Neignorē simptomus! Ieteikumi sekmīgai sirds mazspējas ārstēšanai

Egoiste
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: S_L/Shutterstock

Lai pievērstu uzmanību sirds mazspējai, kā arī izglītotu par slimības simptomiem un riska fakoriem, līdz 14.maijam Latvijā tiek atzīmētas Sirds mazspējas dienas. Ņemot vērā Covid-19 ietekmi uz pacientu ārstēšanas pieejamību un komplikācijām, ko var radīt vīruss, šogad īpaša uzmanība tiek vērsta savlaicīgai slimības atklāšanai un pacientu līdzestības veicināšanai.

Sirds mazspēja ir slimība, kas var attīstīties jebkuras laikus nediagnosticētas un neārstētas sirds un asinsvadu slimības rezultātā. Saskaņā ar datiem populācijā sirds mazspēja ir 2% iedzīvotāju, vairāk vecuma grupā virs 80 gadiem – 12-14% iedzīvotājiem. Sirds mazspēja parasti ir citas sirds slimības sekas, tāpēc gados vecāku cilvēku vidū ir lielāks sirds mazspējas pacientu īpatsvars. Tiek lēsts, ka Latvijā sirds mazspēja varētu būt aptuveni 50 000 cilvēku.

Sirds mazspējas simptomu pasliktināšanās ir visbiežākais hospitalizācijas iemesls pacientiem pēc 65 gadu vecuma. Tā kā Latvijā nav pieejami precīzi dati par sirds mazspējas izplatību un hospitalizācijas biežumu, šogad Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā ir sākts Sirds mazspējas reģistrs hospitalizētajiem pacientiem ar sirds mazspēju un samazinātu kreisā kambara izsviedes frakciju. Tas dos iespēju noskaidrot, cik daudz sirds mazspējas pacientu ar samazinātu kreisā kambara izsviedes frakciju gada laikā tiek stacionēti Latvijas Kardioloģijas centrā, kā arī sniegs precīzu šo pacientu grupas raksturojumu.

Latvijas Kardiolgu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja kardioloģe Ginta Kamzola: “Lai arī atsevišķu slimību gadījumā sirds strukturālas izmaiņas, kas saistītas, piemēram, ar gēnu mutācijām, nav iespējams pilnībā novērst, šobrīd ir pieejama efektīva terapija, kas sirds mazspējas pacientiem ļauj ilgstoši saglabāt pietiekami labu dzīves kvalitāti un turpināt ierastos ikdienas darbus. Ārstēšanas efektivitāti lielā mērā nosaka laikus noteikta diagnoze un sākta ārstēšana.

Daudzu sirds slimību gadījumā sirds mazspējas attīstība ir pilnībā novēršama, ja vien šīs slimības tiek diagnosticētas un sekmīgi ārstētas, nepieļaujot paliekošu sirds muskuļa strukturālu izmaiņu attīstību.

Tādēļ, parādoties jebkādiem simptomiem, kas varētu liecināt par iespējamu sirds slimību (sāpes krūtīs, pārsitieni, paātrināta sirdsdarbība, elpas trūkums, potīšu tūska), būtu nekavējoties jādodas pie ārsta, lai pārbaudītu savu sirds veselību un nepieciešamības gadījumā sāktu ārstēšanu, nepieļaujot slimības tālāku attīstību.”

Inese Mauriņa, pacientu biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja: “Lai arī slimību, var diezgan savlaicīgi diagnosticēt un sākt ārstēšanu, daudzi pacienti par sirds mazspēju uzzina novēloti, kad jau radušās slimības komplikācijas. Īpaši liela piesardzība pandēmijas laikā ir jāievēro sirds un asinsvadu slimību pacientiem. Tāpēc, atzīmējot Sirds mazspējas dienu, aicinu ikvienu rūpēties par savu veselību, dodoties uz regulārām veselības pārbaudēm, lai savlaicīgi atklātu slimības simptomus, kā arī sekot līdzi ārstu norādēm, lietojot atbilstošas medikamentu devas un ievērot veselīga dzīvesveida pamatprincipus.”

Foto: fizkes, Shutterstock

Kardioloģes ieteikumi sekmīgai sirds mazspējas ārstēšanai

1. Precīzi ievērojiet nozīmēto medikamentu lietošanas režīmu un regulāri veiciet visus ieteiktos izmeklējumus!

2. Centieties saglabāt možu noskaņojumu, atrast laiku pastaigām svaigā gaisā un mērenām fiziskām aktivitātēm, lietojiet veselīgu uzturu! Tas noteikti nāks par labu  sirds veselībai.

3. Atrodiet laiku, lai uzzinātu vairāk par sirds mazspēju un to, ko pats varat darīt savas veselības labā. Labāka savas slimības izpratne ļaus sasniegt labākus ārstēšanas rezultātus.

Lai uzzinātu vairāk par sirds mazspēju, aicinām uz tiešsaistes sarunu ar kardioloģi dr.Gintu Kamzolu “Sirds mazspēja – kā atpazīt, diagnosticēt un ārstēt?” 20.maijā plkst.19.00, kas norisināsies biedrības ParSirdi.lv Facebook kontā @ParSirdi.lv, kā arī tiks translēta mājaslapā www.sirdsmazspēja.lv.  Ikvienam būs iespēja uzdot jautājumu, atsūtot to iepriekš uz info@parsirdi.lv vai rakstot jautājumus tiešsaistē. 

Sirds mazspējas izplatītākie simptomi:

  • pieaugoša tūska kājās, sākot no potītēm uz augšu,
  • elpas trūkums,
  • nogurums un nespēks,
  • paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī.
KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu