P, 26.09.2022.

RTU parakstīs līgumu ar Eiropas Kosmosa aģentūru

TVNET
RTU parakstīs līgumu ar Eiropas Kosmosa aģentūru
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Reuters/ScanPix

Piektdien, 2. jūlijā, Rīgas Tehniskā universitātes (RTU) rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis parakstīs sadarbības līgumu ar Eiropas Kosmosa aģentūru par ESA_lab@RTU izveidi, stiprinot universitātes kompetenci kosmosa tehnoloģiju jomā un veicinot kosmosa un ar to saistīto nozaru izaugsmi.

ESA_lab ir Eiropas Kosmosa aģentūras izveidota sadarbības platforma, lai veidotu ciešākas saites ar augstākās izglītības un pētniecības organizācijām. Tās mērķis ir stiprināt pētniecību, attīstību un informācijas apmaiņu, tā sekmējot inovācijas un uz nākotni orientētus kosmosa risinājumus, portālam "TVNET" pavēstīja RTU Ārējās komunikācijas nodaļa.

RTU ir vienīgā Latvijas augstākās izglītības iestāde, kas paraksta līgumu par ESA_lab, piepulcējoties virknei Eiropas universitāšu un kosmosa aģentūru, piemēram, Oksfordas universitātei, Centrālās Lankašīras universitātei, Darmštates Tehniskajai universitātei, Norvēģijas kosmosa aģentūrai utt.

Pievienojoties sadarbības platformai, RTU plāno vēl intensīvāk pētīt un attīstīt materiālus, to īpašības un ražošanas tehnoloģijas kosmosa vajadzībām. Pieredze šajā jomā RTU zinātniekiem ir liela, piemēram, Būvniecības inženierzinātņu fakultātes vadošais pētnieks Kaspars Kalniņš ar kolēģiem pēc Eiropas Kosmosa aģentūras pasūtījuma ir izstrādājis kosmosa satelītu ražošanas tehnoloģijas, kas palielinās satelītu drošību un ļaus ievērojami samazināt izgatavošanas un ekspluatācijas izmaksas nākotnes misijās. Papildu informācija ŠEIT.

Savukārt Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes vadošais pētnieks Konstantins Savkovs izstrādā nanopārklājumus, ko var izmantot no titāna sakausējumiem ražotu aviācijas dzinēju detaļu pārklāšanai. Papildu informācija par pētījumu ŠEIT.

RTU arī aktīvi sadarbojas ar uzņēmumiem, kas darbojas nanopārklājumu, kompozītmateriālu un to konstrukciju, pulverveida materiālu ražošanas un 3D poligrāfijas jomā. Cieša sadarbība izveidojusies arī ar vienu no Latvijas zināmākajiem kosmosa tehnoloģiju uzņēmumiem «Eventech». Ņemot vērā to un ilggadīgo pieredzi radio elektronikas un elektronikas jomā, vēl viens pētniecības un attīstības virziens būs precīza laika noteikšanas tehnoloģijas un kosmosā lietojama radioelektronika.

Paralēli tehnoloģiju attīstībai, RTU lielu uzmanību veltīs arī augstākās izglītības pilnveidei kosmosa tehnoloģiju jomā, nodrošinot augsta līmeņa speciālistu sagatavošanu kosmosa izpētes un ražošanas uzņēmumiem. Tāpat ar dažādām aktivitātēm universitāte popularizēs gan pētniecību šajā jomā, gan vairos zināšanas un interesi par to.

Līguma parakstīšana ar Eiropas Kosmosa aģentūru notiks tiešsaistē. Līguma parakstīšanā piedalīsies Eiropa Kosmosa aģentūras, RTU un Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji.

2020. gadā Latvija oficiāli pievienojās Eiropas Kosmosa aģentūrai asociētās dalībvalsts statusā.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu