Tirdzniecības centri aicina ļaut darboties visiem veikaliem ar mehānisko ventilāciju

Ilustratīvs foto FOTO: Marian Weyo/Shutterstock

Tirdzniecības centri aicina atļaut darboties visiem veikaliem ar mehānisko ventilāciju, aģentūrai LETA pavēstīja Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses (NĪAA) pārstāvji.

NĪAA Latvijas lielāko tirdzniecības centru vārdā pirmdien nosūtījusi vēstuli veselības ministram Danielam Pavļutam (AP), aicinot ļaut darboties visiem veikaliem, kas spēj nodrošināt epidemioloģisko drošību tirdzniecības telpās ar mehāniskās ventilācijas palīdzību.

Vēstulē uzsvērts, ka Covid-19 vīrusa izplatības ierobežošanā iekštelpās nozīmīga loma ir gaisa kvalitātei, un Pasaules Veselības organizācija norāda, ka ēku ventilācijas sistēmām ir nozīmīga loma gaisa kvalitātes uzlabošanā. Mazajos veikalos, kuriem patlaban atļauts darboties, ventilācija visbiežāk ir sliktākas kvalitātes nekā lielajos tirdzniecības centros, kuros darbojas rūpīgi plānota, būvēta un profesionāli uzturēta mehāniskā ventilācija, kas spēj nodrošināt epidemioloģiski drošu vidi, teikts NĪAA vēstulē.

Veselības ministram nosūtītajā vēstulē NĪAA norāda uz vairākiem zinātniskiem atzinumiem, kas apliecina nozīmīgo ventilācijas ietekmi uz gaisa kvalitāti telpās, palīdzot ierobežot vīrusa izplatību. Pasaules Veselības organizācija norādījusi, ka nepietiekami vēdinātās telpās risks saslimt ar Covid-19 ir paaugstināts, un ēku ventilācijas sistēmām ir nozīmīga loma gaisa kvalitātes uzlabošanā, tādējādi samazinot vīrusa izplatības iespēju iekštelpās.

Vēstulē pausts, ka Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta pētnieki, analizējot Covid-19 vīrusa izplatību iekštelpās, norāda, ka drošāk ir atrasties telpās ar lielāku gaisa tilpumu un augstāku ventilācijas ātrumu. Savukārt Apvienotās Karalistes pētnieki ("Environmental and Modelling group") atzīst, ka CO2 līmeņa mērījumi var tikt izmantoti kā sliktas gaisa ventilācijas indikators, teikts vēstulē veselības ministram.

"Tirdzniecības centri no epidemioloģiskā viedokļa ir daudz drošāka iepirkšanās vieta nekā mazie veikali. Visi lielākie tirdzniecības centri Latvijā ir aprīkoti ar profesionālām, jaudīgām gaisa ventilācijas sistēmām, ko apkalpo atbilstoši, zinoši speciālisti," vēstulē norāda NĪAA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags.

Vēstulē teikts, ka gaisa ventilācijas sistēmu jauda tirdzniecības centros ir pat tik augsta, ka visa telpu gaisa pilnīga apmaiņa tikai 20 minūšu laikā. Tātad pat līdz trīs reizēm stundā viss gaiss tirdzniecības centrā nomainās, nodrošinot to, ka līdz ar katru pircēju plūsmu vairums potenciālo vīrusa daļiņu tiek izvadītas no ēkas. Tādējādi tirdzniecības telpās ar ventilācijas palīdzību tiek uzturēts ļoti zems CO2 līmenis - vidēji 395 līdz 660 daļas uz miljonu (ppm).

"Aicinām Veselības ministriju pieņemt zinātniski pamatotus un faktos balstītus lēmumus, ļaujot darboties ikvienam veikalam, kas nodrošina epidemioloģiski drošu iepirkšanās vidi," vēstulē uzsver Vanags.

NĪAA apvieno nozīmīgākos nozares dalībniekus, lai panāktu ilgtspējīgu nekustamo īpašumu nozares izaugsmi, vienoti to pārstāvētu valsts un pašvaldību līmenī, kā arī aktualizētu nekustamo īpašumu attīstītāju un investoru lomu Latvijas ekonomikā.

Uz augšu
Back