Kādā Facebook ierakstā apgalvots:
“26 no 26 ko pazīstu personiski =100% izārstējušies ar divām tabletēm Ivermectin 12mg (cilvēku zālēm).”
Daļā valstu ivermektīns tabletēs atļauts arī cilvēkiem. Piemēram, ivermektīna tabletes noteiktās devās ir apstiprinātas ASV dažu parazītisko tārpu izraisīto infekciju ārstēšanai. Austrālijas pētnieki pērn atklāja, ka lielas ivermektīna devas šūnu kultūrās nomāc SARS-CoV-2 vīrusu, kas izraisa Covid-19. Martā The New York Times rakstīja, ka šādi atklājumi veicināja preparāta izmantošanu Covid-19 ārstēšanā vairākās valstīs, taču datu par tā efektivitāti trūcis. Šogad martā publicēts pētījums parādīja, ka ivermektīns nepaātrina atveseļošanos cilvēkiem ar vieglu slimības gaitu.
EZA un PVO neiesaka lietot ivermektīnu Covid-19 profilaksei vai ārstēšanai ārpus klīniskajiem pētījumiem, jo secinājis, ka šobrīd pieejamie pierādījumi par šo zāļu efektivitāti Covid-19 terapijā nav pietiekami. Lai gan laboratorijas pētījumi rāda, ka preparāts var palēnināt SARS-CoV-2 vairošanos, tam nepieciešama daudz augstāka koncentrācija nekā atļautā. EZA norāda uz atšķirīgajiem klīnisko pētījumu rezultātiem, kā arī uz to, ka lielākajai daļai pētījumu bijuši vairāki trūkumi. Abas organizācijas norāda, ka pētījumi turklāt bijuši samērā mazi.
Žurnālā Nature 22.septembrī publicēts raksts, kura autori norāda: daļa pētījumu, kuros it kā bijusi pierādīta ivermektīna efektivitāte Covid-19 ārstēšanā un profilaksē, izrādījušies neuzticami un tikuši atsaukti. Tie, iespējams, sekmējuši neatbilstošu ārstēšanu vai pacientu aprūpi, lēš raksta autori.
Tāpat raksta arī BBC, norādot, ka vairāk nekā trešdaļā no 26 pārbaudītiem pētījumiem ir “nopietnas kļūdas vai iespējamas krāpšanas pazīmes”, savukārt atlikušie pārliecinošus pierādījumus par ivermektīna efektivitāti neparāda.
Vēl vienā ierakstā apgalvots, ka Indijā slimojot un mirstot daudzreiz mazāk nekā Latvijā, jo
“Indijā grib ārstēt cilvēkus un ārstē tos veiksmīgi. Tur v@kcinēti ir tikai ap 17% cilvēku. Nabadzīgā valsts atrod līdzekļus, lai katram saslimušajam iedotu paciņu ar D-vitamīn, C-vitamīnu, Cinku, Antibiotiķi (profilaksei), IWermektīnu, kā arī oksimetru – skābekļa noteikšanai.”
Ierakstā norādīts arī, ka vakcīna tāpēc esot neefektīva. Taču Indijas valdība ziņoja, ka pozitīvie rezultāti cīņā ar Covid-19 tur panākti, pateicoties ārstēšanai, stingrai kontrolei un agresīvai vakcinācijai. Indijā pilnībā vakcinēti pašlaik ir 18% iedzīvotāju, taču jāpiebilst, ka vēl 30% ir daļēji vakcinēti. Pēc Our World in Data informācijas kopumā vismaz vienu vakcīnas devu Indijā saņēmuši 48% iedzīvotāju.
Tāpat būtiski, ka Indijā šopavasar bija milzīgs Covid-19 saslimstības vilnis. Oficiāli tur kopš pandēmijas sākuma apstiprināti 33,9 miljoni Covid-19 gadījumu, tostarp 450 tūkstoši nāvju. Taču vairāki pētnieki skaidrojuši, ka patiesā saslimstība un mirstība bijusi daudz lielāka. Tiek rēķināts, ka šīs vasaras Covid-19 saslimšanas vilnī Indijā uz katru pozitīvo testu bija vēl vidēji 33 inficēti cilvēki, kas statistikā netika iekļauti, un ticams, ka ar vīrusu saskārušās pat divas trešdaļas visu iedzīvotāju. Savukārt miruši nevis 450 tūkstoši, bet no 3,4 līdz 4,9 miljoniem cilvēku, tātad līdz pat 12 reizēm vairāk. Tas secināts, izmantojot vairāku štatu mirstības datus un iedzīvotāju aptaujas. Indijā dzīvo ap 1,4 miljardiem cilvēku.