Vai drīkst izsaukt santehniķi un vai vakcinētajiem jāievēro karantīna? Skaidro ministriju pārstāvji

FOTO: Shutterstock

Valsts policija (VP) sola raudzīties ar izpratni uz santehniķiem un tamlīdzīgiem speciālistiem, kuri mājsēdes laikā dosies novērst avārijas situāciju iedzīvotāju mājokļos.

VP priekšnieks Armands Ruks ceturtdien žurnālistiem skaidroja, ka valdības lēmumā par "lokdauna" prasībām katru sadzīves niansi ir grūti ierakstīt. Tomēr, ja iedzīvotājam mājoklī radusies avārijas situācija, tad santehniķim jāņem līdzi apliecinājums, ka "jādodas un jāglābj".

"Tas ir loģiski un saprotami, un policisti to sapratīs," piebilda Ruks.

Ruks arī solīja, ka policija atkarībā no konkrētās situācijas būs saprotoša, turklāt patlaban eksperti strādā pie stingro ierobežojumu regulējuma uzlabošanas, līdz ar to vēl "šis tas tiks pieprecizēts".

Vērtējot iepriekš noteiktā "lokdauna" pieredzi, policija arī šoreiz var prognozēt, ka liegumu pulcēties no vairākām mājsamniecībām neievēros jaunieši, tāpēc ir iespējami "tusiņi privātmājās" un viesu namos. Tāpat Ruks atgādināja, ka policijai likums ar atbilstošu prokurora sankciju dod tiesības veikt privātīpašuma apskati.

Valdības trešdien pieņemtais lēmums paredz, ka ar privāto transportlīdzekli atļauts pārvietoties vienlaikus tikai vienas mājsaimniecības locekļiem vai divām personām, kuras nav vienas mājsaimniecības locekļi. Ruks brīdināja, ka policijai ir instrumenti, tostarp datu bāzes, lai pārliecinātos, vai vienā automašīnā neatrodas cilvēki no vairākām mājsaimniecībām.

Lai arī Latvijā nereti dažādu profesiju cilvēki, piemēram, celtnieki vai mežstrādnieki uz darbu brauc vienā automašīnā un samaksājuši kopīgi par degvielu, Ruks aicināja pieturēties pie valdības lemtā, tomēr nenoliedza, ka jārod kompromiss starp cilvēka iztiku un epidemioloģisko drošību.

Jau ziņots, ka par Covid-19 ierobežojumu neievērošanu fiziskai personai var piespriest administratīvo sodu no 10 līdz 2000 eiro, bet juridiskai personai - no 140 līdz 5000 eiro. Šāds regulējums būs spēkā arī no ceturtdienas, 21.oktobra, līdz 15.novembrim.

Valdība trešdien ārkārtas Ministru kabineta sēdē noteica īpaši stingrus noteikumus Covid-19 izplatības ierobežošanai no ceturtdienas, 21.oktobra, līdz 15.novembrim.

Šajā periodā visi veikali, izņemot pirmās nepieciešamības, nestrādās un būs pieejami tikai paši nepieciešamākie pakalpojumi.

Lai mazinātu nelegālu pulcēšanos privātos pasākumos, noteikts ierobežojums pamest dzīves vietu nakts laikā no plkst.20 līdz 5, paredzot tikai iespēju nokļūt uz un no darba vietas.

No 21.oktobra līdz 15.novembrim aizliegti jebkādi privāti pasākumi, neorganizēta cilvēku pulcēšanās vairāk kā vienas mājsaimniecības ietvarā, arī pulcēšanās piketos, sanāksmēs un tamlīdzīgos pasākumos, tāpat tiks apturēta jebkādu klātienes pakalpojumu, kas nav vitāli nepieciešami, sniegšana un mazāk nozīmīgu preču tirdzniecība klātienē, saglabājot tikai pirmās nepieciešamības preču tirdzniecību. Aizliegti arī inventāra nomas pakalpojumi, kas saistīti ar sportu, atrakcijām un izklaidi, izņemot darba instrumentus un inventāru, kā arī transportlīdzekļu nomu.

Izņēmumi attiecībā uz pulcēšanas aizliegumu ir saglabājami tādos neatliekamajos gadījumos kā, piemēram, bēres un kristības. Neatliekamajos gadījumos, kad minimālā pulcēšanās ir absolūti nepieciešama, saglabājama iespēja divu mājsaimniecību ietvaros pulcēties līdz 20 personām, neskaitot ar rituālu organizēšanu saistītās personas. Bēres ir organizējamas tikai ārā.

Tāpat rīkojumā noteikts, ka vienā automašīnā drīkst atrasties ne vairāk kā divas personas, kas nav vienas mājsaimniecības locekļi, izņemot kritiski svarīgo dienestu darbiniekus, kas pārvietojas automobilī darba pienākumu veikšanai.

11.oktobrī Latvijā tika izsludināta ārkārtējā situācija Covid-19 izplatības un tai sekojošās veselības aprūpes iestāžu pārslodzes dēļ.

Pēc 15.novembra paredzēts atjaunot klātienes tirdzniecību, pakalpojumu sniegšanu, izglītību, privātus un publiskus pasākumus, taču primāri tikai zaļajā režīmā - cilvēkiem, kuri ir pabeiguši pilnu vakcinācijas pret Covid-19 kursu un var uzrādīt sertifikātu par vakcināciju vai pārslimošanu.

Vienlaikus spēkā vēl joprojām ir arī prasība līdz 15.novembrim vakcinēties valsts pārvaldē nodarbinātajiem un tiem privātā sektora darbiniekiem, kuri pēc darba devēja izvērtējuma, ir pakļauti inficēšanas riskam un var inficēt kolēģus un klientus.

EM aicina iedzīvotājus pēc iespējas vairāk izmantot distances tirdzniecības sniegtās iespējas

Lai mazinātu risku inficēties ar Covid-19, iedzīvotāji pēc iespējas vairāk aicināti izmantot distances tirdzniecības sniegtās iespējas un retāk apmeklēt tirdzniecības vietas klātienē, ceturtdien preses konferencē žurnālistiem norādīja Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Edmunds Valantis.

Viņš atgādināja, ka līdz 15.novembrim klātienē ir aizliegti saimnieciskie pakalpojumi, kas saistīti ar izklaidi, azartspēles un derības, atrakcijas, skaistumkopšana, pasākumi, kas saistīti ar labsajūtu, aktīvā atpūta, fiziskās aktivitātes, sports, tūrisms, foto pakalpojumi, izņemot dokumentu izgatavošanai un plašsaziņas līdzekļu vajadzībām, klātienes konsultācijas un kolektīvās medības.

Valantis gan precizēja, ka tūrisma aizliegšana nenozīmē, ka tūroperatori nevar organizēt braucienus uz ārvalstīm - tas joprojām ir atļauts. Pašreiz nolemts, ka darbu turpina arī izmitināšanas vietas.

Tāpat šajā laikā ir atļauti finanšu pakalpojumi, pasta pakalpojumi, remontu un avāriju novēršanas pakalpojumi, darba inventāra un aprīkojumu noma, kā arī dokumentu izgatavošana.

Valantis atzīmēja, ka uzņēmējiem ir pieejama vesela rinda atbalsta programmu. Kā piemērus viņš minēja iespēju saņemt apgrozāmo līdzekļu aizdevumus AS "Attīstības finanšu institūcijā "Altum"" ("Altum"). Tāpat ir iespēja Valsts ieņēmumu dienestā pagarināt nodokļu nomaksu un citi pasākumi.

Pašreiz esot sākts darbs pie apgrozāmo līdzekļu atbalsta, kā arī algu subsīdijas. Programmas precīzas redakcijas pašreiz tiekot izstrādātas, bet jau tagad esot zināms, ka atbalsts būšot ļoti apjomīgs - ap 180 miljoniem eiro.

"Lokdauna" kontrolē uz ielām sola plašus policijas spēkus un zemessargu iesaisti

Valsts policija īpaši stingro Covid-19 ierobežojumu kontrolē iesaistīs vērienīgus spēkus, tostarp, zemessargus, ceturtdien žurnālistiem pastāstīja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Policija savus spēkus ierobežojumu kontrolei ir saplānojusi sadarbībā ar partneriem - pašvaldības policijām un Valsts robežsardzi. Tāpat palīdzību sniegšot zemessargi. Rīgā, piemēram, vien kontroles pasākumos būšot iesaistīti vairāki simti policistu. Policija savā darbā izmantos līdz šim izmantotās metodes, "zibakcijas" jeb masveida pārbaudes.

"Jārēķinās, ka policijas būs ļoti daudz uz ielām, tomēr primārais mērķis nav sodīt, bet mērķis ir sabiedrības sapratne izturēties atbildīgi pret ierobežojumiem un nepulcēties, lai apturētu slimības izplatību," norādīja Ruks.

Tos iedzīvotājus, kuri netic valdības lēmumiem, nevakcinējas un ir noskaņoti pārkāpt ierobežojumus, Ruks aicināja jau savlaicīgi pārdomāt savu rīcību un objektīvi izvērtēt sekas savai rīcībai.

Aizsardzības ministrija aģentūru LETA informēja, ka mājsēdes laikā atbalsta sniegšanā Valsts policijai tiks iesaistīti zemessargi un karavīri no Zemessardzes brigādēm, kā arī karavīri no Nacionālo bruņoto spēku profesionālā dienesta vienībām.

Zemessargi un karavīri Valsts policijas vadībā veiks kopēju patrulēšanu.

No 16.oktobra Nacionālie bruņotie spēki pēc Veselības ministrijas pieprasījuma sniedz atbalstu arī vakcinācijas pret Covid-19 centros Rīgā un reģionos, organizējot iedzīvotāju plūsmu pie vakcinācijas centru ieejas un vakcinācijas centros, kā arī sniedzot atbalstu vakcinēto personu novērošanā uzreiz pēc potēšanas.

Arī vakcinētajiem, kļūstot par kontaktpersonām, ārkārtējās situācijas laikā jāievēro karantīna

Ārkārtējās situācijas laikā Covid-19 sasirgušo kontaktpersonām arī gadījumā, ja tās ir vakcinētas, ir jāievēro karantīna, žurnālistiem pavēstīja Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane.

Līdz šim šādā gadījumā vakcinētajām inficēto kontaktpersonām bija septiņu dienu laikā jāveic Covid-19 tests simptomu gadījumā.

Feldmane uzsvēra, ka tas attiecināms tieši uz cilvēkiem, kas bijuši kontaktā ar inficētu personu. "Ja ģimenē ir kontaktpersona, piemēram, ir bērns, kurš izglītības iestādē kontaktējies ar citu inficēto, tad, protams, vecākiem mājas karantīna nav jāievēro - tikai pēc kontakta ar inficētu cilvēku," skaidroja Feldmane.

Kontaktpersona Covid-19 gadījumā ir persona, kurai ir bijis viens vai vairāki no šādiem augsta inficēšanās riska kontaktiem - tiešs kontakts ar Covid-19 inficētu personu divu metru attālumā ilgāk par 15 minūtēm 24 stundu laikā (tostarp atkārtoti kontakti, kas summāri ilgst vairāk par 15 minūtēm), fizisks kontakts ar Covid-19 inficētu personu (piemēram, rokasspiediens), tieša saskare ar Covid-19 inficētas personas izdalījumiem (piemēram, personai klepojot), atrašanās slēgtā vidē (piemēram, mājsaimniecībā, klasē, sanāksmju zāle vai slimnīcas uzgaidāmā telpa) vai braukšana kopā ar Covid-19 inficētu personu ilgāk par 15 minūtēm vienā transportlīdzeklī.

Uz augšu
Back