Rezervācija bija pieejama caur populārām tūristu naktsmītņu platformām, kuras bija pilnas ar negatīvām atsauksmēm par dīvainiem hosteļa klientiem un blaktīm gultās.

28. aprīļa naktī hostelī izcēlās kautiņš. Tā bija 32. reize šogad, kad uz šo adresi atbrauca policija. Divas stundas vēlāk hostelī sākās ugunsgrēks. Iemesls vēl nav zināms, taču pierādījumi policijai liek domāt par smēķēšanu vai neuzmanīgu apiešanos ar uguni.

Neizslēdz arī ļaunprātīgu dedzināšanu.

Daļa hosteļa iemītnieku bija iesprostoti, daži no liesmām bēga uz jumta. Glābējus apturēja slēgtas dzelzs durvis. Tās nācās izlauzt.

No bojāgājušajiem astoņiem cilvēkiem līdz šim izdevies atpazīt četrus. Visi ir Latvijas pilsoņi. Pārējo identitātes noteikšanai eksperti analizē DNS. Slimnīcā joprojām ārstējas kāda Lietuvas pilsone. Policijai no hosteļa pārstāvjiem nav izdevies iegūt iemītnieku sarakstu.

Hostelis Merķeļa ielā 8 bija pārbūvēts nelikumīgi. Būvvalde bija uzdevusi līdz septembrim uzbūvēto saskaņot. Bažās par ugunsdrošību mājas iedzīvotāji vairākkārt bija vērsušies Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā. Tam nebija izdevies iekļūt telpās.

Dzīvokli, kurā bija ierīkots hostelis, pirms diviem gadiem iegādājās Andrejs Gailis.

Andrejam Gailim pieder arī divi uzņēmumi. Abi līdz pagājušā gada beigām bija reģistrēti adresē Marijas ielā 1.

Šī gada janvārī Valsts ieņēmumu dienests abiem uzņēmumiem uzlika arestus, aizliedza veikt saimniecisko darbību un maksājumus.

Arī šajās telpās atradās naktsmītnes, ko Būvvalde un pašvaldības policija pagājušajā nedēļā slēdza. Gailis gan apgalvo, ka te pārbūve ir tikusi saskaņota.

Marijas ielā 1 dzīvojošie atsakās hosteli pamest. DPD kurjers Vitālijs stāsta, ka te dzīvo jau vairākus mēnešus. Viņš samaksājis 100 eiro par istabu mēnesi uz priekšu un 300 eiro drošības naudu.

Visi Vitālija un citu iemītnieku norēķini bijuši ar Ernestu Riekstu, kurš sevi saucis par hosteļu saimnieku. Riekstu policijai nav izdevies atrast. Šonedēļ tā lūdza sabiedrības palīdzību viņa meklēšanā. "Nekā personīga" zināms, ka Rieksts ir oficiālā Merķeļa ielas dzīvokļa īpašnieka Andreja Gaiļa pusbrālis.

Pagājušajā gadā paša sponsorētā videointervijā Rieksts sevi raksturoja kā bijušo ātro kredītu uzņēmēju, kas pēc krīzes gados piedzīvotas maksātnespējas tagad kļuvis par hosteļu magnātu.

Rieksta Vecrīgas hostelis "Cheaply hostel" atradās no "Lattelecom" iznomātā ēkā.

Tas bija ierīkots nelegāli un 2015. gadā ar apsardzes kompānijas palīdzību tika izlikts no telpām.

Ap 2015. gadu Rieksta hosteļu bizness uzņēma apgriezienus. Klienti bija gan tūristi, gan reģionu iedzīvotāji, kas strādāja galvaspilsētā. Naktsmītnes ierīkoja arvien jaunās adresēs - Merķeļa 1; Mārstaļu 12; Marijas 1; Merķeļa 8.

Taču bez līguma un dažkārt arī bez atalgojuma hosteļos strādājošie par Riekstu sūdzējās iestādēm. Sodus uzlika Valsts darba inspekcija, Valsts ieņēmumu dienests centās piedzīt nesamaksātus nodokļus. Rieksta uzņēmumus un īpašumus reģistrēja uz citu cilvēku vārdiem.

Juridiski pērn SPA vietā “Riga Float” strādāja viņa brāļa Andreja Gaiļa uzņēmums. Pēc šī gada sākumā VID uzliktā aresta, "Riga Float" sāka saimniekot jaundibināta firma "Semtex". "Nekā personīga" rīcībā esoša informācija liecina, ka šī pati firma veikusi pēdējos kredītmaksājumus par dzīvokli Merķeļa ielā 8.

Aprīļa sākumā VID par Rieksta hosteļu pelēko biznesu sāka kriminālprocesu. Viņš brīdināja savus klientus, ka nākamreiz pēc naudas ieradīsies kāds cits.

Policija noliedz, ka Rieksts bijis tās redzeslokā.

Taču intervijā vasarā Rieksts lielījās, ka ir policijas informators. Pat palīdzējis noķert divus teroristus.

Tagad policija Riekstu meklē. Ugunsgrēka dienā pazuda arī viņa civilsieva ar meitu. Likumsargi medijiem izsūtīja ziņu par sievietes meklēšanu, bet drīz pēc tam informēja, ka viņa informējusi, ka ir sveika un vesela.

Merķeļa ielas ugunsgrēka lietā apcietinājumā atrodas divi cilvēki – darbinieks un iemītnieks, kas varētu būt izraisījis ugunsgrēku. Lietā divām personām ir aizdomās turētā statuss, viens no tiem Andrejs Gailis.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu