P, 15.08.2022.

Latvijas armija gatavojas arī sliktākajam scenārijam, ja Lukašenko pierobežā sadzītu bēgļu simtus

NATO centra vadītājs Lukašenko taktiku salīdzina ar nacistisko Vāciju
Nekā personīga/TV3
Latvijas armija gatavojas arī sliktākajam scenārijam, ja Lukašenko pierobežā sadzītu bēgļu simtus
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 25
Nacionālo Bruņoto spēku karavīrs Krāslavas novada Robežniekos, kur uz Latvijas-Baltkrievijas robežas tiek uzstādīts Slovēnijas Aizsardzības ministrijas dāvinātais pagaidu žogs.
Nacionālo Bruņoto spēku karavīrs Krāslavas novada Robežniekos, kur uz Latvijas-Baltkrievijas robežas tiek uzstādīts Slovēnijas Aizsardzības ministrijas dāvinātais pagaidu žogs. Foto: Evija Trifanova/LETA

Kara draudi Ukrainas pierobežā ar katru dienu kļūst reālāki. Prezidents Zelenskis brīdina, ka tuvāko dienu laikā Minskā var notikt valsts apvērsums. Sociālajos tīklos Krievijas pētniecības centrs “Conflict Intelligence Team” uzgājis foto un video, kas apstiprina - Krievijas karaspēka un militārās tehnikas masveida pārvietošana uz Ukrainas pierobežu joprojām turpinās. Tikmēr arī Latvijas armija gatavojas sliktākajam - iespējai, ka Lukašenko no Baltkrievijas mūsu pierobežā sadzītu bēgļu simtus, vēsta raidījums "Nekā personīga".

Rīgas pilī šonedēļ ar sveicieniem no Maskavas ieradās jaunais Krievijas vēstnieks Latvijā Mihails Vaņins. Solīja starpvalstu politisko dialogu un praktisko sadarbību. Sveicienu no Vladimira Putina Egilam Levitam nodeva angliski.

Tikmēr cita veida sveicienus no Krievijas kopš 2014.gada katru dienu saņem Ukraina. Priekšējā frontes līnijā šonedēļ bija CBC, BBC un citu televīziju žurnālisti. Tur lodes lido un lādiņi sprāgst 24 stundas no vietas.

Krievijas armija ir sadalīta vairākās bataljona taktiskās kaujas grupās. Kopā visā valstī to ir 168. Aprīlī Ukrainas pievārtē atradās trešā daļa no visām kaujas grupām (53). Rietumu militāristi bija satraukti, ka Krievija gatavojas iebrukumam. Bet aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu deva pavēli spēkus atvilkt. Tomēr 90% no tehnikas un personāla palika turpat. Pētnieki uzskatīja, ka tas darīts, lai gatavotos mācībām ZAPAD, bet šobrīd arī tās ir beigušās, un karaspēks Ukrainas pievārtē turpina “sēdēt ierakumos”.

Izdevums “The Insider” savākuši foto un videoliecības no soctīkliem, galvenokārt TikToc, kur redzama Krievijas armijas vienību pārvietošana uz Ukrainas pierobežu, kas joprojām turpinās. Ar ģeolokācijas rīku palīdzību atklāts, piemēram, tankus un bruņutransportierus vedošo vilcienu sastāvu kustības virziens. Speciālā vietnē “Kur ir mans vagons” jeb “Gģe moi vagon”, zinot vilcienu sastāvu borta numurus, kas redzami TikTok fotogrāfijās, iespējams atklāt, kur tehnika iekrauta un uz kurieni aizvesta. Pētnieku prognozes ir sliktas - drīz Krievijas armijas vienību skaits pie Ukrainas varētu būt pat lielāks nekā aprīļa krīzē.

Bruņotie spēki un arī elites sauszemes vienības ieņēmuši savas pozīcijas dažu desmitu kilometru attālumā no Ukrainas robežas. Arī Krimā. Pārvietošanos Krievijas armija bieži veic naktīs, lai slēptu pēdas. Beidzot pavasara armijas ciklu, Krievijas aizsardzības ministrs Šoigu paziņoja, ka viņu turpmākais izaicinājums ir attīstīt prasmes ātri pārcelt militārās vienības un darīt to slepus.

Šobrīd no jebkuras vietas Krievijā militāro vienību pārcelt pāri visai valstij iespējams 1-2 nedēļu laikā. Izdarīt to slepus traucē rietumu satelīti.

Piirms nedēļas Krievija veica kosmosa raķetes izmēģinājumu un iznīcināja vienu savu satelītu. Tā atlūzas lika Starptautiskajai kosmosa stacijai mainīt savu lidošanas trajektoriju, lai nepiedzīvotu sadursmi.

Šī raķete iepriekš izmēģināta vismaz 9 reizes, bet nekad tā kosmosā nav iešauta kādā mērķī. Krievijas mediji ziņo - tās var iznīcināt visus 32 NATO satelītus, padarot “aklus visus NATO spēkus – lidmašīnas, kuģus, nemaz nerunājot par sauszemes spēkiem”.

Šobrīd Krievijas armijā noticis jaunais iesaukums. Tiek mobilizēti rezervisti. Lai sagatavotu jaunos kareivjus un atstrādātu manevrus viņu vienībās, nepieciešams laiks. Tāpēc februāris izskanējis kā potenciālais brīdis Krievijas uzbrukumam Ukrainai.

Hibrīdkara un militārie teorētiķi min, ka modernais karš sākas ar kādu asimetrisku uzbrukumu, kas novērš pretinieka uzmanību vai paralizē tā spēju pretoties. Tas var būt trieciens pa satelītiem, kiberuzbrukums. Bet, kā redzam šobrīd arī mūsu pierobežā, - tam var izmantot bēgļus jeb, kā Latvijas ārlietu ministrs saka, - Lukašenko sagrābtos ķīlniekus. NATO stratēģiskās komunikācijas centrs izsekojis, kā notikusi viņu vervēšana jau viņu mītnes zemēs.

"Jā, pilnīga taisnība. Hibrīdsadaļa jau iet diezgan intensīvi un pilnā spēkā tieši par šo te, bet tālākā eskalācija ir atkarīga no citiem soļiem, kur ir vajadzīga vēl lielāka arī citu instrumentu iesaiste. Zināmā mērā tie ir ekonomiskie un arī politiskie. Mums, un es domāju, tieši Eiropas Savienībai un NATO valstīm, ir jābūt ļoti izlēmīgiem un nelokāmiem, jo tas, kas mums stāv pretī no austrumu puses, viņi saprot tikai stingru nostāju. 

Tikko mēs sāksim svārstīties un sāksim kaut kā domāt un ieslēgt dažādus atpakaļceļus, un sākt vest pārrunas - es nesaku, ka pārrunas ir kaut kas slikts, bet jebkurā gadījumā šī vājības parādīšana nozīmēs, ka mēs esam principā zaudējuši šo hibrīdkaru.

Un šai ziņā mums visiem jābūt Eiropas Savienības ietvaros absolūti vienotiem, un tur nav svarīgi, kādas ir mūsu valstu iekšējās intereses," sacīja Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš.

Nekā personīga neoficiāli zināms, ka mūsu pierobežā uzturas nemainīgs skaits tā saucamo patvēruma meklētāju. Novērots, ja kāds no tiem piekrīt repatriācijai, viņa vietā tiek atgādāts jauns. Grupa turas 20 - 40 cilvēku sastāvā. Pierobežas nemiernieku uzraudzību veic baltkrievu robežsargu specvienība, kurā dienējuši arī Lukašenko dēli. Vienība ir labi apgādāta, tai piešķirts ievērojams finansējums un ieroči. Novērots, kā daudzviet pierobežā dienesti veic atvesto ārzemnieku instruktāžu, kā uzvesties, kā runāt ar rietumu robežsardzi. Pagaidām Latvijas armija palīgā mūsu robežsargiem nodevusi 150 zemessargus. Atsevišķos pierobežas ciemos tiek apzinātas vietas, kur sliktākā scenārija gadījumā varētu izvietot armiju. Tam izmantos arī, piemēram, kultūras namus.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu