Stoltenbergs: NATO piektais pants attieksies arī uz kosmosu

Jenss Stoltenbergs. FOTO: Stephanie LECOCQ / POOL / AFP

NATO līderi pirmdien samitā Briselē attiecinās NATO līguma piekto pantu arī uz uzbrukumiem kosmosā, paziņojis organizācijas ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

NATO līguma piektais pants garantē kolektīvās aizsardzības principu, proti, ka uzbrukuma gadījumā vienai no dalībvalstīm palīgā nāk pārējās dalībvalstis. Līdz šim tas attiecās uz uzbrukumiem uz zemes, jūrā, gaisa telpa un kibertelpā.

Stoltenbergs, uzrunājot auditoriju Vācijas Maršala fondā pāris stundas pirms samita sākuma, sacīja, ka šajā samitā viņi liks skaidri saprast, ka arī jebkurš uzbrukums kosmosā, piemēram, uzbrukums satelītiem, vai uzbrukums no kosmosa izraisīs vai var izraisīt piektā panta iedarbināšanu.

Ap Zemi riņķo aptuveni 2000 satelītu, no kuriem vairāk nekā puse pieder NATO valstīm. Tie nodrošinot daudzu jomu darbību, sākot no mobilajiem tālruņiem un bankas pakalpojumiem un beidzot ar laika prognozēm. Arī armijas izmanto satelītus komunikācijā, navigācijā, informācijas apmaiņā un raķešu aktivitāšu novērošanā.

2019.gada decembrī NATO līderi atzina kosmosu par piekto alianses darbības sfēru līdztekus zemei, gaisa telpai, jūrai un kibertelpai.

Daudzas NATO dalībvalstis ir nobažījušās par Krievijas un Ķīnas aktivitātēm kosmosā, uzskatot, ka tās paliek arvien agresīvākas.

Uz augšu
Back