S, 13.08.2022.

Policija par Tukuma traģēdiju: sadegušais vīrietis izdarīja pašnāvību

TVNET/LETA
Policija par Tukuma traģēdiju: sadegušais vīrietis izdarīja pašnāvību
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks
Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks Foto: Sintija Zandersone/LETA

Pavasarī Tukumā sadegušais vīrietis izdarīja pašnāvību, un notikušajam nav nekāda sakara ar viņam iepriekš izteiktajiem draudiem, noskaidrojusi Valsts policija (VP).

TVNET jau ziņoja, ka šā gada 23.aprīlī ap plkst.4.24 VP saņēma sākotnējo informāciju, ka Tukumā kādā no daudzdzīvokļu mājām izcēlies ugunsgrēks. Ierodoties notikuma vietā, likumsargi konstatēja, ka divi vīrieši ir guvuši apdegumus. Abas personas tika nogādātas medicīnas iestādē, kur viena persona no gūtajām traumām gāja bojā.

Kā informēja VP preses pārstāve Simona Grāvīte, par notikušo nekavējoties tika sākts kriminālprocess un izmeklēšana. Sākotnēji šis kriminālprocess bija kvalificēts pēc Krimināllikuma 13. nodaļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu pazīmēm. Kriminālprocesu izmeklēšanā pārņēma VP Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja Sevišķi smagu un sērijveida noziegumu apkarošanas nodaļa.

28.aprīlī šis kriminālprocess tika pārkvalificēts pēc Krimināllikuma 124. panta pirmās daļas - par personas novešanu līdz pašnāvībai vai tās mēģinājumam, cietsirdīgi apejoties ar cietušo vai sistemātiski pazemojot viņa personisko cieņu, ja šī persona nav atradusies materiālā vai citādā atkarībā no vainīgā. Izmeklēšana jau kopš paša sākuma notika ciešā prokuratūras uzraudzībā.

Šis notikums ātri kļuva publisks un raisīja asas diskusijas. Kā norāda VP priekšnieks Armands Ruks, notikumu attīstība medijos un sociālajos tīklos uzņēma nekontrolējamu ātrumu, faktiem apaugot ar baumām,

tādējādi izraisot nepamatotu un pārsteidzīgu rezonansi ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs.

VP rīcībā esošā informācija jau līdz ar sākotnējiem izmeklēšanā iegūtajiem materiāliem liecināja, ka šajā gadījumā, visticamāk, nav noticis homofobisks vai cita veida noziedzīgs nodarījums, tomēr šī informācija, pirms tās skaidrošanas detaļās plašākai sabiedrībai, bija jānostiprina ar konkrētiem pierādījumiem, skaidro Grāvīte.

Tagad VP izmeklētāji šajā kriminālprocesā ir izdarījuši visu, lai noskaidrotu šīs traģēdijas iemeslus, apgalvo Ruks, norādot, ka tika pārbaudīta katra versija, apstākļi un fakti, kas varēja būt saistīti ar šo notikumu Tukumā.

Kā norāda policija, rūpīgi un objektīvi veicot apjomīgu un detalizētu izmeklēšanu, kopumā tika nopratinātas 45 personas, veiktas trīs aptaujas, 14 apskates, tajā skaitā arī video un audio, sešas, tostarp kompleksās, ekspertīzes, eksperimenti, kā arī virkne citu izmeklēšanas, tajā skaitā speciālās izmeklēšanas darbību.

Veicot notikuma vietas apskati, policija notikuma vietā izņēma virkni priekšmetu, kas bija noderīgi izmeklēšanā. Tajā skaitā tika izņemta elektriskā cigarete, šķiltavas, degšķidruma pudele, kas atradās cietušā datora somā, un izdedži.

Vienlaikus tika pieprasīta informācija no dažādu iestāžu videonovērošanas kamerām, kuras ļāva izmeklēšanā gūt dažādus pierādījumus, tostarp apstiprināt faktu,

ka persona pati ir vēlā nakts stundā iegādājusies degšķidrumu, pēc kā uzreiz devusies mājup.

Policija izmeklēšanā kompleksi analizēja visus iegūtos materiālus un informāciju, tostarp gan personas pārvietošanās maršrutu un tajā pavadīto laiku, gan iegūto video un audio kameru ierakstus, gan iegūtās liecības un citus materiālus.

"Turpmākajās dienās pēc notikušā tika noteiktas vairākas kompleksās ekspertīzes. Ekspertu atzinumi un konstatētais ir konkrēts - uz notikuma vietā atrastajiem priekšmetiem ir konstatēti tikai paša bojā gājušā pirkstu nospiedumi un bioloģiskais materiāls. Jāpiemin, ka personai, nokļūstot medicīnas iestādē, asinīs konstatēts 1,75 promiles alkohola," teikts policijas izplatītajā paziņojumā.

Vienlaikus tika sākta arī dienesta pārbaude saistībā ar informāciju, ka policija it kā nav pienācīgi reaģējusi uz bojā gājušā iepriekšējiem iesniegumiem par draudiem veselībai un dzīvībai. Dienesta pārbaudē netika konstatēti fakti par Tukuma policijas darbinieku nolaidību. Tika gūti pierādījumi, ka notikušajam Tukumā nav arī absolūti nekādas saistība ar pērn policijā saņemto iesniegumu, kad cietušais vērsās policijā par draudu izteikšanu.

Izmeklēšanā iegūtais pierādījumu kopums liecina, ka šajā gadījumā nav noticis noziedzīgs nodarījums, tajā skaitā tāds, kas būtu vērtējams kā homofobisks uzbrukums vai saistīts ar neiecietību vai novešanu līdz pašnāvībai. Valsts policija ir guvusi pierādījumus, ka šis

traģiskais negadījums ir bijis pašnāvība, kuras iemesls ir personīgi motīvi sadzīves attiecību kontekstā, teikts policijas izplatītajā paziņojumā presei.

Līdz ar to pēc rūpīgas izmeklēšanas ciešā prokuratūras uzraudzībā 21.septembrī kriminālprocesā pieņemts gala lēmums un kriminālprocess ir izbeigts. Šāds lēmums pieņemts, pamatojoties uz Kriminālprocesa likuma 377.panta pirmo punktu - nav noticis noziedzīgs nodarījums.

"Kad notiek gadījumi, kas satricina sabiedrību, visi gaida ātru un tūlītēju rezultātu. Vienlaikus daudziem šķiet nesaprotami, kādēļ netiek stāstītas policijai zināmas detaļas. Vēlos atgādināt, ka kriminālprocesu izmeklēšana ir precīzs un specifisks darbs, turklāt tas nevar būt publisks. Tikai tad, kad izmeklēšana ir pabeigta vai izmeklēšanā nav apstākļu, kas liegtu par to runāt publiski, policija ir gatava atklāt detaļas. Šis gadījums publiski parādīja arī daļas sabiedrības negatīvo pusi neiecietības veicināšanā, kas faktiski robežojās ar naida runu," skaidro Ruks.

Valsts policija norāda, ka saprot sabiedrības interesi par notikumiem, kas raisījuši rezonansi, tomēr policija aicina ikvienu būt saprotošiem, pacietīgiem un ļaut policijai veikt savu darbu, papildu neapgrūtinot to. "Šis gadījums ir piemērs, kad pārsteidzīga reakcija, apstākļu nenoskaidrošana un nepacietība ir rezultējusies skaļos, nepatiesos apgalvojumos," norāda policija.

"Valsts policijas paveiktais nav mērāms tikai ar skaļām aizturēšanām, bet gan ar noziedzības tendencēm, īpaši, noziedzības mazināšanos. Tiklīdz policija var runāt par konkrētām darbībām, tiklīdz tas nekaitē izmeklēšanai - komentāri un skaidrojumi tiek nodrošināti," teikts policijas paziņojumā.

VP arī norāda, ka tā kategoriski neatbalsta jebkāda veida vēršanos pret cilvēku vai kādām cilvēku grupām, un ikvienam ir tiesības dzīvot drošā vidē un sabiedrībā, un ikvienam ir vienlīdzīgas tiesības saņemt palīdzību, ja tāda ir nepieciešama. Vienlaikus policijas arī izsaka līdzjūtību piederīgajiem.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu