Apjukums par valdības pieprasītajiem FFP2 respiratoriem. Kur tos nopirkt?

Respirators FFP2. FOTO: Florian Gaertner/photothek.de via www.imago-images.de/imago images/photothek

Ņemot vērā 8. oktobrī valdības pieņemtos lēmumus, tā sauktajā pārejas periodā no 11. līdz 18. oktobrim kultūras pasākumos (kas izsludināti līdz 8.oktobrim), kuros nav fiksētu sēdvietu, apmeklētājiem jālieto nevis parastās sejas maskas, bet gan FFP2 respiratori. FFP2 maskas pēc pārejas perioda pasākumos būs jālieto stāvvietās. Ne Veselības ministrijā, ne Ekonomikas ministrijā nezināja teikt, kur FFP2 respiratorus var iegādāties.

Raksts papildināts.

Tie, kas jau iepriekš ir iegādājušies biļetes uz kultūras pasākumiem šajā nedēļā, ir neizpratnē, vai, piemēram, dodoties uz teātri vai koncertu, viņiem jālieto FFP2 vai arī pietiks ar parastajām sejas maskām. Ja sēdvietas nav noteiktas, respiratoru vajag. Ja sēdvietas fiksētas, respiratori nav obligāti.

Un galvenais - kur var iegādāties FFP2 respiratorus, ja tie vajadzīgi steidzami?

52

Meklējot informāciju internetā, ātri kļūst skaidrs, ka FFP2 respiratorus var iegādāties interneta veikalos, kas, visticamāk, pasūtījumu dienas laikā nepiegādās. E-menessaptieka.lv informācija liecina, ka šobrīd prece nav pieejama. Tāpat "InternetAptieka.lv" un "Aptoheka" mājas lapas sola, ka prece "drīz būs". 

Svētdienas vakarā "Origo" tirdzniecības centra "Mēness Aptiekā" daži respiratori tomēr vēl bija pieejami un TVNET to izdevās nopirkt.

52

AS "Repharm" komunikācijas direktore Līga Ribkinska skaidro, ka "Mēness aptiekās" FFP2 respiratorus iespējams iegādāties, tomēr pirms došanās uz aptieku ieteicams ar to sazināties, lai pārliecinātos, ka prece ir uz vietas.

Kāda ir respiratoru pieejamība citās aptiekās, ne Veselības ministrijai, ne Latvijas farmaceitu biedrībai, ne Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācijai informācijas nav. 

Ekonomikas ministrija informē, ka Patērētāju tiesību aizsardzības centrs sejas masku un respiratoru monitoringu pēdējo mēnešu laikā veicis selektīvākā apmērā. Pēdējā monitoringa laikā tika apsekotas 6 tirdzniecības vietas, kurās konstatēti 8 dažāda veida respiratoru modeļi. Informācijas par respiratoru uzkrājumiem un atlikumiem konkrētos veikalos vai pie konkrētiem izplatītājiem nav ministrijas rīcībā. Jāņem vērā, ka situācija ir strauji mainīga - pieaugot pieprasījumam, ar katru dienu pieaug arī piedāvājums, kā tas bija saistībā ar sejas maskām pērn, norāda ministrijā.

Tirdzniecības tīkla "Maxima" veikalos FFP2 respiratorus pagaidām nav iespējams iegādāties. Tāpat tos velti meklēt "Elvi" veikalos.

52

Eiropas Savienībā ražotus un sertificētus FFP2 respiratorus var nopirkt tikai lielākajos "Rimi" veikalos. No otrdienas respiratori būs pieejami "Rimi" e-veikalā.

FFP2 respiratorus var iegādāties veikalā "Depo" un citos saimniecības preču veikalos.

Respiratoru cenas atšķiras, tomēr tie ir dārgāki par parastajām sejas maskām. Interneta veiklalos respiratorus var nopirkt sākot ar 5 eiro par vienu respiratoru. Par apmēram 16-20  eiro iespējams nopirkt komplektu, kurā ir 8 līdz 10 respiratori. Aptiekās viens respirators maksā apmēram 2,50 eiro.

Aktualitāte - mājas aptieciņa. Biežāk vajadzēs ārstēties pašiem

Tikmēr, ņemot vērā ārkārtas situāciju medicīnas nozarē, mediķu pārslodzi slimnīcās un ģimenes ārstu praksēs, "Mēness Aptieka" mudina atjaunot mājas aptieciņu. Var gadīties, ka nāksies mājās ārstēties pašiem. Arī Latvijas Ārstu biedrība rekomendē iedzīvotājiem būt gataviem rūpēties par sevi un tuviniekiem un nodrošināties ar pirmās nepieciešamības medikamentiem un citiem aptiekas produktiem.

"Mājas aptieciņā ģimenēs ir jābūt pretsāpju un pretiekaisuma preparātiem, traumu un saindēšanās gadījumos vajadzīgajam, preparātiem iesnu, klepus un kakla sāpju ārstēšanai, alerģisku reakciju gadījumiem," iesaka ģimenes ārsts Ingars Burlaks. "Protams, mājās obligāti ir vajadzīgs termometrs un ieteicami, ka zāļu skapītī ir pulsa oksimetrs, kā arī aparāts asinsspiediena mērīšanai. Hronisko slimību pacientiem noteikti laikus ir jāpadomā, vai ir visi nepieciešamie medikamenti, un nevajadzētu atstāt uz pēdējo brīdi sazināšanos ar ārstu to izrakstīšanai, bet darīt to savlaicīgi.”

Tāpat mājas aptieciņā vajadzētu būt medikamentiem, kas varētu palīdzēt pret vemšanu, caureju, gremošanas traucējumiem, steriliem pārsienamajiem materiāliem, plāksteriem, līdzekļiem, lai spētu sniegt palīdzību sadzīves traumu gadījumos.

52

„Par konkrētu medikamentu izvēli mājas aptieciņas nokomplektēšanai var jautāt farmaceitam, tomēr jāatceras, ja simptomi nepāriet, arī ārkārtas situācijā medicīnā jācenšas rast mediķu palīdzību, nevis ilgstoši ārstēties pašiem,” norāda farmaceite, „Mēness aptiekas” valdes locekle Jeļena Petrišina.

Lai mazāk slimotu – ikviens mājas aptieciņu var papildināt ar kādu imunitātei īpaši radītu preparātu, vitamīniem un mikroelementiem.

Uz augšu
Back