S, 13.08.2022.

Operatīvās vadības grupa neatbalsta rosinājumu likvidēt ūdeles "Baltic Devon Mink" novietnēs

TVNET/LETA
Operatīvās vadības grupa neatbalsta rosinājumu likvidēt ūdeles "Baltic Devon Mink" novietnēs
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4
Sabiedriskā labuma organizācija "Dzīvnieku brīvība" publicējusi slepeni filmētus videomateriālus no Latvijas lielākās kažokzvēru audzētavas SIA “Baltic Devon Mink”.
Sabiedriskā labuma organizācija "Dzīvnieku brīvība" publicējusi slepeni filmētus videomateriālus no Latvijas lielākās kažokzvēru audzētavas SIA “Baltic Devon Mink”. Foto: "Dzīvnieku brīvība"

Operatīvās vadības grupa (OVG) ceturtdien sēdē neatbalstīja Zemkopības ministrijas (ZM) rosinājumu likvidēt SIA "Baltic Devon Mink" novietnēs esošos dzīvniekus, liecina Valsts kancelejas publiskotais OVG sēdes protokols.

Lēmums pieņemts, ņemot vērā sēdes dalībnieku diskusiju par Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) riska novērtējumu par Covid-19 infekcijas izplatību un apdraudējumu sabiedrības veselībai ūdeļu novietnē "Baltic Devon mink" un piedāvātajiem risinājumiem.

Vienlaikus OVG noteicis, ka ZM kopīgi ar Pārtikas un veterināro dienestu (PVD), Veselības ministriju un SPKC jāsagatavo grozījumi Ministru kabineta noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", lai ūdeļu novietnēs maksimāli pastiprinātu prasības Covid-19 infekcijas izplatības mazināšanai, biodrošības pasākumus un noteikto prasību uzraudzību un kontroli.

Tāpat ZM noteikts kopīgi ar Tieslietu ministriju un Valsts kanceleju izvērtēt atbilstošāko juridisko risinājumu tālākai rīcībai, ja pēc pastiprināto biodrošības pasākumu ieviešanas un to uzraudzības kontroles Covid-19 infekcijas izplatība ūdeļu novietnē neuzlabojas.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktores vietnieks Edvīns Oļševskis aģentūrai LETA sacīja, ka kopš slimības atklāšanas ūdelēm, PVD ir nodrošinājis pastāvīgu un pastiprinātu dzīvnieku veselības uzraudzību SIA "Baltic Devon Mink" novietnē, tostarp katru nedēļu ņemot paraugus laboratorisko izmeklējumu veikšanai.

"Pateicoties regulārajiem izmeklējumiem un situācijas analīzei, tika radīta iespēja rūpīgi sekot līdzi slimības dinamikai ūdelēm skartajā novietnē," komentēja PVD pārstāvis.

Pēc viņa sacītā, decembrī šajā novietnē ūdelēm noņemto paraugu laboratoriskās izmeklēšanas rezultāti liecina par situācijas uzlabošanos, jo no 35 izmeklētajām ūdelēm tikai vienai ir atklāts SARS-CoV-2 vīruss.

Tāpat Oļševsiks skaidroja, ka kopš aprīļa, kad Covid-19 infekcija ūdeļu novietnē tika atklāta, ūdelēm nav novērotas ne Covid-19 saslimšanas pazīmes, ne paaugstināti mirstības rādītāji, kas norāda uz to, ka ūdeles šo slimību pārslimo viegli un tā neietekmē ne dzīvnieku veselību, ne produktivitāti.

"Jāpiebilst, ka ūdeļu novietnēm normatīvajos aktos ir noteiktas papildu biodrošības prasības un PVD veic šo prasību ieviešanas kontroli," atzīmēja PVD pārstāvis. Viņš arī uzsvēra, ka, pateicoties ieviestajiem slimības ierobežošanas pasākumiem, Covid-19 infekcija no skartās ūdeļu novietnes nav izplatījusies un citās ūdeļu novietnēs nav konstatēta.

Kā norādīja "Baltic Devon Mink" pārstāvji, uzņēmuma vadība un akcionāri jautājumā ir iesaistījuši zvērinātu advokātu biroja SIA "Sorainen" advokātus, kuri aktīvi sadarbojas ar iesaistītajām institūcijām, lai gan izprastu institūciju argumentus, gan arī lai šādos apstākļos panāktu uzņēmumam, tā darbiniekiem un biznesa partneriem optimālāko risinājumu, tostarp, lai tiktu pieņemts samērīgs un reāli izpildāms lēmums.

"Kamēr darbs ar iestādēm turpināsies, "Baltic Devon Mink" un "Sorainen" advokāti atturēsies no jebkādiem turpmākiem publiskiem paziņojumiem," uzsvēra organizācijā.

Jau ziņots, ka, reaģējot uz SPKC riska novērtējuma ziņojumu, ZM bija sagatavojusi Ministru kabineta lēmuma projektu par "Baltic Devon Mink" ūdeļu novietnē esošo dzīvnieku likvidāciju.

PVD ir veicis apsekojumus arī citās kažokzvēru audzētavās, apdraudējums sabiedrības drošībai nav konstatēts.

Jau vēstīts, ka zinātniekiem ir bažas par jaunu, cilvēkus apdraudošu Covid-19 mutāciju veidošanos kažokzvēru audzētāja "Baltic Devon Mink" ūdeļu novietnē.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu